Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Skąd w Święta wziął się zajączek?

W okresie Świąt Wielkiej Nocy można je znaleźć wszędzie – w dekoracjach świątecznych, kartkach z życzeniami, wystawach, reklamach, a mowa oczywiście o zajączkach wielkanocnych. O ile symbolika baranka i kurczaczka nie przysparza większych problemów, to mało kto wiele – skąd wziął się zajączek?

Znawcy tematu nierzadko doszukują się znaczenia zajączka wielkanocnego w mitologii. Spotykamy go w starożytnym Egipcie u boku odradzającego się Ozyrysa. W starożytności uważano, iż mięso zająca to afrodyzjak, a Pliniusz twierdził, że spożycie macicy zająca leczy bezpłodność. I sprawa najważniejsza – zając uważany jest za zwierzę niezwykle płodne, stąd wiązano go z obfitością i pomnażaniem dóbr, co znajdowało wyraz w przedchrześcijańskich rytuałach mających zapewnić urodzaj.

Można go też zobaczyć w dawnej ikonografii pod stopami Marii Panny, a zatem w pozycji znamionującej rezygnację z dzikiej swobody i sprośności. W takiej postaci mógł się już stać symbolem biednych, słabych i pokornych.
Na tym nie koniec teorii, co do pochodzenia zajączka wielkanocnego – choć żadna nie posiada wiążących dowodów. Niektórzy twierdzą, że jest to świecka tradycja mające swe źródła w luterańskich Niemczech. Rozniosła się po Europie i świecie wraz z niemieckimi osadnikami.

Dlatego też wielkanocny zajączek (paashaas) jest tradycją w Holandii najmocniej kultywowaną we wschodniej części kraju. Anglicy przemianowali zająca na królika (Easter Bunny), natomiast Australijczycy – wymęczeni plagą królika – starają się zamienić królika na rodzimego wielkoucha króliczego (bilby). W samych Niemczech istnieją regionalne różnice: w Bawarii zajączkiem wielkanocnym jest kogut, w Tyrolu kura, a w Hanowerze kukułka.
Skojarzenie zająca z Wielkanocą sięga kilka wieków wstecz, kiedy to pojawiły się obrazki przedstawiające te zwierzątka w sąsiedztwie jajek wielkanocnych. Nie wiadomo jednak do końca, gdzie jest źródło tej symboliki. Są tacy, którzy twierdzą, że jest to nawiązanie do tradycji składania podatków w naturze. Inni, że pojawienie się tego zwierzęcia niejako zwiastuje wiosnę, a przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku. Nie bez znaczenia może być też fakt, że kiedyś w Anglii tuż po świętach wielkanocnych rozpoczynał się sezon polowań na zające.

Bez „zajączka” nie ma Świąt

Z roku na rok w Polsce coraz bardziej rozpowszechniany jest zwyczaj wręczania prezentów od zajączka wielkanocnego. Polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy udają się na poszukiwanie ukrytych prezentów. Słodkie upominki i drobne niespodzianki zostawia się w różnych zakamarkach w domu, a nawet w ogrodzie. Zwyczaj poszukiwania prezentów od zajączka wielkanocnego przywędrował do Polski z Europy Zachodniej, a dokładniej z Niemiec. Tradycja prezentów od zajączka nie jest jeszcze rozpowszechniona w całym kraju, ale są regiony, w których Święta Wielkanocne się nie odbędą jeśli zajączek nie przyjdzie do dzieci. Zwyczaj ten jest szczególnie obchodzony w Wielkopolsce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content