Wśród uczniów częstochowskich szkół wzrasta liczba osób z nadwagą, a nawet otyłością. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na cukrzycę, bulimię czy anoreksję. Najczęściej to efekt złych nawyków żywieniowych. Nad ich zmianą popracuje powołany w ubiegłym tygodniu zespół specjalistów.
Wychodząc naprzeciw problemom związanym z nieprawidłowym żywieniem dzieci i młodzieży w Częstochowie reaktywowano zespół do opracowania i wdrożenia programu edukacyjnego na lata 2011-2013 pod nazwą „Upowszechnianie zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Częstochowa”.
Celem zespołu jest rozwijanie świadomości na temat zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży, edukacja nauczycieli i uczniów w zakresie nawyków żywieniowych, wartości odżywczych, tworzenia prawidłowych jadłospisów i radzenia sobie z otyłością. — To my musimy wdrożyć dzieci w zdrowe żywienie, bo fast-foodów nie zlikwidujemy – komentuje Lidia Kiedrzynek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21.
Projekt realizowany będzie poprzez konferencje naukowe (pierwsza planowana jest na październik) organizowane we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Krakowie, szkolenia z udziałem wykładowców i nauczycieli skierowane do rad pedagogicznych, kucharek i właścicieli sklepików szkolnych, zajęcia profilaktyczne.
Oprócz Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie, komisja współpracować będzie z Wyższą Szkołą Hotelarstwa i Turystyki. W planach są różnego rodzaju konkursy i happeningi. Ponadto powstać ma baza danych zawierająca zapiski z wykładów, materiały konferencyjne i różnego rodzaju informacje. Realnym osiągnięciem programu ma być zrost wiedzy i świadomości na temat zasad zdrowego odżywiania u młodego człowieka. Przewodniczącą komisji została Elżbieta Beska, wiceprzewodniczącą Jolanta Koszek. Łącznie w skład zespołu wchodzi 11 osób.