Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Skoszona trawa pożytecznym bioodpadem

Lato to czas intensywnego wzrostu trawy i co za tym idzie, potrzeba jej częstego koszenia. Właściciele ogródków i działek chcą mieć piękny, zadbany i przede wszystkich krótki trawnik. A żeby taki efekt osiągnąć, konieczne jest częste koszenie. Co jednak zrobić ze stertą skoszonej trawy? Można wrzucić do brązowego worka na tzw. od opady zielone, który potem odbierze od nas firma wywożąca odpady. Ale można również wykorzystać skoszoną trawę do zrobienia kompostu. Ta metoda to świetny sposób na użyźnienie ziemi w ogrodzie, poza tym łatwa i tania w realizacji.

Kompost to jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych stosowanych w ogrodnictwie. Jako doskonałe źródło próchnicy i składników pokarmowych poprawia właściwości gleby, co w konsekwencji wpływa na prawidłowy rozwój roślin. Dodatkowo utrzymuje korzystną strukturę podłoża. Składniki uwalniane są stopniowo, dzięki czemu nie narazimy roślin na przenawożenie. Może być stosowany bez ograniczeń.

Skoszona trawa jest idealnym produktem, do tworzenia kompostu. Możliwość częstego jej pozyskiwania przez koszenie dodatkowo korzystnie wpływa na stan samego trawnika. Częste koszenie zagęszcza darń, pomaga walczyć z chwastami. W sezonie warto kosić trawę co tydzień, ale niezbyt krótko. Odpowiednia długość trawy to 5-10 cm.

Produkcję kompostu z trawy rozpoczynamy od przygotowania kompostownika. Powinien być on umiejscowiony na uboczu ogrodu, w miejscu zacienionym, osłoniętym od wiatru, najlepiej pod osłoną roślinności. Zapewni to mniejszą utratę wilgotności kompostu. Ważne jest, by zlokalizować go na podłożu przepuszczalnym, pozwalając swobodnie uwalniać nadmiar wody. 

Dolna część kompostownika powinna się łatwo usuwać – w końcu stąd pobieramy gotowy kompost. Nie zagłębiamy pryzmy w ziemi. Na dnie układamy warstwę z gałęzi lub słomy – tworząc w ten sposób dobrą cyrkulację powietrza, na wierzchu zaś siatkę. Na tak przygotowanym dnie kompostownika, można układać skoszoną trawę oraz inny materiał roślinny do kompostowania.
Warstwy układamy na przemian, mokre i suche. Mokre to świeżo skoszona trawa, chwasty (bez nasion), zaś suche to słoma, rozdrobnione, pocięte gałęzie. Składniki suchej warstwy rozluźniają kompostowany materiał, zapobiegając jego gniciu. Kompost z samej trawy posiada nieprzyjemną woń i staje się mazisty. Rozłożony na powierzchni ziemi nie przepuszcza powietrza. Korzystne zatem jest kompostowanie go z innymi resztkami roślinnymi. Należy pamiętać, aby skoszona trawa, która ma być użyta do kompostowania nie była wcześniej opryskiwana herbicydami.

Tempo rozkładu materii zależy do objętości, rodzajów odpadów oraz od dostępu powietrza i wody. Dojrzewanie pryzmy trwa średnio rok. Proces ten można przyśpieszyć stosując produkty przyśpieszające kompostowanie. Mają one ma na celu przede wszystkim zaopatrzenie świeżej masy kompostowej w naturalne mikroorganizmy. Nawóz z trawy uzyskamy szybciej dodatkowo rozdrabniając odpady i przerzucając pryzmę. Po pierwszym sezonie wybieramy cały gotowy kompost z trawy, a potem odwracamy pozostały materiał grabiami, by go napowietrzyć, kolejno wrzucamy do kompostownika.

Pamiętać należy o zachowaniu odpowiedniej wilgotności w kompostowniku. Jeśli pryzma jest zbyt wilgotna, dodajemy materiał drenujący układając na przemian warstwy siana, liści, gałązek. Jeżeli nasz kompost z trawy jest bardzo suchy, musimy dostarczyć mu wody. Ważne jest również zachowanie ciepła zimą. W tym okresie warstwa okrywowa powinna być znacznie grubsza, można do tego użyć słomy lub liści. W ten sposób zachowamy na dłużej odpowiednią temperaturę w pryzmie.

Podsumowując – osiągnięcie szybkiego efektu kompostowania trawy zapewniamy przez przewietrzanie warstw, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności pryzmy, wymieszanie masy kompostowanej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content