Badamy aktywność posłów regionu częstochowskiego, bo przecież to nasze głosy sprawiły, że znaleźli się w Sejmie
Jesienne wybory do Parlamentu zbliżają się wielkimi krokami, co widać w mediach krajowych. Sprawdzamy więc, z jakich to osiągnięć dla naszego regionu dali się zapamiętać posłowie ziemi częstochowskiej po 4 latach działalności. Nasz okręg ma do dyspozycji 7 mandatów poselskich – pod tym względem jesteśmy jednym z najmniejszych okręgów w Polsce.Który z parlamentarzystów się sprawdził, a komu powinniśmy podziękować?W każdym numerze Tygodnika przedstawimy osiągnięcia jednego posła.
„Istotą ustroju demokratycznego jest sytuacja, w której naród przy pomocy wyborów ma realny wpływ na decydowanie o sprawach publicznych. Ścisły związek między wyborami a demokracją współczesną wyraża się w tym, że bez wyborów oraz otwartego współzawodnictwa sił społecznych i ugrupowań politycznych o władzę nie ma demokracji.
Za pomocą wyborów powołuje się przedstawicieli do wypełniania określonych funkcji w organach wybieralnych w państwie. Wyborom często nadaje się rangę najważniejszego wydarzenia politycznego w demokratycznym państwie oraz – obok referendum – formy działania narodu w sprawowaniu przezeń władzy. Wybory są ponadto wynikiem realizacji zasady suwerenności narodu i określić je można jako podstawową formę weryfikacji działań
rządzących przez rządzonych.” Tak o roli wyborów w państwie demokratycznym pisał 5 lat temu Mariusz Chrzanowski.
Piękna, i jakże wartościowa teoria…
Andrzej Szewiński – poseł Koalicji Obywatelskiej samodzielnie oceniał swoją aktywność sejmową, odpowiadając na nasze zapytania prasowe.
Źródła utrzymania:
– Uposażenie poselskie, dieta parlamentarna.
Źródła dodatkowych dochodów:
– Nie dotyczy.
Zawodowe powiązania rodziny posła z instytucjami publicznymi – miejsce pracy:
[Brak odpowiedzi posła – przyp. red].
Przypomnienie – obietnice wyborcze z 2019 roku:
– * Wyższe płace (równe dla kobiet i mężczyzn);
* ochrona zdrowia – max. 21 dni do lekarza specjalisty, program walki z rakiem, program In Vitro, pakiet dla osób niepełnosprawnych;
* pakiet seniora;
* przyjazna szkoła – podwyżki dla nauczycieli, koniec z ciężkimi tornistrami i pracami domowymi;
* czyste powietrze i woda;
* 8 lat na redukcje zanieczyszczeń powietrza do bezpiecznego poziomu dla zdrowia, zakaz sprowadzania śmieci do Polski, zwiększenie ochrony wód, rzek i jezior;
* pakiet wsparcia dla przedsiębiorców;
* zwiększenie władzy i autonomii samorządów w regionach w przeciwieństwie do władzy centralistycznej odgórnej.
Obietnice/plany, których nie udało się zrealizować:
– Zabiegałem o pozyskanie środków niezbędnych do realizacji inwestycji w północnym subregionie województwa śląskiego (między innymi wnioski do budżetu państwa podczas pełnienia mandatu posła)
* modernizacja Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie;
* budowa obwodnicy Kłobucka;
* budowa obwodnicy Rędzin;
* tramwaj na Parkitkę.
Konkretne, wymierne efekty działań parlamentarzysty dla mieszkańców regionu częstochowskiego:
– Podczas obecnej kadencji Sejmu RP złożyłem 150 interpelacji poselskich, którym nadano bieg, m.in. w takich sprawach jak:
1. umożliwienie uczestniczenia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w proporcjonalnym podziale środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości Przędzalni Czesankowej Elanex SA w likwidacji bez uprzywilejowania;
2. w sprawie węgla podczas kryzysu energetycznego;
3. obwodnicy Kłobucka;
4. w sprawie przekroczeń norm zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery z tzw. niskiej emisji;
5. w sprawie „Terpsychory” TUSB Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie;
6. w sprawie pracujących emerytów;
7. w sprawie Częstochowskiego Centrum Świadczeń;
8. w sprawie połączeń kolejowych przez stację Częstochowa Stradom;
9. braku kontraktu NFZ ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym Nu-Med w Częstochowie na onkologię kliniczną;
10. Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie;
11. w sprawie budowy obwodnic w gminie Rędziny;
12. w sprawie rozdzielania środków na zadania z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego w Częstochowie;
13. w sprawie przenosin Oddziału Celnego w Częstochowie;
14. w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie;
15. w sprawie budowy ekranów dźwiękochłonnych na odcinku autostrady A1 w powiecie częstochowskim;
16. w sprawie nierealizowanych projektów zawartych w Programie dla Śląska;
17. w sprawie Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Częstochowie SA;
18. w sprawie sprzedaży dworca PKS w Częstochowie;
19. w sprawie przebudowy i remontu budynku Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Podczas posiedzeń Sejmu IX Kadencji zabierałem głos 49 razy, złożyłem 9 zapytań w sprawach bieżących oraz 3 zapytania, którym nadano bieg.
Działalność społeczna parlamentarzysty:
– Przez ponad pół roku, współpracując ze Stowarzyszeniem Demokratyczna RP roku moje biuro poselskie pełniło funkcję punktu pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy.
Wsparcie oddolnych inicjatyw takich, jak np. siepomaga.pl
Wsparcie dla: obywateli (samorządowców, mieszkańców naszego subregionu północnego województwa śląskiego).
Biuro poselskie zapewnia też nieodpłatne porady prawne dla obywateli.
Plany polityczne na najbliższą przyszłość:
– Nie wykluczam startu w wyborach parlamentarnych i jeżeli uzyskam mandat zaufania społecznego w kolejnej kadencji, to będę:
* kontynuował działania wspierające rozwój regionu;
* wspierał inicjatywy samorządowe takie, jak decentralizacja finansowania państwa, podatki PIT i CIT powinny pozostać w samorządach;
* reprezentował interesy obywateli.
***
IX kadencja Sejmu nie jest dla Andrzeja Szewińskiego pierwszym kontaktem z polskim Parlamentem. Przez dwie kadencje, w latach 2007-2015, był sanatorem ziemi częstochowskiej.
Wcześniej, do 2007 roku był radnym sejmiku śląskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2015, po dwóch kadencjach w Senacie, nie uzyskał senatorskiej reelekcji. Złośliwcy twierdzili, że Szewiński usilnie szuka pracy. Znalazł ją w urzędzie miasta Częstochowy – został wiceprezydentem miasta, podległym prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi (SLD). Nie było w tym nic dziwnego, gdyż w 2014 roku PO poparła SLD oraz kandydata lewicy na prezydenta, a wręcz weszła w jawną koalicję z Sojuszem.
W 2018 roku Szewiński bez powodzenia kandydował do sejmiku województwa. W wyborach w 2019 roku z ramienia Koalicji Obywatelskiej uzyskał mandat posła IX kadencji z okręgu częstochowskiego.
Po jednej z publikacji w Tygodniku 7 dni, Andrzej Szewiński obraził się na dziennikarzy naszej redakcji po słowach: „syn nieswojej matki”. A rzeczywiście polityczne oczekiwania mieszkańców Częstochowy wobec Szewińskiego były spore i nie tylko z racji „urodzenia”, ale i własnych doświadczeń sportowych. Tu konieczna jest drobna dygresja, zwłaszcza dla młodych. Andrzej Szewiński jest synem Ireny Szewińskiej, jednej z najbardziej utytułowanych polskich sportowczyń i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: 7-krotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz 7-krotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 6 w hali). W latach 1965–1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4×100 metrów oraz w skoku w dal. W 2021 roku w specjalnym plebiscycie „Przeglądu Sportowego” została uznana za polskiego sportowca stulecia. Po zakończeniu kariery sportowej Irena Szewińska znacząco zaznaczyła swoją obecność w krajowych i międzynarodowych organizacjach sportowych.
Dlatego oczekiwania wobec Andrzeja Szewińskiego nie były bezpodstawne. Po eks siatkarzu, i to na pozycji atakującego, częstochowski elektorat spodziewał się, teraz jako polityku charyzmy, werwy i skutecznej rywalizacji. Nic takiego się nie stało. Wielu częstochowianom nazwisko: Andrzej Szewiński kompletnie nic nie mówi.
Sprawdziliśmy także aktywność posła Szewińskiego w Sejmie
Wypowiedzi: 50
Interpelacje, którym nadano bieg: 151
Zapytania, którym nadano bieg: 3
Pytania w sprawach bieżących: 10
Udział w głosowaniach: 99.02% (8106 z 8186 głosowań)
Czy – zdaniem naszych Czytelników – poseł Andrzej Szewiński (KO/PO) przez ostatnie 4 lata wywiązał się ze swojego zadania, jakim jest działalność w imieniu i na rzecz obywateli, którzy go wybrali?
4 komentarzy
Gość jest beznadziejny.Tylko nazwisko sprawia, że ludzie na niego głosowali.Poseł pomyłka.Człowiek, który rozwalił sport w Częstochowie.
Gość jest beznadziejny.Tylko nazwisko sprawia, że ludzie na niego głosowali.Poseł pomyłka.Człowiek, który rozwalił sport w Częstochowie.
Też tak uważam
Też tak uważam
Faktycznie,żadnego z niego pożytku.Co zrobił dla miasta czy regionu?
Faktycznie,żadnego z niego pożytku.Co zrobił dla miasta czy regionu?
Nigdy więcej takich posłów.Nieroby
Nigdy więcej takich posłów.Nieroby