Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Trzeba iść na wybory!

15 października każdy Polak powinien wziąć udział w wyborach i tym samym wypełnić swój obywatelski obowiązek. Dla wielu mieszkańców regionu częstochowskiego wybór kandydata, przy którym postawią krzyżyk – nie jest łatwy. Większość list, zwłaszcza na pierwszych miejscach, składa się ze „starych”, nierzadko ogranych nazwisk. Na kogo więc oddać swój głos? To pytanie zadaje sobie co najmniej 30% społeczeństwa – tak wynika z danych sondażowych.

Czy prawdziwą jest reguła: jakie społeczeństwo, taka władza? Niektórzy znawcy tematyki politycznej twierdzą, że elity władzy nie są prostym odbiciem ogółu społeczeństwa, co więcej tego typu twierdzenie jest – ich zdaniem – łatwym usprawiedliwianiem rządzących, a w odniesieniu do Polaków wręcz obraźliwe. Dowód: ogromna większość społeczeństwa nie chce mieć nic wspólnego z elitą rządzącą. Polacy to przecież wielomilionowa zbiorowość, a nie worek z warzywami, z którego wybiera się wytypowane egzemplarze. Niestety bywa, że w górę idą – prawie dosłownie – „kapuściane głowy”. 
Politolodzy dostrzegają też, iż teza o jednorodności społeczeństwa i władzy, jest dosyć wygodna dla klasy politycznej, bowiem mówi, że przywódcy wywodzą się z tego samego społeczeństwa, co przeciętny obywatel. Chcemy działacza partyjnego postrzegać jako jednego z nas, który tak samo odczuwa i rozumie. Co więcej idealizujemy graczy politycznych. Nasz wybraniec powinien być lepszy niż my: mądry, wykształcony, pracowity, przystojny, młody i uczciwy…, ale czy wszyscy tu i teraz tacy jesteśmy? Wyobrażenie jacy sami chcielibyśmy być, przerzucamy na polityków. Chcemy by byli tacy, którzy będą wyrozumiali dla bezdomnych, opiekuńczy dla dotkniętych chorobą alkoholową, współczujący dla niepełnosprawnych i hojni dla biednych, ale by oni sami – broń Boże – tego nie doświadczali. A przecież nasi liderzy powinni przerastać wiedzą i umiejętnościami „zwykłego” Polaka, bo o rozwoju całego kraju nie mogą decydować osoby o przeciętnych kwalifikacjach, intelekcie, zaangażowaniu…

„Każdy głos, który zostaje oddany przez obywatela jest bardzo istotny, gdyż czasami jeden głos decyduje o wyniku wyborów.” Prawdą jest, że w państwie demokratycznym nie ma przymusu zajmowania się polityką i rzeczywiście wiele osób korzysta z tzw. wolności od polityki. Najczęściej uważają, że śledzenie politycznych debat, analizowanie programów wyborczych i udział w głosowaniu jest czystą stratą czasu, który można przecież spędzić w bardziej przyjemny sposób. Wątpią też w to, że naprawdę mogą uczestniczyć w rządzeniu swoim krajem. Jednak nie ma w demokracji rzeczy ważniejszej od głosu obywatela, bo to on sprawuje władzę. Poza tym – jak powiedziała znana reżyserka Agnieszka Holland: „To, że nie interesujesz się polityką, nie oznacza, że polityka nie zainteresuje się tobą”. 

Jeśli nie uczestniczymy w wyborach, zwiększamy szanse na to, że nasze zdanie przegra, że sprawy potoczą się inaczej, niżbyśmy tego chcieli. Czasem zresztą jeden głos ma w sensie dosłownym znaczenie rozstrzygające: w 1989 o wyborze generała Jaruzelskiego na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe zdecydował jeden głos. W wyborach prezydenckich w 1995 roku Aleksander Kwaśniewski uzyskał zaledwie o trzy procent głosów więcej niż jego kontrkandydat Lech Wałęsa.
Nikt nie może dać nam gwarancji, że biorąc udział w wyborach zwyciężymy, ale nawet, jeśli przegramy, zwycięzcy będą musieli się z nami liczyć. Zwycięzcy nie muszą liczyć się natomiast z tymi, którzy nie głosują, bo nie stanowią oni realnej siły politycznej. Demokracja to władza ludu, ale nie tego, który zostaje w domu.

Powody pójścia na wybory

* Bo to wpływa na całe nasze życie. Wybrany w wyborach parlament ma bardzo duży wpływ na naszą rzeczywistość przez następne 4 lata – tworzy przepisy i proceduje ustawy, które regulują większość aspektów naszego życia codziennego, np. ile zapłacimy za prąd, czy wjedziemy samochodem do centrum miasta, albo z jakiego podręcznika będą uczyć się nasze dzieci.

* Jeśli nie pójdziemy i nie weźmiemy spraw w swoje ręce, to później nie mamy prawa narzekać na władzę, że nie zrobiła czegoś, czego chcieliśmy.

* Jeżeli już ktoś naprawdę nie znajdzie nikogo, na kogo warto głosować, może oddać głos nieważny, jako głos protestu. Mimo wszystko na wybory warto pójść. W ten sposób wchodzi nam to w nawyk i później, kiedy pojawi się ten lepszy kandydat za 4 czy 8 lat, to nadal będziemy zainteresowani tym, co się dzieje.

* Głosując i namawiając do tego swoje otoczenie, możemy wywalczyć wiele istotnych dla nas spraw, np. zmianę prawa aborcyjnego, niższe podatki, lepszą edukację i służbę zdrowia.

* Nie możemy uznać demokracji za rzecz oczywistą. Prawo do głosowania jest jedną z naszych najważniejszych wolności obywatelskich. 

* Współczesny patriotyzm to udział w wyborach! Od 34 lat możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce i sami podejmować decyzje o jej losach. Korzystajmy z tej możliwości i pilnujmy, by Polska była dobrze rządzona. Jesteśmy za to współodpowiedzialni.

* Głosując masz satysfakcję z tego, że nie jesteś biernym obywatelem.

* Nie idąc na wybory rezygnujemy z prawa do oceny i kontroli.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content