W Warszawie odbył się Kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego zaprezentowano nowy program. Zdrowie, praca, rodzina – to główne filary programu PiS, z którym chce walczyć o zwycięstwo w nadchodzących wyborach. – To nie jest program dla przecinania wstęg i chwalenia władzy. To program dla Polaków – mówił podczas kongresu prezes Jarosław Kaczyński.
Propozycje rozwiązań dotyczące służby zdrowia podczas Kongresu przedstawiła poseł Jadwiga Wiśniewska:
– Obecna kondycja polskiej służby zdrowia jest fatalna. Rządy Tuska doprowadziły nie tylko do jej finansowej zapaści, ale także do całkowitej destrukcji systemu opieki zdrowotnej. Sytuacja, w której chore dziecko czeka na karetkę 3 godziny i umiera jest dla nas nie do zaakceptowania. Jaki jest dzisiaj obraz polskiej służby zdrowia? Kilkuletnie oczekiwanie na zabieg chirurgiczny, wielomiesięczne oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty, przerywanie terapii onkologicznej, a także przerzucanie kosztów leczenia na pacjentów. Pacjenci mają więc poczucie krzywdy i opuszczenia, bo władza publiczna nie interesuje się ich problemami zdrowotnymi.
Największym grzechem rządu Tuska w ochronie zdrowia jest wprowadzenie bezdusznej kategorii zysku. Dziś pieniądz stał się ważniejszy niż zdrowie i życie chorego człowieka. Zysk stał się ważniejszy niż ludzki los. Co Platforma mówi ludziom chorym i potrzebującym: Masz pieniądze, to się leczysz, nie masz „sorry, taki mamy system”.
Prawie połowa Polaków rezygnuje z usług medycznych, bo ich na to nie stać. Tymczasem, mimo gwarantowanego w Konstytucji dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej, rząd proponuje wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń. I nie chodzi tu o podniesienie jakości leczenia, lecz o oszczędzanie, kosztem ludzi chorych i potrzebujących.
Odhumanizowany system ochrony zdrowia zawsze będzie prowadził do katastrofy. I za tę katastrofę odpowiada PO i PSL. Dziś polska służba zdrowia potrzebuje radykalnych zmian.
Zdrowie Polaków jest priorytetem Prawa i Sprawiedliwości. Mamy program bezpiecznej, dostępnej dla każdego opieki zdrowotnej. Nasz program zdrowotny wyrasta z testamentu ś.p. prof. Zbigniewa Religi. Jest realną propozycją dobrej zmiany w służbie zdrowia. Głównym założeniem jest to, że człowiek jest najważniejszy, że pacjent jest w centrum uwagi. Dlatego też proponujemy szereg rozwiązań, które stworzą podstawy nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Zlikwidujemy niewydolny Narodowy Fundusz Zdrowia. Wydatki na służbę zdrowia będą planowane w budżecie państwa, do którego powróci też składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Na cele związane ze zdrowiem Polaków wykorzystamy w większym stopniu niż dotąd środki unijne.
Maksymalnie uprościmy finansowanie i rozliczanie świadczeń nie rezygnując z kontroli nad ich faktycznym wykonaniem. Po reorganizacji systemu opieki zdrowotnej i zmianie finansowania na budżetowy, zwiększymy stopniowo nakłady na służbę zdrowia tak, aby osiągnęły one poziom średniej europejskiej.
Utworzymy sieć szpitali publicznych działających jako instytucje non profit. Powstała w ten sposób sieć szpitali poprawi dostęp do świadczeń. W tworzeniu sieci wykorzystamy dorobek i doświadczenie prac zespołu prof. Religi. Nie dopuścimy do dalszej komercjalizacji i prywatyzacji szpitali.
Przywrócimy rolę lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz pierwszego kontaktu musi być przewodnikiem pacjenta po systemie. Rozszerzymy jego kompetencje w zakresie zlecania badań diagnostycznych. Bowiem szybka diagnostyka skróci kolejki do specjalistów, a przede wszystkim zwiększy szansę pacjenta na wyleczenie.
Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli pogotowie ratunkowe musi funkcjonować jako publiczna jednostka ochrony zdrowia, gwarantująca natychmiastowy i zgodny ze wskazaną lokalizacją przyjazd karetki.
Obniżymy ceny leków refundowanych. 25% pacjentów nie wykupuje leków, bo ich na to nie stać. Poprawimy dostępność leków dla pacjentów, a lista leków refundowanych nie będzie ustawicznie zmieniania. W oparciu o dostępne dane na dzień dzisiejszy zryczałtowana cena leku w aptece nie powinna być większa niż 8-9 zł.
Ustalimy górny roczny limit wydatków ponoszonych przez pacjenta o niskich dochodach. Wysokość tego limitu będzie zapisana w ustawie budżetowej.
Dostosujemy system ochrony zdrowia do potrzeb leczenia i opieki osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych i niesamodzielnych, wymagających opieki, pielęgnacji i rehabilitacji.
Będziemy dążyć do tego, aby podstawowym rozwiązaniem w opiece nad osobami niesamodzielnymi była opieka domowa, sprawowana przez lekarza, pielęgniarkę i opiekuna.
Systemowe zorganizowanie opieki nad osobami niesamodzielnymi zmniejszy liczbę osób hospitalizowanych z powodów socjalnych (pozostawanie w szpitalu z powodu braku opieki). Obniży to istotnie koszty leczenia.
Poprawimy dostępność pacjentów do świadczeń. Skrócenie kolejek do poradni specjalistycznych uzyskamy dzięki wykształceniu i zatrudnieniu większej liczby specjalistów. Musimy zatem znacząco zwiększyć nabór do szkół i studiów medycznych. Przywrócimy lekarski staż podyplomowy jako niezbędny etap w kształceniu lekarza. Ułatwimy dostęp lekarzom do robienia specjalizacji.
Zadbamy o zdrowie dzieci i młodzieży – przywrócimy gabinety stomatologiczne i opiekę medyczną w szkołach. Rząd Tuska lekceważy problem zdrowia dzieci: około 90% dzieci 7-letnich ma próchnicę zębów. Powszechna próchnica naszych dzieci to polski, cywilizacyjny wstyd. Wstydzić się powinien rząd. To trzeba i można zmienić. Dlatego konieczne jest utworzenie w szkołach gabinetów stomatologicznych. Ale trzeba również pamiętać o konieczności przywrócenia opieki medycznej. 29% polskich nastolatków ma nadwagę, 60% dzieci 6-7 letnich ma wady postawy, a 30% potrzebuje pilnie okulisty. Z powodu biedy, rodziców aż 530 tys. dzieci nie stać na wizytę u lekarza specjalisty, a blisko 600 tys. na wizytę u dentysty. Utworzymy nowoczesny system medycyny szkolnej obejmujący monitorowanie zdrowia dzieci, profilaktykę, promocję zdrowia i wczesną terapię.
Obecny system ochrony zdrowia jest niewydolny. Polacy oceniają służbę zdrowia najgorzej ze wszystkich badanych krajów UE. Mamy poczucie, że państwo odwróciło się plecami do pacjentów. Trzeba to zmienić.
Prawo i Sprawiedliwość proponuje nowoczesny, zgodny ze standardami światowymi system ochrony zdrowia. Stawiamy na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i jakość leczenia. Człowiek musi być w centrum uwagi, nie wolno komercjalizować leczenia. Zdrowie Polaków jest priorytetem Prawa i Sprawiedliwości. Mamy program bezpiecznej, dostępnej dla każdego opieki zdrowotnej.
2 komentarzy
Pieprzenie kota z pomocą młota.
“Mamy program bezpiecznej, dostępnej dla każdego opieki zdrowotnej” – mamy omamy.
Pieprzenie kota z pomocą młota.
“Mamy program bezpiecznej, dostępnej dla każdego opieki zdrowotnej” – mamy omamy.
A to wcześniej nie mieliście, jak byliście u władzy? To ci dopiero….
A to wcześniej nie mieliście, jak byliście u władzy? To ci dopiero….