Wprowadzana od dwóch lat reforma polskiej psychiatrii obecnie „wisi na włosku”. Od pilnych decyzji Ministra Zdrowia zależy przyszłość reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, dlatego psychiatrzy w trosce o kontynuowanie zmian wysłali do nowego Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego list z prośbą o zajęcie się palącymi kwestiami dotyczącymi wspierania osób doświadczających kryzysu psychicznego.
Na depresję choruje w Polsce około miliona osób, milion ma za sobą epizod psychotyczny, 400 tysięcy choruje na schizofrenię. Co czwarty Polak doświadczył, doświadcza lub doświadczy kryzysu psychicznego. Może to być załamanie w związku z utratą pracy, bliskiej osoby lub innym traumatycznym przeżyciem. Podczas pandemii znacznie powiększyła się liczba osób, które szukają pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Bardzo ważne jest więc stworzenie takiego systemu opieki, by był on przyjazny, ludzki i pozwalał szybko i skutecznie wspierać ludzi w potrzebie.
W Polsce od dwóch lat wprowadzana jest reforma psychiatrii tak, żeby opieka nie koncentrowała się na izolacji w szpitalu lecz, by rozwijało się leczenie środowiskowe – blisko domu, włączające w terapię bliskich, przyjazne, dostosowane do danego przypadku, podążające za dynamiką kryzysu tak, by zmieniał się plan zdrowienia w zależności od potrzeb pacjenta, takie, w którym pacjent traktowany jest po partnersku w mierzeniu się z chorobą.
O tych palących kwestiach lekarze piszą do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego:
„Szanowny Panie Ministrze!
Proces reformowania systemu opieki psychiatrycznej znajduje się w kluczowym dla jego powodzenia momencie i wymaga pilnych decyzji dla jego dalszej kontynuacji. Należą do nich:
1.nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego wprowadzająca ustawowe ramy niezbędne dla utworzenia i sprawnego funkcjonowania trzypoziomowego systemu opieki psychiatrycznej (dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży)
2.ustalenie „mapy drogowej” dalszych zmian systemowych w obszarze psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży
3.przedłużenie do 31 grudnia 2022 trwającego już programu pilotażowego sprawdzającego w warunkach polskich funkcjonowanie centrów zdrowia psychicznego jako rozwiązania organizacyjno-finansowego dla podstawowego poziomu opieki psychiatrycznej
4.powołanie podległego Ministrowi Zdrowia krajowego ośrodka koordynującego rozwój i funkcjonowanie psychiatrycznej opieki zdrowotnej
5.stworzenie warunków dla efektywnego wykorzystania środków europejskich z perspektywy 2021-2027 na wsparcie zmian systemowych w psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży.
Docelowo model opieki psychiatrycznej dla dorosłych powinien obejmować:
1.podstawową opiekę psychiatryczną — realizowaną przez terytorialne Centra Zdrowia Psychicznego, obejmujące swoim zasięgiem obszar całego kraju i finansowane w ramach ryczałtu na populację
2.wyspecjalizowaną opiekę psychiatryczną — w ramach programów zdrowotnych realizowanych przez ośrodki wyłonione w postępowaniach konkursowych
3.opiekę wysokospecjalistyczną (III poziom referencyjny) — realizowaną w sieci klinik psychiatrycznych i finansowaną na odrębnych zasadach.
Z wyrazami szacunku
Krzysztof Rogowski, Członek Zarządu Fundacji eFkropka
Koordynator Komitetu Organizacyjnego Kongres Zdrowia Psychicznego”.