Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Prawie 3 miliony złotych na pracę urzędników

Ile kosztują urzędnicy miejscy? Odpowiedź wcale nie jest krótka,ma wiele cyfr. Miasto Częstochowa miesięcznie wydaje na utrzymanie swoich – naszych pracowników: 2.682.322 złote i 31 groszy.

W kraju mówiono o tanim państwie, loalnie szeptano o oszczędnym mieście. I co? I… nic. Z początkiem roku, tuż po tym, gdy w fotelu prezydenta miasta zasiadł Piotr Kurpios, padło z jego ust ważne dla mieszkańców Częstochowy i pracowników urzędu miasta, zdanie: “Chcę, żeby w urzędzie pracowało mniej osób”. Powiało groźbą, zawiało paniką. Wdrażaniem przemyśleń Kurpiosa zajął się nowopowołany naczelnik Wydziału Nadzoru i Administracji Jarosław Wydmuch. Wtórował szefowi mówiąc: “Pierwsze efekty naszych poczynań powinno być widać na koniec marca”. Sprawdziliśmy.
Dotychczasowe ruchy kadrowe p.f. prezydenta w magistracie, nie zmniejszyły w sposób znaczący liczby pracowników. Jak na razie, mówić możemy jedynie o kosmetycznych zmianach – zamianach. Za Wrony w urzędzie pracowało 879,58 etatowców, w tym 31 pracowników skierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach robót publicznych, 5 – prac interwencyjnych, 9 – staży absolwenckich oraz 4 osoby odbywały w mieście praktyki zawodowe. Wówczas krzyczano – i słusznie – że administracja się rozrasta, mimo planów ówczesnego prezydenta na jej odchudzenie. Bezdyskusyjnie pracowało zbyt wielu urzędnikow, co nie przekładało się na obsługę petentów i decyzyjność poszczególnych wydziałów. Wydawało się więc, że nowy włodarz wykona chirurgiczne cięcie. Kadry miejskie zmniejszyły się jednak o… zaledwie 18 osób, co trudno nazwać spełnieniem wcześniejszych obietnic. Połowa z owej 18 to praktykanci i stażyści (m.in. Oplłacani przez PUP), którzy za Kurpiosa na przygotowanie zawodowe w administracji liczyć nie mogą. 10-ciu etatowców to ludzie, którzy odeszli na emerytury, np. wiceprezydenci: Ludwin i Betnarski bądź – z różnych powodów – sami zrezygnalwali z pracy w towarzystwie Kurpiosa, np. Zbigniew Kaleta, były naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Obiecywana redukcja etetów w wykonaniu Piotra Kurpiosa nie będzie poczytywana mu za sukces, szczególnie w aspekcie kampanii wyborczej. Ponad 2 miliony złotych miesięcznie na same wypłaty dla pracowników, stawia Urząd Miasta Częstochowy w pozycji jednego z największych pracodawców w mieście.
Na tym jednak nie koniec wydatków, poniekąd pracowniczych. Do dyspozycji naczelników oraz osób funkcyjnych są 52 aparaty komórkowe, których miesięczne utrzymanie (abonament i przekroczone limity rozmów) kosztują budżet miasta ponad 6 tysięcy złotych. Bitety miesięczne i jednorazowe na przejazdy autobusami MPK to kolejne 6 tysięcy w skali miesiąca. Nie można pominąć także innych wydatków, np. narzędzi do pracy –  z pewnością niezbędnych – choć kosztownych: laptopy (nie udało nam się ustalić ich liczby – tendencją jest, by posiadał go każdy naczelnik), samochody – 2 busy do przewozu ludzi, 3 osobowe, w tym prezydenckie, 1 pojazd gospodarczy. Nazbyt obszernym tematem nazwano wydatki związane z wyjazdami urzędników: na szkolenia, konferencje, wizyty służbowe. W przypadku pracowników urzędu nie można mówić o ekstrabonusach w postaci voucherów na taksówki czy zwrotu kosztów za posiłki. Ogólnie jednak powodów do narzekań raczej urzędnicy nie mają. 
W częstochowskim magistracie, tak za Wrony, jak i za Kurpiosa, z pewnością jest przerost zatrudnienia – zbyt duża nieefektywna i po prostu droga administracja samorządowa. Niestety nikt nigdy nie dokonał obiektywnego, rzetelnego badania kwalifikacji i jakości wykonywanych zadań przez pracowników urzędu. Tak naprawdę nie wiadomo, ilu i jakich urzędników potrzebujemy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content