Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Skromny protest

W piątek 28 grudnia odbyła się ostatnia w starym roku sesja Rady Miasta. Gdy radni obradowali, garstka ludzi protestowała przed urzędem miasta: –  Społeczeństwo na tym traci, gdy za śmieci trzeba płacić – głosiły transparenty. Skromna liczebność manifestantów pokazała, jak niewiele osób jest świadoma zmian, jakie czekają nas wszystkich w połowie 2013 roku w związku z ustawą śmieciową.

Do końca grudnia mieliśmy poznać stawki podatku śmieciowego, który mamy płacić od 1 lipca przyszłego roku oraz metodę ich naliczania. Częstochowianie ich jednak nie poznali, ponieważ radni po raz drugi umyli ręce i nie podjęli kluczowych uchwał w sprawie funkcjonowania ustawy śmieciowej – tak jak na sesji z początku grudnia najważniejsze w tej kwestii punkty zostały zdjęte z porządku obrad. Takiej powtórki z rozrywki nie spodziewali się organizatorzy popołudniowej pikiety wymierzonej przeciwko „niekorzystnym regulacjom Samorządu Częstochowskiego”. W obliczu tchórzliwej postawy radnych, manifestanci demonstracji jednak nie zaniechali, bo zmiany i tak są nieuniknione. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę mieszkańców na wysokie koszty, na jakie będą narażeni w przyszłym roku w związku z ustawą „śmieciową”. W myśl metody naliczania podatku od mieszkańca, opłata za śmieci segregowane wynosiłaby 14,45 zł, za niesegregowane – 18 zł. W przypadku opcji uzależnionej od zużytej wody wynosiłaby 4,93 zł od metra sześciennego za odpady segregowane i 6,11 zł za zmieszane.

Organizatorzy pikiety zapowiadali wydarzenie jako wyraz ogólnospołecznego niezadowolenia wynikającego z samorządowych decyzji, które nie gwarantują wzrostu recyklingu, a prowadzą jedynie do zwiększenia administracji, która będzie utrzymywana z kieszeni podatnika. Zdaniem manifestantów segregacja odpadów powinna obniżyć koszty obsługi nowego systemu, dlatego nieuzasadnione są zapowiadane stawki podatku „śmieciowego”. – Urząd Miasta, szukając dodatkowych wpływów do budżetu, wprowadza regulacje, które są bardzo niekorzystne dla podatnika – napisali w swoim oświadczeniu. – Częstochowskie rozwiązania generują zbędne wydatki mieszkańców i nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Protestujemy w obronie lokalnego dobra społecznego. Domagamy się stworzenia skutecznego systemu gospodarowania odpadami, gwarantującego dostatecznie wysoki poziom recyklingu materiałów, dzięki któremu koszty działania systemu są znikome, a dochody służą rozwojowi gminy, zgodnie z założeniami ustawy. Założenia, choć słuszne, zjednoczyły w proteście zaledwie kilkanaście osób.

Manifestanci nie poprzestali na wyrażeniu swojego niezadowolenia. Wystosowali do Prezydenta Miasta oraz Przewodniczącego Rady Miasta oświadczenie społeczne, w którym zaproponowali zaangażowanie w reformę „śmieciową” środowiska akademickiego. Chcą, aby studenci i wykładowcy przeprowadzili audyt składowiska odpadów w Sobuczynie (Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego) oraz opracowali i wdrożyli nowe rozwiązania. Na takie postępowanie jest jednak za późno, ponieważ tego samego dnia częstochowscy radni powierzyli CzPK obowiązkowe zadanie własne gminy dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. To ono będzie odpowiedzialne m.in. za odbiór, transport i odzysk odpadów oraz obsługę administracyjną systemu.

Fot. M. Dziurkowski

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content