Szybko przybywa w Polsce obcokrajowców, którzy u nas pracują, ale też prowadzą swoje firmy. Wśród cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ponad połowa to obywatele Ukrainy.
Zaledwie trzy lata temu liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS w Polsce przekroczyła 100 tysięcy osób. Obecnie jest ich już ponad 237 tysięcy. Przeszło połowa z nich (ok. 138 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne 15,5 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu. Rzeczywista liczba obywateli innych państw, pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia.
Ukraińcy w przewadze
Za gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy. W tej chwili Ukraińcy stanowią ponad 60 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich ponad 11 tysięcy. Kolejni są Wietnamczycy (ponad 6,3 tys.), Rosjanie (5,1 tys.) i Chińczycy (ponad 4 tys.). Obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego to łącznie około 31 tys. osób.
Cudzoziemcy w województwie śląskim
W województwie śląskim ZUS ubezpiecza ponad 9 tysięcy obcokrajowców. Najliczniejszą grupę pod tym kątem stanowią w województwie śląskim Ukraińcy – blisko 5.300 osób. Kolejną pod względem liczebności w województwie śląskim grupą są Czesi (221 osób). Trzecie miejsce zajmują Chińczycy (208 osób).
Dla porównania, na koniec 2014 roku obcokrajowców w Śląskiem było blisko 8.600. Wówczas także ZUS ubezpieczał znacznie mniej Ukraińców – blisko 3.300 osób. Z kolei najliczniejszą po Ukraińcach nacją ubezpieczonych przez ZUS byli Włosi.
Warto wiedzieć, że cudzoziemiec, którego polski pracodawca zatrudni w naszym kraju, właśnie w Polsce, podlega ubezpieczeniom społecznym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika.