Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

WĘDKARZ: Bezpieczny lód?

Od kilku lat nie mieliśmy tak długiej i mroźnej zimy. Niskie temperatury spowodowały, że pokrywa lodowa na naszych akwenach wacha się między 20 a 40 centymetrów, co w zupełności wystarcza do bezpiecznego wędkowania i uprawiania sportów zimowych. Jednak prognozy pogody zapowiadają zbliżającą się odwilż, dlatego chciałbym przypomnieć o kilku podstawowych zasadach zachowania się na lodzie. 

Na początku parę słów o naukowych badaniach lodu. Lód od 5 do 7 cm może utrzymać pojedynczego człowieka, jednak chodzenie nie jest bezpieczne, 8-10 cm utrzymuje dwóch ludzi stojących w miejscu, 10 cm to minimalna grubość, na której można wędkować, na 15 cm lodzie można jeździć skuterami śnieżnymi i bojerami oraz wykonywać (według przepisów BHP) różne prace (dotyczy to również zawodów wędkarskich), 20-30 cm utrzyma samochód osobowy, a 40 cm samochody terenowe i vany. Pamiętajmy jednak, że badania te dotyczą lodu tak zwanego czarnego, świeżego i krystalicznego, który zdarza się bardzo rzadko. 

Najczęściej na naszych zbiornikach występuje lód szary lub zmieszany ze śniegiem i jego wytrzymałość jest zmniejszona nawet o 70 %. Po za tym by bezpiecznie poruszać się po zamarzniętym akwenie należy dobrze znać jego charakterystykę. Trzeba wiedzieć czy nie występują jakieś oparzeliska, źródła czy trzcinowiska, bo takich miejscach warstwa zamarznięta jest o wiele cieńsza. Nawet teraz na naszych gliniankach: Pacyfiku, Zaciszańskiej, Bidzie czy Adriatyku występują szczególnie przy wysokich skarpach oparzeliska, gdzie warstwa zamarznięta ma kilka centymetrów. 

Niektóre miejsca od początku zimy wcale nie zamarzły, choć nocami było po niżej – 20 stopni. Inaczej też jest na zbiornikach zaporowych. Tam należy pamiętać, że po spodem występują ruchy wody, które wypłukują lód od spodu lub tworzy się poduszka powietrzna, co również powoduje zmniejszenie jego wytrzymałości. Nie należy zbliżać się do wszelkich tam czy jazów, bo tam nawet przy bardzo niskiej temperaturze lód jest bardzo cienki. Jeśli już zdecydujemy się, by spędzić jakiś czas na zamarzniętym akwenie to wcześniej upewnijmy się, najlepiej przy samym brzegu, jaka jest warstwa i grubość i nie sugerujmy się tym, że na lodzie są już inni ludzie. 

Co do wjechania na niego samochodem to nigdy bym nie zaryzykował, bo Polska to nie Alaska czy Syberia. W Polsce media informowały w tym roku już kilka razy o utopieniu samochodów czy quadów. 

Co roku też słyszymy o utonięciach pod lodem, a dzieje się tak, bo ludziom brakuje wyobraźni i chęć złowienia ryby czy pojeżdżenia na łyżwach kończy się tragicznie. 

Pamiętajmy też o tym, że temperatura z dnia na dzień będzie się zwiększać, a dzień jest coraz dłuższy do tego dojdą opady deszczu i choć lód będzie gruby to stanie się bardzo kruchy i niebezpieczny. Ludzkie życie jest najważniejsze, więc jeśli już wybierzemy się na taki wypoczynek upewnijmy się, że jest bezpiecznie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content