Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” to dobrowolne porozumienie, którego celem jest dążenie do podejmowania międzysektorowych działań partnerskich dla dobra społeczności lokalnej dzielnicy Stare Miasto w Częstochowie, a także dla dobra osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców dzielnicy Stare Miasto. Partnerstwo zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców i osoby fizyczne.
Pierwsze spotkania i działania partnerskie miały miejsce w 2012 roku. W tym czasie partnerzy zapoznawali się ze sobą, nabierali do siebie zaufania, poznawali wzajemnie swoje działania, zasoby i plany, wypracowywali ścieżki międzypartnerskiej komunikacji i formułowali cele budowanej współpracy. Spotkania odbywają się co miesiąc, plan każdego z nich jest wysłany wcześniej wszystkim partnerom. Oprócz omawiania podczas spotkań działań, które są sygnowane logiem Partnerstwa jest też przestrzeń na omawianie wniosków każdego z partnerów, wtedy następuje budowanie sieci wsparcia dla działań każdego z Partnerów.
Partnerstwo zostało formalnie powołane do życia w 2014 roku w drodze certyfikacji, która odbyła się 28 października tego roku w Urzędzie Miasta Częstochowy.
Inicjatywy realizowane cyklicznie w ramach partnerstwa to m.in.: „Śniadanie Wielkanocne”, akcja podwórkowa „Czytanie w bramie”, piknik sąsiedzki „Przystanek Warta” czy „Mikołaj z ulicy Krakowskiej”. Przygotowania do każdej z akcji zaczynają się kilka miesięcy wydarzeniem i poprzedzone są dyskusją na spotkaniu partnerskim. Wspólnie opracowywana jest koncepcja wydarzenia, jego przebieg, zaangażowane podmioty oraz ukierunkowanie na osiągnięcie zakładanego celu.
Członkowie Partnerstwa, jako grupa reprezentatywna podmiotów, kierunkujących swoje działania w dzielnicy Stare Miasto w naturalny sposób realizuje zadania, których cele ujęte są w Programie Aktywności Lokalnej dla mieszkańców dzielnicy Stare Miasto. Program oparty jest na wielu dokumentach strategicznych w tym Strategii Rozwoju Miasta Częstochowy 2030+, Strategia Polityki Społecznej Województwa Śląskiego do 2020 roku oraz Narodowej Strategii Rozwoju Kraju Polska 2030. Działania zawarte w Programie mają na celu uruchomienie w społeczności lokalnej, w szczególności marginalizowanej, długofalowego procesu upodmiotowienia jej członków, wzmacniania potencjału, tworzenia sieci współpracy oraz budowania struktur wspierających rozwiązywanie lokalnych problemów oraz zrównoważony rozwój lokalny i w efekcie wpływanie na poprawę jakości życia.
Partnerstwo ma charakter otwarty – chętnych do społecznego działania na terenie dzielnicy Stare Miasto serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji na
https://pl-pl.facebook.com/staremiastonowezycie/
oraz
https://pl-pl.facebook.com/fundacjachrzescijanska/