Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Startują Kluby Orange

Firma Orange od dawna już sponsoruje sport, jednak w tym roku postanowiła wyjść z ofertą dla młodzieży. Celem akcji jest sprawienie, by młodzi sportowcy mieli szansę rozwijać się już od najmłodszych lat. Badania prowadzone przez Orange wykazały, że 45 proc. Polaków uprawia sport sporadycznie – najczęściej badani deklarowali jazdę na rowerze i chodzenia na basen, a 85 proc. ma w domu jakiś sprzęt sportowy. Niestety tylko 20 proc. Polaków uprawia sport regularnie, czyli przynajmniej raz w tygodniu. Problemem jest brak zorganizowanej strategii rozwoju aktywności całego społeczeństwa. Kluby Orange mają to zmienić i wykształcić w nas nawyk regularnego ćwiczenia od najmłodszych lat. Zorganizowane działania dają efekt, co widać na przykładzie skoków narciarskich. Silną reprezentację kraju udało się zbudować właśnie dzięki takiej strategii.

Ważne jest, by wyławiać talenty już wśród najmłodszych – mówi Patryk Kozłowski z Częstochowy, student IV roku wychowania fizycznego i pasjonat nauczania gry w piłkę nożną, przygotowujący się do wykonywania zawodu trenera. Nasz rozmówca ostatnie lata spędził w USA i tam przyglądał się systemowym metodom rozruszania społeczeństwa. – Młodzi sportowcy w Stanach i zachodniej Europie zaczynają intensywne treningi nawet o kilka lat wcześniej niż u nas, a w tym wieku daje to najlepszy efekt. Miedzy innymi dlatego w wielu dyscyplinach trudno jest nam nadążyć za światowymi potęgami – tłumaczy Kozłowski.

Firma Orange wybrała piłkę nożną, ręczną, siatkową i koszykową oraz lekką atletykę. Padło na te dyscypliny ponieważ są one najpopularniejsze i potencjalnie mogą przyciągnąć największą ilość dzieciaków. Istotne jest bowiem by przygodę ze sportem zaczynać jak najwcześniej.

Na boisko zamiast do przychodni

Rodzice powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt zdrowotny uprawiania sportu – twierdzi Patryk Kozłowski. – Nagminne zwalnianie dzieci z lekcji W-F, terminowe zaświadczenia lekarskie o niezdolności do uczestniczenia w lekcjach i traktowanie wychowania fizycznego jako mniej ważnego przedmiotu powodują, że dzieciaki mają słabą odporność, szybko się męczą, ich kondycja jest w kiepskim stanie. Potem, już jako osoby dorosłe, są bardziej narażone na choroby cywilizacyjne, jak miażdżyca, cukrzyca, czy nadciśnienie. Z moimi podopiecznymi trenujemy bez względu na pogodę i dzięki temu są zahartowani – Kozłowski tłumaczy, że postawa rodziców zbytnio chuchających na dzieci i ostrzegających co chwilę „nie biegaj, bo się spocisz” przynosi ich pociechom więcej szkody, niż pożytku. – Powoli dociera do nas moda na zdrowy styl życia, na fitness, jogging, czy nordic walking, ale to wciąż za mało. Nie nadążamy za zachodem i musimy jeszcze sporo nadgonić – zauważa pan Patryk i dodaje, że dobre nawyki nabyte w młodości procentują przez całe życie, a im człowiek starszy, tym trudniej mu się zmobilizować do regularnego wysiłku. Wuefista przypomina również o tym, że regularne trenowanie sportu od najmłodszych lat usprawnia cały organizm przez poprawienie zdolności psychomotorycznych, orientacji i wyobraźni przestrzennej, refleksu, koncentracji. Takie stymulowanie układu nerwowego młodego człowieka owocuje lepszymi ocenami w szkole, bo te umiejętności przydają się także na innych przedmiotach, poza wychowaniem fizycznym. Przekłada się to zarówno na umiejętność pisania zgrabnych liter, jak i obliczania objętości brył. Zdaniem naszego rozmówcy trenowanie sportu pomaga w uczeniu się wszystkich innych dziedzin.

