Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

W te wakacje zabraknie wody

Kto żyw szuka ochłody – a nie będzie lepiej. Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni kolejną falę upałów. Czerwiec będzie miesiącem, w którym słupki rtęci przekroczą znacznie 25 stopni Celsjusza w cieniu. Dziś w Częstochowie i w okolicach nie wolno kąpać się nigdzie, oprócz oczywiście miejskich basenów.

Amatorzy kąpieli muszą liczyć się z tym, że w bieżącym roku mogą z wypoczynku nad wodą i zanurzeniem ciała w zimnej cieczy, nie skorzystać w ogóle. Jeśli badania wody okażą się szczęśliwe dla kąpielisk w Pająku i miejskiego akwenu Adriatyk na Lisińcu, od lipca tam tylko pozostanie nam szukać ochłody.
Bakterie w cenie
Sezon wodny tuż, tuż… Według rozporządzeń urzędowych zaczyna się 15 czerwca, choć dla niektórych dopiero po św. Janie (24 czerwca). Niezależnie od oficjalnego otwarcia, amatorów szybkiego schłodzenia ciała podczas upałów nie brakuje już dziś, a wody do kąpieli nie ma. To za sprawą nowego prawa wodnego, które zmieniło zasady dbania o czystość wody w kąpieliskach. Nowe przepisy obowiązujące od marca bieżącego roku nakładają na administratorów oraz właścicieli terenów wodnych dodatkowe obowiązki. – Należy nam przedstawić wyniki badań wody. Na ich podstawie wydajemy orzeczenie o przydatności do kąpieli. Do dnia dzisiejszego na terenie miasta Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego nie wydaliśmy ani jednego takiego orzeczenia – mówi Edyta Kapelka, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie. Innymi słowy, nie ma w Częstochowie ani w okolicach kąpieliska, z którego dziś wolno korzystać. Wody w Pająku oraz akweny w dzielnicy Lisiniec czekają na ekspertyzy laboratoryjne. Dziś nie mają jeszcze pozytywnych orzeczeń sanepidu, więc jak na razie też kąpać się nie wolno. Zbiorniki wodne w okolicach Częstochowy również takowych orzeczeń nie posiadają. W powiecie myszkowskim od lipca będziemy mogli pluskać się w Żarkach Letnisko, na krytej pływalni MOSiR-u w Myszkowie oraz na basenie w Jastrzębiu.
– Od tego roku sanepid zwolniony jest z obowiązkowych badań przed rozpoczęciem sezonu. Właściciele i administratorzy kąpielisk na własny koszt wykonują próby wody – mówi rzecznik sanepidu. Urzędnicy, włącznie z Ministerstwami Zdrowia i Środowiska przyznają, że obciążenie kosztami właścicieli kąpielisk może spowodować zmniejszenie ich liczby. A o jakich pieniądzach mówimy? Koszty pobrania próby wody wraz z badaniami laboratoryjnymi wynoszą około 400 złotych. Wyniki analiz znane są po kilku tygodniach. 
Nie wolno, a jednak…
Miejsc do kąpieli w Częstochowie i okolicach nie brakuje, ale niby skąd zwykły „plażowicz” ma wiedzieć, czy może się kąpać, czy woda nie zawiera niebezpiecznych bakterii, a zbiornik jest dopuszczony przez sanepid? Zdaniem Staży Miejskiej w Częstochowie obowiązkiem organizatora miejsca wykorzystywanego do kąpieli jest jego oznakowanie. – Mając na uwadze kontrole z poprzednich lat strażnicy miejscy będą przeprowadzać rozmowy dyscyplinujące z właścicielami zbiorników wodnych wskazując im obowiązek odpowiedniego oznakowania kwestii korzystania z akwenów wodnych – mówi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej. Mundurowi uspakajają jednocześnie, iż z uwagi na początek okresu wakacyjnego do przepisów podchodzić będą wychowawczo, starając się w pierwszej kolejności ograniczyć do pouczeń.
A co, gdy kąpiemy się w miejscu niedozwolonym? – Zgodnie z art. 55 Kodeksu Wykroczeń „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”. W nadchodzącym okresie letnim funkcjonariusze sprawdzać będą czy osoby pływają w miejscach wykorzystywanych do kąpieli. W Częstochowie miejscem udostępnionym od 15 czerwca do 31 sierpnia będzie zbiornik „Adriatyk”. W pozostałych akwenach wodnych Parku Wypoczynkowego Lisiniec zgodnie z regulaminem Parku kąpiel jest zabroniona! – informuje Artur Kucharski.

Niestety władze Częstochowy nie bardzo lubią wodę, nie są też orędownikami aktywnego wypoczynku na łanie natury. Już wiemy, co czeka nas w zbliżające się upały i tradycyjne o tej porze roku lato i wakacje. Wyboru miejsca kąpieli za wiele mieć nie będziemy, a jeśli wybierzemy miejsce niedozwolone, będzie to najdroższa kąpiel w życiu za 250 złotych. Nie pozostaje nam nic innego, jak ustawić własny basen na balkonie lub w upalny weekend wyjechać w inny region Polski.

Na razie nie wolno się kąpać nigdzie, nawet na bardzo znanych i lubianych przez częstochowian miejscach wodnych:
* Poraj
* Blachownia
* Żarki
* Złoty Potok
* Zawady
* Ostrowy
* Dzibice
* w gliniankach i w rzekach – Warta, Liswarta, Stradomka, Kucelinka
* absolutnym zakazem kąpieli objęte są wszystkie fontanny.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Anonim

    Z politowaniem to czytam i myślę o “kochanych”władzach Częstochowy.
    W wybory odwdzięczymy się.
    Bractwo Pacyfiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content