MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ„Dulska rzadko chodzi do teatru. Bardzo, bardzo rzadko. Była na Wesołej Wdówce, na Weselu (wróciła ogłupiała i zadecydowała, że to jest coś ze szpitala wariatów) i na swojej własnej Moralności, która ją do łez ubawiła. Znalazła się mądrą i zupełnie na swoim miejscu. Przyjemnie jej nawet było, że tę jej Moralność ludzie podnoszą i tak oklaskują”.(G. Zapolska, Lekki chleb [w:] Publicystyka).
W 1997 r. w częstochowskim Teatrze odbyła się premiera „Moralności pani Dulskiej” w reż. Ignacego Gogolewskiego, w której niezapomniane kreacje stworzyli Emilia Krakowska i Andrzej Iwiński. Po kilkunastu latach częstochowski teatr wraca ponownie do sztuki Gabrieli Zapolskiej – jednej z najważniejszych kobiet polskiej literatury.
„Moralność pani Dulskiej” choć napisana na początku XX wieku jest wciąż aktualnym studium ludzkiej mentalności: z całym okrucieństwem, ale i humorem wydobywa na światło dzienne, nie cudze, ale nasze grzechy główne: obłudę, zakłamanie, hipokryzję. Zapolska wzorem innych genialnych pisarzy przystawia nam do twarzy lustro i każe się w nim dokładnie przejrzeć. Jaka będzie „Moralność pani Dulskiej” w odczytaniu Eweliny Pietrowiak? Jak podkreśla reżyserka: daleka od sztampowych, szkolnych interpretacji.
Premiera – 29 marca, godz. 19.00;
Pozostałe spektakle: 30 marca, 1-3 kwietnia; 26-27 kwietnia
Obsada: Agata Ochota-Hutyra (Dulska), Antoni Rot (Dulski), Oriana Soika (Mela), Sylwia Karczmarczyk (Hesia), Daniel Misiewicz (gościnnie) Zbyszko, Agata Pruchniewska (gościnnie) Juliasiewiczowa, Ewelina Rucińska (gościnnie) Hanka, Agnieszka Łopacka (Lokatorka), Czesława Monczka (Tadrachowa).
Reżyseria i scenografia – Ewelina Pietrowiak, kostiumy – Katarzyna Nesteruk, muzyka – Łukasz Borowiecki, współpraca choreograficzna – Artur Żymełka.