W tym tygodniu RKS Raków obchodzi 90 urodziny. Z tej okazji będziemy gościć w Częstochowie zespół Mistrza Polski – Wisłę Kraków. Poniżej prezentujemy skróconą historię klubu.
W marcu 1921 roku, w wyniku starań działaczy Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (OM TUR), związanej z PPS, został założony Klub Sportowo-Footbalowy Racovia. Prezesem Zarządu Klubu został Jan Łoboda, a oprócz niego w kierownictwie Racovii znaleźli się: Jan Baścik, Marian Federak, Józef Kaźmierczak, Antoni Kiełbasiński, Wiktor Letkowski, Wacław Sobczyk.
Zarządowi Racovii nie udało się uporać z wymogami proceduralnymi, jakie stawiał wojewoda kielecki. Nie widząc możliwości dokonania rejestracji, 20 lipca 1925 roku zarząd Racovii podjął uchwałę o rozwiązaniu klubu. Dopiero w 1927 roku Racovia została reaktywowana, ale jednocześnie zmieniono jej nazwę na Robotniczy Klub Sportowy Raków – Sekcja Sportowa OM TUR. Wówczas też przyjęto, że barwami klubu będą dwa kolory: czerwony i niebieski.
RKS Raków wznowił swą normalną działalność w marcu 1945 roku, niespełna dwa miesiące po wyzwoleniu Częstochowy spod okupacji hitlerowskiej. W roku 1967 piłkarze Rakowa odnieśli jeden ze swych największych sukcesów: wywalczyli awans do finału Pucharu Polski. Został on rozegrany 9 lipca w Kielcach, a Częstochowianie, prowadzeni przez trenera Jerzego Wrzosa, przegrali z pierwszoligową Wisłą Kraków 0:2 dopiero po dogrywce…
Na początku lat siedemdziesiątych zwiastunem lepszych czasów dla częstochowskiej piłki był złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży wywalczony w 1985 roku przez zespół juniorów prowadzony przez trenera Zbigniewa Dobosza. W roku 1990 Raków po raz czwarty wywalczył awans do II ligi i po kolejnych czterech sezonach w roku 1994 zajął w swojej grupie II ligi pierwsze miejsce i wreszcie awansował do ekstraklasy.
W I lidze Raków grał przez cztery sezony (1994-1998), zajmując kolejno miejsca: trzynaste, ósme, dziesiąte i osiemnaste. W ekstraklasie czerwono-niebiescy odnieśli 36 zwycięstw, odnotowali 37 remisów i ponieśli 63 porażki.
W 1999 roku piłkarze Rakowa byli bliscy powrotu do ekstraklasy, ale musieli zadowolić się nie premiowanym awansem drugim miejscem w swojej grupie. Rok później było już znacznie gorzej i Raków pożegnał II ligę. Gdy na początku sezonu 2000/01 z klubu odeszła grupa najbardziej doświadczonych zawodników, Raków kontynuował rozgrywki w III lidze, wystawiając samych juniorów, ale z góry było wiadomo, że nie będą oni w stanie utrzymać się na tym szczeblu rozgrywek. Wydawało się nawet, że i IV liga to dla nich „za wysokie progi”, gdyż na półmetku sezonu 2001/02 Raków zajmował przedostatnią, piętnastą pozycję w tabeli swojej grupy. W rundzie wiosennej było już znacznie lepiej – praca trenerów Zbigniewa Dobosza, Andrzeja Samodurowa i Henryka Turka przyniosła efekty i ostatecznie Raków zajął ósme miejsce.
Sezon 2004/2005 przyniósł czerwono – niebieskim awans do 3 ligi po niezapomnianych barażach z Koszarawą Żywiec! Przypomnijmy, że zwycięzcę dwumeczu wyłonił konkurs rzutów karnych. Na żywo to spotkanie śledziło od 10 do 12 tysięcy widzów w zależności od źródła. Po sezonie 2007/2008 liga piłkarska przeszła reorganizację i w ten oto sposób Raków znalazł się sztucznie „szczebel wyżej”. Obecnie Raków przemienił się w spółkę akcyjną i powrócił do historycznej nazwy RKS Raków. Oby kolejne lata przyniosły nam tak długo wyczekiwane dni chwały…
Z okazji obchodów 90-lecia klubu już 1 września o godzinie 17 na stadion Rakowa zawita zespół aktualnego Mistrza Polski – Wisły Kraków. Częstochowianie spróbują odegrać się za przegrany finał Pucharu Polski z 1967 roku. Będzie to największe wydarzenie piłkarskie w tym roku, musisz tam być!
W ramach obchodów jubileuszu firma Agressiva utworzyła charytatywną aukcję, z której każda złotówka zostanie przekazana dla Robotniczego Klubu Sportowego Raków. Aukcję można znaleźć pod adresem: http://allegro.pl/t-shirt-90lat-rks-rakow-1921-2011-racovia-i1792744273.html
Raków to nasza pasja
www.agressivasport.com