Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Urzędnicy nie płacą za parkowanie

Miejscy urzędnicy nie płacą za parkowanie w płatnej strefie miasta. Zalicza się do nich Przemysław Koperski (zastępca prezydenta Matyjaszczyka). Z tego przykrego i kosztownego obowiązku – dla większości częstochowian i przyjezdnych – zwalnia Koperskiego oraz innych urzędników identyfikator Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. Ponieważ MZDiT nie wie, ile wydał tego typu tabliczek i komu – nie wiadomo też, o ile służby prezydenta uszczuplily budżet miasta.

Przemysław Koperski może na terenie Częstochowy parkować za darmo, gdyż legitymuje się stosownym identyfikatorem. Zastępca prezydenta ma wsuniętą za szybę własnego, prywatnego samochodu tabliczkę, która zwalnia go z opłat za parkowanie. Czyżby, przywiezionego przez Matyjaszczyka z Bielska Koperskiego nie było stać na bilet parkingowy bądź stały abonament? Rocznie wiceprezydent ściąga z Częstochowy, z podatków mieszkańców prawie 220 tysięcy złotych (176 tysięcy – za „prezydentowanie” oraz 40 tysięcy – za zasiadanie w Radzie Nadzorczej spółki miejskiej CzPK). Święte oburzenie dopadnie każdego, gdy uświadomi sobie, że wiceprezydent żałuje 1.800 złotych opłaty abonamentowej za parkowanie rocznie, przy 18 tysiącach wynagrodzenia miesięcznie. I żeby wszystko było jasne – można by pokusić się o zakłamaną wymówkę, gdyby Zarząd Dróg „resortowo” podlegał Koperskiemu. Ale nie. MZDiT leży w kompetencjach innego wiceprezydenta – Mirosława Soboraka. 

Bezpłatny parking – nie dla wszystkich
Skoro identyfikatorem posługuje się postać ze świecznika, to bez skrupułów z pewnością za darmo parkują także inni urzędnicy. Ile tabliczek wydał MZDiT, kto jeszcze posiada identyfikator i czy pełniona przez niego funkcja ma jakikolwiek związek z pracą przy drogach w terenie? Zarząd Dróg nie udzielił nam odpowiedzi. Z naszych nieoficjalnych źródeł wynika, iż w obiegu jest około 150 tabliczek zwalniających z opłat parkingowych, niestety – prócz wiceprezydenta Koperskiego – Zarząd Dróg nie ujawnia, kto jeszcze takowe posiada. Tajemnicą powiało również w kwestii finansów. Żaden z urzędników nie potrafi policzyć, o ile zwiększyłby się budżet miasta, gdyby osoby nieuprawnione, a posiadające identyfikatory, kupowały jednak bilety parkingowe.

Co wolno urzędnikowi, nie tobie plebsie
I jeszcze ciekawostka. Ustawa o drogach publicznych (art. 13. pkt. 3. i 3a.) zwalnia zarządcę dróg z opłat „za parkowanie samochodów na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania”. Zdaniem Mariusza Sikory, dyrektora Zarządu Dróg w Częstochowie: „Zwolnienia dotyczą dróg zarządzanych przez MZDiT”. Dyrektor nie jest szczery, gdyż ustawa nie określa precyzyjnie, o które konkretnie drogi chodzi. A skoro tak, to zarządcy bez oporów korzystają ze zwolnień w strefach na terenie całego kraju. Innymi słowy, zarządca dróg w Pcimiu Dolnym i w Częstochowie parkuje bezpłatnie na parkingach przy ulicach przez siebie zarządzanych, ale może bezkarnie robić to również w innym miastach – w Warszawie czy w Bielsku. Wystarczy posiadać identyfikator z nazwą zarządcy.

Kto jeszcze dziaduje
Kto w ogóle powinien być w posiadaniu identyfikatora uprawniającego do bezpłatnego parkowania? Tak naprawdę nikt, bo są oznakowane samochody służbowe. MZDiT – co przyznaje dyrektor Sikora: „Dysponuje 10 samochodami służbowymi: 7 Chevroletów Aveo (rocznik 2011, ich ówczesna cena zakupu to 32 tys zł za sztukę), 2 samochody dostawcze, przystosowane do wykonywania obowiązków przez pracowników MZDiT Ford Transit (2001r.) i Ford Transit Trend (2012 r. – ówczesna cena zakupu ok.130 tys. zł) oraz osobowy Ford Focus (2012 r. – ówczesna cena zakupu 63 500 zł) – wszystkie samochody odpowiednio oznakowane, koguty, napisy itd. [łączny koszt zakupu pojazdów służbowych – tylko w ostatnim czasie – wyniósł 417.500 zł – przyp. red.]. Z samochodów może skorzystać każdy pracownik, który potrzebuje wyjazdu w celu wykonania obowiązków służbowych. Samochody są przydzielane do wydziałów tak by każdy z wydziałów miał taką możliwość. Inspektorzy i pracownicy MZDiT do celów służbowych korzystają z samochodów służbowych, którymi dysponuje MZDiT. W rzadkich przypadkach (w sytuacjach wyjątkowych) wykorzystywane są samochody prywatne”. Dyrektor Sikora nie wspomniał o prywatnym samochodzie wiceprezydenta i nie wyjaśnił, do jakich celów służbowych Zarządu Dróg, Koperski używa własnego pojazdu.

Parkując w płatnej strefie musimy zakupić w nowych parkomatach bilet uprawniający do postoju. 30 minut kosztuje 1 złotówkę, 3 godzin – 7,20. Możemy też nabyć za 150 złotych, miesięczny abonament. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Śródmieścia, oni płacą z racji meldunku 20 złotych kwartalnie. Rocznie do budżetu miasta z tytułu opłat parkingowych wpływa ponad 1 mln 200 tysięcy złotych (2012 rok). Jeśli nie zakupimy biletu parkingowego, „granatowi” (mundurowi pracownicy Zarządu Dróg) bezlitośnie potraktują nas 50-złotowym mandatem. Te zasady dotyczą wyłącznie śmiertelników.

A tak na marginesie. Większość płaci – jeśli nie w chwili parkowania to potem mandat. To może ta większość – skoro i tak nikt tego nie kontroluje – wydrukuje sobie własne tabliczki?

Udostępnij:

1 Komentarz

  • marcel@op.pl

    Folwark „władzy” to folwark. Plebs to plebs.
    Właściciele miasta „doją” i „strzygą” mieszkańców – takie poczucie misji. Im więcej mają, tym bardziej – prawo Frajerburga. Ale stado baranów, demograficznie rzecz biorąc, się kurczy. Daniny na „panów” będą zatem rosły, by „dojącym”, nie daj boshe, się nie pogorszyło.

  • marcel@op.pl

    Folwark „władzy” to folwark. Plebs to plebs.
    Właściciele miasta „doją” i „strzygą” mieszkańców – takie poczucie misji. Im więcej mają, tym bardziej – prawo Frajerburga. Ale stado baranów, demograficznie rzecz biorąc, się kurczy. Daniny na „panów” będą zatem rosły, by „dojącym”, nie daj boshe, się nie pogorszyło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content