Specjaliści Orange dodają, że trenowany od dziecka sport, to również duże oszczędności w skali kraju, bo koszty leczenia chorób cywilizacyjnych są wielokrotnie większe od kosztów organizowania treningów dzieciom.

Twardzi jak sportowcy

Orange uważa tworzenie klubów sportowych za konieczne także i z innych powodów. Firma argumentuje, że dzięki sportowi młodzież wyrabia w sobie wytrwałość i konsekwencję, a to przydaje się przecież we wszystkich, także pozasportowych dziedzinach życia.

W Stanach Zjednoczonych właśnie dlatego tak duży nacisk kładzie się na uprawianie jakiegokolwiek sportu przez dzieci i młodzież – tłumaczy Kozłowski. – Psychologowie są zgodni co do tego, że najlepiej przez sport uczyć się przegrywania. Porażki motywują sportowców, zachęcają do jeszcze większego wysiłku i pokazują, że cierpliwość w połączeniu z ciężka pracą zawsze skutkuje poprawianiem rezultatów. Można to dostrzec nawet w podstawówce, gdzie dzieciaki uprawiające sport nie załamują się po niepowodzeniach, a ze zdwojonym wysiłkiem biorą się do poprawiania ocen. Poza tym dodatkowe obowiązki znakomicie uczą samodyscypliny i organizacji pracy, bo przecież szkoła nie może pozwolić, by młody zawodnik zaniedbywał inne przedmioty, Na zachodzie trenerzy stawiają nawet dzieciakom taki warunek, że mogą być w drużynie tylko wtedy, gdy nie będzie to powodowało opuszczania się w nauce – pan Patryk zauważa, że niestety w Polskich szkołach uprawianie sportu bywa czasami traktowane przez uczniów jako wymówka, czy usprawiedliwienie. Jego zdaniem jest to niedopuszczalne, skoro szkoła ma nie tylko uczyć, ale i wychowywać.

Pomysłodawcy akcji zauważają również, że młodzi sportowcy są przyzwyczajeni do oceniania wyników ich pracy i uzyskanie oceny negatywnej nie stresuje ich nadmiernie. Szkolne oceny traktują po prostu jak pomiar efektywności swoich wysiłków – tak jak w sporcie.

Siła w drużynie

Sport wyrabia nie tylko charakter ale i zdolności społeczne. Przysposobienie młodego człowieka do życia pomiędzy innymi ludźmi wymaga nabycia umiejętności pracy zespołowej.

Trzeba umieć odnaleźć swoje miejsce w grupie, przyzwyczaić się do hierarchii, nauczyć się posłuszeństwa, odpowiedzialności, dzielenia zadań i wzajemnej pomocy – wylicza jednym tchem Kozłowski. – W lekkiej atletyce może jest to mniej widoczne, chociaż tam też są konkurencje sztafetowe wymagające ścisłej współpracy między zawodnikami. W grach zespołowych jest to natomiast oczywiste i zwłaszcza rodzice jedynaków zauważają, jak ich dzieci stają się bardziej koleżeńskie i zaczynają więcej myśleć o innych. Na umiejętności społeczne na zachodzie stawia się ogromny nacisk, a sportowcom zawsze łatwiej jest się odnaleźć w nowym miejscu, czy w nowej grupie. Do nas też taki sposób myślenia o wychowaniu już dociera – cieszy się trener młodych piłkarzy.

Orange powołuje się także na opinie emerytowanych sportowców, czyli ludzi w wieku około trzydziestu lat, którzy zakończywszy kariery starają się znaleźć pracę poza sportem. Otóż sportowcy są lubiani i doceniani przez pracodawców dlatego, że są przyzwyczajeni do robienia wszystkiego na najwyższym poziomie, są maksymalistami nastawionymi na skuteczność i zawsze doprowadzają sprawy do końca.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content