Fundacja Świętego Barnaby rozpoczęła realizację projektu „Streetworking – nowa jakość pracy z osobami bezdomnymi”. Projekt zakłada podjęcie szeregu działań pomocowych adresowanych do osób bezdomnych z terenu subregionu północnego woj. śląskiego.
Działaniem objęte zostanie miasto Częstochowa oraz powiat częstochowski, kłobucki, myszkowski
i zawierciański. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i będzie realizowany w okresie sierpień 2011 – lipiec 2014. Fundacja na jego realizację pozyskała 2.447.570 zł.
Projekt Fundacji Świętego Barnaby jest odpowiedzią na narastający w naszym regionie problem bezdomności. W naszym województwie jest ponad 5,6 tys. osób bezdomnych,
a w samej Częstochowie blisko 800 osób. – Celem naszego projektu jest zmniejszenie
w naszym regionie obszaru wykluczenia społecznego – mówi Żaneta Pacud, kierownik projektu. – Chcemy to zrobić poprzez objęcie osób bezdomnych nowatorską formą pracy ulicznej, wypracowaną w Wielkiej Brytanii, przez naszego zagranicznego partnera Barkę UK z Londynu. Będziemy prowadzić Stacjonarny Ośrodek Reintegracji Społecznej, gdzie osoby bezdomne będą przechodziły reintegrację społeczną i zawodową.
W ramach projektu zostanie wykształcona kadra streetworkerów, którzy patrolując dworce, ulice, ogródki działkowe, parki i inne miejsca, gdzie przebywają bezdomni będą im pomagać. Streetworkerzy wezmą udział w stażach w Wielkiej Brytanii, gdzie poznają wszelkie możliwości pracy z bezdomnymi docierając do nich bezpośrednio na ulicy.
– Działaniem, z którym wiążemy największe nadzieje jest Stacjonarny Ośrodek Reintegracji Społecznej – mówi Żaneta Pacud. – Programem skutecznej reintegracji społeczno-zawodowej zostaną objęte osoby w młodym wieku, bądź z niedługim stażem bezdomności. Podopieczni przebywający w SORS objęci zostaną zindywidualizowanym i kompleksowym wsparciem psychoterapeutycznym, prawnym, zdrowotnym oraz odpowiednimi formami aktywizacji zawodowej. Chcemy tak z nimi pracować aby mogli i chcieli odbudowywać zerwane więzi rodzinne.
Bieżące informacje z prowadzonych działań w ramach projektu, statystyki, artykuły, będzie można uzyskać na portalu internetowym www.streetworking.org, na którym również zafunkcjonuje forum streetworkerów.
Projektem zostanie objęta grupa 150 osób bezdomnych, w tym 120 mężczyzn i 30 kobiet W samym SORS wsparcie otrzyma 50 osób.
Liderem Projektu jest Fundacja Świętego Barnaby, organizacja pożytku publicznego prowadząca działalność charytatywną, skierowaną na reintegrację społeczną osób wykluczonych. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Agape oraz Barką UK.