Na fali są ostatnio działania na rzecz rodzin wielodzietnych, media nagłaśniają lokalne inicjatywy oferowania rodzinom ulg w komunikacji, zniżek na bilety do instytucji kultury i im podobne. Województwo śląskie w zeszłym roku przeprowadziło nawet konkurs „Gmina przyjazna rodzinie”, by porównać prorodzinne inicjatywy z różnych zakątków województwa. Z naszego regionu udział wzięły gminy Częstochowa i Konopiska. Niestety wciąż się musimy uczyć od mieszkańców południa województwa, bo to ich gminy zgarnęły większość nagród.
– W konkursie „Gmina przyjazna rodzinie” złożono 15 wniosków, które poddane zostały ocenie komisji konkursowej – mówi Magdalena Mazur-Skrzyniarz z Działu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. – Komisja postanowiła wyróżnić gminy podejmujące działania innowacyjne i jednocześnie przynoszące wymierne rezultaty. Ważne było, żeby te działania wynikały ze zdiagnozowanych potrzeb i by ich celem było wsparcie rodzin, kreowanie pozytywnego wizerunku rodziny, oraz jej roli i znaczenia w lokalnej społeczności – wyjaśnia Magdalena Mazur-Skrzyniarz.
Gmina Konopiska zgłosiła projekt „Rodzice na medal”, będący odpowiedzią na obserwowane problemy opiekuńczo-wychowawcze rodziców oraz zwiększającą się liczbę interwencji związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie. Inicjatywa zakładała zorganizowanie warsztatów dla rodziców z psychologiem, terapeutą uzależnień, pedagogiem szkolnym, dietetykiem, seksuologiem i przedstawicielem ośrodka pomocy społecznej, oraz warsztatów dla samotnych rodziców z psychologiem oraz indywidualnych spotkań z mediatorem. Planowanym rezultatem inicjatywy była poprawa kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców oraz poprawa sytuacji rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy domowej.
– Rezultatem było ukończenie przez 16 rodziców organizowanych warsztatów, uczestnictwo co najmniej 20 rodzin w spotkaniach z mediatorem oraz opracowanie i rozprowadzenie broszur i plakatów informacyjnych. Projekt Gminy Konopiska zajął 5 miejsce w konkursie – mówi Mazur-Skrzyniarz.
Inicjatywa zgłoszona przez Gminę Częstochowa miała nazwę „Pilotażowa część projektu systemowego Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy”. Inicjatywa miała na celu utworzenie systemu współpracy pomiędzy MOPS, PUP, NGO i innymi podmiotami wobec rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, wypracowanie narzędzi pracy z rodziną wielodzietną oraz przygotowanie do usamodzielnienia rodzin.
– W ramach inicjatywy prowadzono pracę z rodziną poprzez realizację 4 modułów: prozatrudnieniowego, społeczno-integracyjnego, rodzinnego oraz związanego ze sportem i kulturą. W rezultacie nastąpiła poprawa 9 z 10 zgłoszonych rodzin, powstało również Centrum dla rodziny. Inicjatywa zgłoszona przez Gminę Częstochowa uzyskała 12 miejsce w konkursie – relacjonuje nasza rozmówczyni.
Chociaż w tym konkursie region częstochowski nie odniósł spektakularnych sukcesów, to zarząd województwa bardzo docenia prace na rzecz rodzin prowadzone na terenie północnego obszaru województwa
– Dąbrowa Zielona, Mstów, Olsztyn, Janów, Lelów, Kamienica Polska, Konopiska, Starcza, Poraj, Żarki i Niegowa uczestniczyły w konkursie corocznie organizowanym przez Samorząd Województwa Śląskiego w ramach którego przyznawano im dotacje na tworzenie i wzmocnienie działalności placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, czyli świetlic oraz klubów – podkreśla Magdalena Mazur-Skrzyniarz.