Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Przećwicz na scenie – wypróbuj w życiu

W ubiegłym tygodniu zakończyły się warsztaty teatralne dla młodzieży. Podczas ferii ich uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności wykorzystywane przez aktorów w ich codziennej pracy. Okazuje się, że wszystko czego się nauczyli może być wykorzystane także poza sceną. Teatr im Adama Mickiewicza organizuje zazwyczaj trzy cykle takich warsztatów rocznie. W wakacje, w ferie oraz dłuższe, czteromiesięczne w czasie roku szkolnego.

W te ferie zebrały się aż dwie grupy – jedna złożona z młodzieży gimnazjalnej, a druga – z licealistów i osób dorosłych. Teatr zaprasza do udziału w warsztatach osoby, które mają przynajmniej 12 lat, ale nie jest to sztywna reguła, zatem zdarzają się i nieco młodsi uczestnicy.

Młodsi chłoną wszystko
O podsumowanie warsztatów poprosiliśmy Katarzynę Zimoń, Antoniego Nowackiego z grupy młodszej

– Bardzo cenną umiejętnością jest radzenie sobie z tremą, oswojenie się z publicznymi wystąpieniami, nabycie pewności siebie gdy się jest w centrum uwagi – wylicza Kasia i zgadza się z wypowiedziami koleżanek, które dodają, że niemal każda dziewczyna skrycie marzy o karierze gwiazdy, a takie warsztaty to świetna okazja by sprawdzić swój talent. Kilka uczestniczek udziela się także w szkolnych kółkach teatralnych. Dziewczyny mówią, że traktują to hobby coraz poważniej i korzystają z każdej okazji, żeby podszkolić aktorskie umiejętności.
Kasia podkreśla, że spotkania w teatrze to także nowe znajomości.

– Zaprzyjaźniłam się z trzeba dziewczynami i dwoma chłopakami, to sporo znajomości, jak na tydzień ferii – dodaje z uśmiechem uczestniczka warsztatów.
Chłopcy natomiast w ogóle nie mówią o karierze w zawodzie aktora. Koncentrują się w większości na umiejętnościach praktycznych.

– Zdarza mi się podczas szkolnych apeli mówić do mikrofonu – mówi Antoni Nowacki. – Chociaż mówię raczej wyraźnie, to mimo wszystko staram się dbać o dykcję, pracować nad emisją głosu, zależy mi na tym, by każde słowo brzmiało wyraźnie. Takie warsztaty są w tym bardzo pomocne – stwierdza nasz rozmówca i dodaje, że najbardziej cieszy się z tego, iż wypracował w sobie umiejętność improwizacji.

– Tremy raczej nie miewam, wydaje mi się, że dobrze sobie radzę ze stresem podczas wystąpień, ale wiadomo, że zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Wtedy właśnie nie można stracić rezonu a improwizując można uratować sytuację – tłumaczy Antoni.
Chociaż chłopcy raczej niechętnie przyznają się do tremy, to wszyscy zgodnie podkreślają, że możliwość pozbycia się wstydu i zażenowania to bardzo cenny efekt udziału w warsztatach. Zwracają też uwagę na fakt, że poznane podczas warsztatów zagadnienia związane z choreografią pozwalają zmienić postrzeganie własnego ciała, a często właśnie to jest przyczyną skrępowania.

Starsi są bardziej wybredni

Uczestnicy grupy starszej trafili na warsztaty przeważnie po to, by rozwijać konkretne zdolności związane z ich zainteresowaniami. Kilka osób interesuje się tańcem lub śpiewem i uważają, że umiejętności aktorskie mogą im być przydatne w tych właśnie dziedzinach, jeden z uczestników interesuje się kinematografią i chciałby w przyszłości zawodowo pisać recenzje, dlatego chce od podszewki poznać tajniki pracy aktorów, kilka osób uczestniczy w szkolnych kółkach teatralnych i poważnie myśli o zdawaniu do szkół aktorskich. Byli także amatorscy muzycy estradowi, którzy przyszli się nauczyć czegoś o choreografii, kostiumach, a nawet charakteryzacji, by lepiej wypaść na koncertach. Dorośli mają jasno sprecyzowane potrzeby i oczekiwania. Twierdzą, że warsztaty w Teatrze im. A Mickiewicza doskonale wychodzą tym oczekiwaniom naprzeciw. Kilka osób przyznało się, że uczestniczyło w warsztatach już nie pierwszy raz. Ci którzy przyszli na krótkie warsztaty podczas ferii tylko po to, by się sprawdzić i zaspokoić ciekawość, już zapowiadają, że zapiszą się na kolejne, tym razem czteromiesięczne warsztaty, które rozpoczną się w nadchodzącym semestrze.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content