Analiza początkowych i końcowych oświadczeń majątkowych radnych VIII kadencji część 3.
VIII kadencja rady miasta Częstochowy, przypadająca na lata 2018-2024 skończyła się z dniem ostatniego kwietnia. W pierwszych dniach maja w sali sesyjnej urzędu miasta pojawili się nowi radni.
Zanim jednak rozstaniemy się z radnymi VIII kadencji, tymi, którzy zdaniem elektoratu nie zasłużyli, a także tymi, którzy zasłużyli, by zasiadać w fotelach radnych – poddajmy analizie oświadczenia majątkowe wszystkich radnych mijającej kadencji rady miasta Częstochowy, porównując ich stan posiadania na początku kadencji, z jej końcem.
Jak bardzo i czy w ogóle radni powiększyli swoje majątki?
Piotr Kaliszewski – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Z pierwszego oświadczenia majątkowego poprzedniej kadencji rady miasta w 2018 roku, złożonego przez radnego Piotra Kaliszewskiego wynika, że prowadził on kiedyś dość skromne życie. Był kierownikiem placówki terenowej w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kłobucku z dochodami na poziomie 60 tysięcy złotych rocznie. Zarówno dojście PiS-u do władzy, jak i jego awans polityczny na radnego partii Jarosława Kaczyńskiego w radzie miasta Częstochowy spowodowały, że Kaliszewski zyskał także zawodowo. Błyskawicznie awansował do centrali KRUS na wicedyrektora Biura Prewencji, gdzie pobierał ponad 160 tys. zł (czyli, ponad 13 tys. na miesiąc).
Co jeszcze wiemy z oświadczeń majątkowych radnego? Piotr Kaliszewski nie posiada żadnych nieruchomości i mieszka – czego sam nie ukrywa – w zasobach częstochowskiego ZGM. W trakcie trwania kadencji radny Piotr Kaliszewski zmienił samochód z Peugeota 207 z 2013 roku na Opla Astrę z 2017. Radny jest członkiem PiS oraz powiązany rodzinnie z posłem Szymonem Giżyńskim (PiS).
Łukasz Kot – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Radny Łukasz Kot w 2011 roku objął po raz pierwszy mandat radnego po Marku Balcie, który został posłem SLD. Wówczas Kot uważał się przede wszystkim za działacza lokalnego i społecznika, któremu obce są układy i zależności polityczne, zwłaszcza że pracował w dziale eksportu Zakładów Przemysłu Cukierniczego Mieszko w Raciborzu. Dość szybko zmienił jednak zdanie, bo tylko dzięki układom politycznym dostał inną, z pewnością lepszą pracę, najpierw w spółce miejskiej Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym jako dyrektor ds. usług zewnętrznych, a potem w Centrum Usług Komunalnych będącym jednostką budżetową miasta. Zapomniał też o swojej niezależności politycznej, już w 2012 roku zapisał się do SLD.
Radny Łukasz Kot przez trzy kadencje w radzie miasta Częstochowy zasłynął z kilku niechlubnych akcji. Częstochowska prokuratura oskarżyła radnego Łukasza K., że jako funkcjonariusz publiczny podczas głosowania w trakcie obrad rady miasta przekroczył swe uprawnienia służbowe w swoim interesie prywatnym, działając tym samym na szkodę interesu publicznego, a sąd uznał jego winę.
Łukasz Kot odpowiedzialny m.in. za zieleń w Częstochowie otrzymał od stowarzyszeń i aktywistów zajmujących się ekologią i ładem przestrzennym w mieście “zielony wałek” za ekościemę. Radny Kot podczas jednej z nadzwyczajnych sesji rady miasta zapodała mieszkańcom Częstochowy świetny żart za publiczne pieniądze, stając w obronie wiceprezydenta Jarosława Marszałka, którego radni opozycyjni atakowali z powodu odejścia z teatru dyrektora Olafa Lubaszenki. „Trupa radnych Kapinos and Kot” (obaj z SLD) zmieniając pierwotną treść wniosku radnych PiS poddali pod głosowanie stanowisko: „Bogu niech będą dzięki, że mamy takiego Jarosława”. Obecnie Łukasz Kot nie jest już radnym, bo nie zdobył poparcia wyborców.
Dorota Majer – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Dorota Majer z wykształcenia jest technikiem melioracji, ukończyła także marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez kilka lat pracowała w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie, jako kierownik komórki nadzorującej pracę biur powiatowych Agencji. Potem odeszła i zatrudniono ją na stanowisku menadżera w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Była członkiem Prawa i Sprawiedliwości.
Radna Dorota Majer rodzinnie powiązana jest z senatorem Ryszardem Majerem z PiS, jest jego bratową.
W radzie miasta VIII kadencji zasiadała po raz pierwszy i była to jej jedno kadencyjna przygoda z polityką. W kwietniowych wyborach samorządowych diametralnie zmieniła barwy polityczne z PiS na „Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk”. Mandatu nie zdobyła.
Zbigniew Niesmaczny – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Radny Zbigniew Niesmaczny to już ostatni wśród weteranów rady miasta Częstochowy, zasiada na sali sesyjne nieprzerwanie od 22 lat (2002 rok). Jak na weterana przystało ukończył Politechnikę Częstochowską, z której wywodzi się prawie cała ekipa rządząca Częstochową – prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprezydent Jarosław Marszałek, europoseł Marek Balt, i oczywiście Niesmaczny oraz wielu innych doradców prezydenta i członków rad nadzorczych miejskich spółek. Jest członkiem partii politycznej Nowa Lewica.
Źródła utrzymania radnego Niesmacznego są równie tajemnicze, co jego działalności jako radnego. Prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w przedsiębiorstwie „MAKO-SYSTEM”, był też dyrektorem działu informatycznego w Biurze Usług Księgowych „Beta” Anety Dobrowolskiej. Niesmaczny nie ma jednak smykałki do biznesu, własnego zwłaszcza i zdecydowanie wybiera zatrudnienia w budżetowce, które możliwe są dzięki układom politycznym. Zapewne umarł by z głodu, gdyby nie wynagrodzenie ze Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie oraz z Agencji Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu plus dieta radnego.
Mieszkańcy Częstochowy nie najlepiej wspominają Zbigniewa Niesmacznego, gdy oddawał się wojażom do Chin, by pozyskiwać dla miasta inwestorów. Wyjazdy zakończyły się fiaskiem.
Renata R. Kluczna