Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Rośliny pokojowe zwalczają smog

Gwałtowny wzrost stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, czyli wszechobecny w ostatnim czasie smog, nie tylko w Częstochowie, ale i w całym kraju – ma skutecznego przeciwnika. I chociaż mowa o roślinach pokojowych, to warto się zastanowić nad ich zakupem, bo tylko pozornie w domu jesteśmy bezpieczni. Prócz tego, co wpada do naszych mieszkań z dworu przez nieszczelne okna i wentylacje, powietrze w pomieszczeniach jest dodatkowo zanieczyszczane przez szkodliwe substancja: farby, kleje i materiały wyposażenia wnętrz. Jest na to rada – zieleń pokojowa w rzeczywisty sposób wpływa na zdrowie domowników. 

Rośliny, poza polepszaniem samopoczucia, uspokajaniem i zwiększeniem koncentracji, dodatkowo oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków, które unoszą się w mieszkaniu. Za oczyszczanie powietrza, odpowiada proces fotosyntezy. Polega on na pochłanianiu dwutlenka węgla z powietrza i wytwarzaniu tlenu. Dodatkowo, rośliny doniczkowe niszczą toksyny w procesach chemicznych lub przy pomocy mikroorganizmów znajdujących się przy ich korzeniach. Inne toksyny po prostu wsiąkają w ziemię. 

A jakie toksyny pochłania zieleń:
Amoniak – stosowany przy produkcji tkanin syntetycznych.
Benzen – używa się go w procesie produkcji do tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb. To jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych. Jest toksyczna i rakotwórcza. 
Formaldehyd – to środek konserwujący, który znajduje się w kremach, lakierach do paznokci, dezodorantach, mydłach i szamponach.
Ksylen – stosuje się go w produkcji środków do konserwacji drewna i lakierów. Jest rakotwórczy. 
Trichloroete – składnik rozpuszczalników, stosowany podczas produkcji tekstyliów.

W pomieszczeniach z dużą ilością zielonych roślin, mamy do czynienia z o wiele czystszym powietrzem, aniżeli w pokojach bez roślin lub z ich niewielką ilością. W miejscach, gdzie ustawione są kwiaty doniczkowe lepiej się myśli i łatwiej jest się skupić.

Prezentujemy 7 roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze, a w dodatku są mało wymagające, więc każdy poradzi sobie z ich uprawą.

1. Paprotka
Oczyszcza powietrze z toksyn wydzielanych z mebli, tapet, farb czy wykładzin. Pochłaniają formaldehyd (środek konserwujący używany m.in. lakierach do paznokci i dezodorantach). Naukowcy udowodnili, że neutralizują również szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor.

2. Dracena
Odfiltrowuje z powietrza takie substancje, jak toluen, benzen, formaldehyd, trójchloroetylen i tlenek węgla (czad). Odmiany tej rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze to: dracena wonna, dracena obrzeżona, dracena deremeńska. 
 
3. Skrzydłokwiat
Pochłania benzen i formaldehyd. Substancje te znajdują się głównie w dymie tytoniowym. Roślina „pożera” aceton i trójchloroetylen – wydzielany przez monitor i telewizor. Skrzydłokwiat również usuwa z powietrza alkohol (znajdujący się np. w perfumach). 

4. Bluszcz
Bluszcz pospolity usuwa z powietrza benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen. Równie skutecznie oczyści powietrze w ciemniejszym holu, jak i w nasłonecznionej kuchni.

5. Zielistka
Zielistka oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Obie te substancje znajdują się w dymie tytoniowym. Usuwa z powietrza również tlenek węgla (czad). Tak samo jak paprotka chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. 

6. Palma
Oczyszcza powietrze z formaldehydu i amoniaku. To substancje, które najczęściej znajdują się w drukarkach, monitorach i kserach. Usuwają również toluen, ksylen, benzen, trójchloroetylen. Podobnie jak paproć – doskonale nawilża powietrze. Gatunki palmy, które najskuteczniej oczyszczają powietrze to: areka i daktylowiec niski.
 
7. Storczykowate
Orchidea neutralizuje tzw. smog elektromagnetyczny, czyli szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor, więc najlepszym dla nich miejscem będzie salon, sypialnia lub biuro. Orchidea usuwa z powietrza aldehyd mrówkowy, aceton i chloroform. Aldehyd mrówkowy to organiczny związek chemiczny, który paruje z mebli, tapet i parkietu. 

Skoro na dworze jest tak dużo smogu, to może warto we własnym domu stworzyć sobie enklawę zdrowia… dzięki roślinom.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content