Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Region częstochowski BLIŻEJ NATURY: Ekoturystyczne częstochowskie gminy

WFOŚiGW w KatowicachTo już ostatni odcinek naszego cyklu, w którym przez cały 2015 rok przybliżaliśmy zagadnienia z zakresu szeroko pojętej ekologii. Podejmowaliśmy tematy i problemy dotyczące lasów, rolnictwa, energii oraz ekoturystyki. Na zakończenie sprawdzamy jakie są dotychczasowe osiągnięcia i wkład gmin z regionu częstochowskiego w rozwój turystyki przyjaznej środowisku oraz czy w gminach naszego regionu panują dobre warunki do uprawiania ekoturystyki?

Nie ulega wątpliwości, że w naszym regionie panują dobre warunki do uprawiania turystyki przyjaznej środowisku. Od Częstochowy, Olsztyna, Mstowa w północnej części, przez Ogrodzieniec, aż po Kraków, rozciąga się Jura Krakowsko–Częstochowska. To malownicza kraina, która jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Jura przyciąga krajobrazem, bogactwem zabytków, przyrodą, a także atrakcjami rekreacyjnymi: szlakami pieszymi, kajakowymi, trasami dla quadów czy wspinaczką skałkową.

Jednym z obowiązkowych punktów w wędrówce po Jurze jest Mstów, który zaprasza do siebie miłośników spływów kajakowych. Gmina już od kilku lat stara się zapracować na miano kajakowej stolicy regionu, organizując chociażby kilka razy w roku Mstowskie Spływy Kajakowe.
– Piękny odcinek rzeki Warty, to nasz atut. Odcinek ten, zwłaszcza poniżej Mstowa, jest bardzo naturalny i mocno meandruje. Na całym odcinku gminy dużo jest starorzeczy i charakterystycznych dla tych miejsc roślin. Staramy się, by był coraz bardziej przyjazny dla kajakarzy. W Kłobukowicach zakupiono pomost pływający, ustawiane są w sezonie sanitariaty. W Kłobukowicach, Mstowie i Jaskrowie postawione są ławeczki i stoliki dla kajakarzy. W tym roku wybudowaliśmy zatokę kajakową z pomostem. Wydajemy też mapy  turystyczne z opisem trasy spływów – wylicza Adam Markowski, zastępca wójta gminy Mstów.

Spływ kajakowy funkcjonuje także w Przyrowie. Łączny czas przepłynięcia całej trasy wynosi ok. 2,5 godziny. Przyrów zaprasza do siebie także na quest przyrodniczy. Jest to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca, polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajdujemy poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukiwanie w terenie odpowiadającego jej miejsca.
– Nasza trasa pokazuje fragment geograficznej granicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zobaczymy tu między innymi wapienie – skały budujące kuestę, jak również krajobraz ukazujący piękno Jury w jej północnej części. Prowadzi ona przez trzy miejscowości: Juliankę, Sygontkę i Zalesice. W trakcie wędrówki turyści mają okazję poznać ich uroki – mówi Dorota Wojciechowska z gminy Przyrów.

W gminie Kłomnice też panują dobre warunki do uprawiania turystyki przyjaznej środowisku, szczególnie dbają tam o pszczoły – Na terenie gminy działają dwa koła pszczelarskie zrzeszające blisko 100 pszczelarzy, w miejscowości Garnek mamy Pracownię Pszczelarską Pszczółka, która organizuje warsztaty pszczelarskie dla turystów oraz dzieci i młodzieży – mówi Robert Kępa. W gminie rozwija się też agroturystyka –  Zagroda Edukacyjna, która organizuje zajęcia i pokazy adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, została wpisana w wojewódzką sieć Zagród Edukacyjnych, w Garnku swoją siedzibę ma Stowarzyszenie Zagród Edukacyjnych Województwa Śląskiego – dodaje przedstawiciel gminy Klomnice.

O wartości terenów  gmin z naszego regionu stanowi też fakt, że wiele z nich jest pod ochroną. Niektóre obszary należą do Natury 2000 – programu, którego celem jest stworzenie wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody, takich które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Taki obszar występuje m.in. na terenie gminy Poczesna – Rozległy kompleks łąkowo–leśny o powierzchni 39,2 ha na terenach po dawnej eksploatacji rud żelaza, został wpisany do programu Natura 2000. Teren w 77 procentach pokrywają siedliska łąkowe. Są to wartościowe tereny – łąki z rzędów Arrhenatheretalia, Molinietalia, zbiorowiska szuwarowe oraz różnej wielkości słabo wykształcone zagajniki z młodym drzewostanem osikowym i brzozowym – informuje Aneta Nawrot z gminy Poczesna.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na odwiedzających Jurę. Warto odkrywać jej uroki.

Drodzy Czytelnicy! Był to już ostatni odcinek ekologicznego cyklu, który realizowaliśmy we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Niestety w przyszłym roku artykułów z tej serii na łamach tygodnika „7 dni” nie będzie. Z WFOŚiGW w Katowicach współpracujemy od blisko dziesięciu lat, niestety na rok 2016 nie otrzymaliśmy dofinansowania od  WFOŚiGW w Katowicach na stronę poświęconą ekologii.


https://www.wfosigw.katowice.pl/files/loga/uklad_pionowy.jpg

 

„Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

“Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content