„Chcę Wam dzisiaj opowiedzieć o Polsce równej. O Polsce, w której kod pocztowy nie określa szans na lepsze lub gorsze życie” – tak Szymon Hołownia zaczynał swoje przemówienie podczas Forum Samorządu Otwartego.
Samorząd terytorialny to bardzo ważna część naszego życia społecznego. Dlatego już w styczniu 2021 r. w ramach Ruchu Polska 2050 powołaliśmy do życia Partnerstwo na rzecz Samorządu Otwartego, które dziś skupia już ponad 250 samorządowców różnych szczebli – wójtów, burmistrzów, wiceprezydentów i innych przedstawicieli instytucji samorządowych z całej Polski. W październiku zorganizowaliśmy pierwsze Forum Samorządu Otwartego w Pabianicach, podczas którego przyjęliśmy Kartę Samorządową, której zapisy zabezpieczają samorządy przed ubezwłasnowolnieniem przez władzę centralną.
Pod koniec czerwca w Łasku odbyło się drugie Forum, podczas którego przedstawiliśmy pięć postulatów dla Polski Równych Szans, których realizacja da większe możliwości rozwoju mieszkańcom gmin do tej pory pomijanych przez Warszawę. Wszyscy mamy pięciocyfrowe kody pocztowe. I niezależnie od tego, czy nasz kod zaczyna się od 00 i mieszkamy w centrum Warszawy, od 72 jeśli mieszkamy na zachodniopomorskim wsi, czy od 98 jeśli mieszkamy w Łasku, mamy prawo do równego traktowania przez państwo i równych szans.
„Chcę Wam dzisiaj opowiedzieć o Polsce równej. O Polsce, w której kod pocztowy nie określa szans na lepsze lub gorsze życie” – tak Szymon Hołownia zaczynał swoje przemówienie w czasie II Forum Samorządu Otwartego w Łasku.
Pięć postulatów dla „Polski Równych Szans”
1. Dostępne mieszkania
Niezależnie od tego jaki mamy kod pocztowy mamy prawo do mieszkania w godnych warunkach. W czasach, gdy kredyt mieszkaniowy staje się dobrem luksusowym, niezbędne są plany miejscowe, których koszty refundować będzie państwo, a budżet samorządów wesprą specjalne zachęty podatkowe dla obligacji gminnych.
2. Dobra szkoła
Dobra szkoła, to taka, która nauczy tego co naprawdę potrzebne w roku 2022 i 2050, a nie w 1950. Dlatego płynny angielski po podstawówce – niezależnie od kodu pocztowego, pod którym mieszka dziecko powinien być standardem równej Polski. Dobra szkoła to też dobrze wynagradzani nauczyciele, którzy są i chcą w niej uczyć. Nauczyciel stażysta powinien na wejściu dostawać 5.900 złotych brutto, średnią krajową.
3. Dostępna ochrona zdrowia
Każdy powinien mieć dostęp do lekarza specjalisty. Nasz pomysł to Lokalne Domy Zdrowia, zapewniające szeroki wachlarz świadczeń specjalistycznych i badań w miastach powiatowych. Nie można zamykać szpitali – nie proponując nic w zamian!
4. Transport publiczny w miejscu zamieszkania
Dziś nawet 14 milionów ludzi jest zmuszonych, by na co dzień poruszać się samochodami. Do każdego miasta w Polsce powyżej 10 tysięcy mieszkańców powinna dojeżdżać kolej, a do każdej gminy autobus, który dowiezie nas do szkoły, pracy albo na stację kolejową.
5. Tania i zielona energia dla wszystkich
Wzrastające niemal z dnia na dzień ceny paliw i węgla uderzają dzisiaj przede wszystkim właśnie w Polskę lokalną. Dlatego trzeba zapewnić możliwość produkowania własnej energii ze słońca i z wiatru, ogrzewanie domów pompami ciepła. Rząd musi we współpracy z samorządami wesprzeć spółdzielnie energetyczne, dzięki którym mieszkańcy wspólnie inwestują w zieloną energię i wspólnie czerpią z niej korzyść.
Powyższe postulaty to mapa drogowa, na końcu której czeka nas Polska równych szans. Gdzie młodzi nie będą zmuszeni do wyjeżdżania do większych ośrodków, a nasze lokalne ojczyzny zapewnią swoim mieszkańcom możliwość spełnienia wszystkich swoich podstawowych potrzeb. Taką Polskę chcemy budować w ramach Współpracy na rzecz Samorządu Otwartego!
Podczas Forum oraz dyskusji panelowych aktywna była również delegacja z Częstochowy, prezentująca program ekologiczny dla samorządu lokalnego „Częstochowa na zielonym szlaku”.
Piotr Strach, Polska 2050 Szymona Hołowni
1 Komentarz
Tzn panie Hołownia jest pan za tym żeby Niemcy rozwijali przy pomocy pieniędzy z unii nie tylko byłe swoje tereny ale także inne?
Tzn panie Hołownia jest pan za tym żeby Niemcy rozwijali przy pomocy pieniędzy z unii nie tylko byłe swoje tereny ale także inne?