Sezon grzewczy w pełni. Wraz z nim, jak co roku, pojawia się kwestia czadu. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowi Inspektorzy Nadzoru Budowlanego przypominają, że w tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na sprawność instalacji wentylacyjnych i kominkowych w użytkowanych budynkach.
W związku z tym należy pamiętać, że:
– przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu ich stanu technicznego. Kontrolę powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim;
– w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: paleniska opalane paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące oraz paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy.
Czynności związane z usuwaniem zanieczyszczeń powinna wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.
Pamiętaj!
Czad jest gazem trującym. W przypadku przedostania się do układu oddechowego człowieka, wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie tkankowe. W następstwie długotrwałego oddziaływania na organizm człowieka stwarza poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Biorąc pod uwagę powyższe wymogi prawne, apelujemy o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i budowlanych oraz o powierzanie prac kominiarskich osobom z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. To najlepszy sposób na wyeliminowanie zagrożeń pożarowych, a także prawdopodobieństwa zatrucia tlenkiem węgla w czasie użytkowania wszelkiego typu urządzeń grzewczych.