Karton po mleku podzielił specjalistów od ekologii. Jedni są zdania, że powinien on trafiać do makulatury, inni – do tworzyw sztucznych. Powód jest prosty – opakowania po płynnej żywności (napojach, gotowych zupach) składają się z dwóch materiałów: papieru oraz aluminium. Skoro temat podzielił specjalistów, nikogo nie mogą dziwić odpowiedzi naszych ankietowanych: zdecydowana większość (57 proc.) wrzuciłaby karton po mleku do makulatury, a drugą najczęściej udzielaną odpowiedzą są tworzywa sztuczne (32 proc.).
W Częstochowie system gospodarowania odpadami jest dopiero opracowywany, w związku z czym odpowiedź na pytanie: „gdzie powinniśmy wyrzucić karton po mleku?” jest wprawdzie jednoznaczna, ale tymczasowa. – Na ten moment mieszkańcy powinny wrzucać kartony po mleku do odpadów zmieszanych pochodzących z gospodarstw domowych. Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. posiada na Sobuczynie sortownie i tu odpady te zostaną bez większych problemów posortowane i rozdzielone. W najbliższym czasie sprecyzujemy sposoby selektywnego zbierania odpadów i poinformujemy o tym społeczeństwo w kampaniach reklamowych, na stronie internetowej itp. – wyjaśnia Edyta Soboniak, kierownik ds. organizacji systemu gospodarowania odpadami. – Wiemy, że aby kartony po mleku i sokach mogły zostać poddane recyklingowi, konsument powinien oddzielić je od pozostałych rodzajów odpadów. W myśl rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi – opakowania kartonowe do płynnej żywności powinny być zbierane w pojemnikach żółtych oznaczonych napisem „metale, tworzywa sztuczne”. Ostateczną decyzje podejmą jednak Radni Miasta Częstochowy – dodaje.
Pozostaje jednak pytanie, ile czasu po opracowaniu systemu selektywnej zbiórki odpadów zajmie edukacja mieszkańców w tym zakresie.