Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Pomaturalna przyszłość


Od niedawna jest w posiadaniu świadectwa dojrzałości, ale wszyscy oczekują, że podejmiesz dojrzałe decyzje dotyczące swojej przyszłości. Być może masz już plan na całe swoje życie, a być może nie wiesz nawet, jaki będzie twój następny krok. O planowaniu przyszłości i drogach, które mogą prowadzić do życiowego sukcesu mówi Joanna Brzoskowska, pedagog, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gdańsku.

Nie ulegaj modom
Psychologia, pedagogika, zarządzanie – kiedyś prawdziwe hity rekrutacji, wciąż trzymają się mocno na liście najchętniej wybieranych kierunków. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem maturzystów cieszą się kierunki związane z troską o urodę i kondycję: kosmetologia, turystyka i rekreacja ze specjalizacją rekreacja ruchowa, fizjoterapia. To z pewnością kierunki z dużą przyszłością, podobnie jak studia techniczne, które dzięki powrotowi matematyki na maturę z pewnością będą się cieszyły większym zainteresowaniem kandydatów. Czy znaczy to, że podejmując decyzję o wyborze kierunku studiów należy kierować się modą? Jeśli ta moda jest zgodna z twoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość – warto ją uwzględnić. Ale jeśli modne i określane jako przyszłościowe kierunki zupełnie cię nie interesują – daj sobie z nimi spokój. Mody mijają i nie warto podporządkowywać im swojego życia.

Myśl pozytywnie
Nie zaczynaj swojego planowania przyszłości od zakładania, czego nie zrobisz (bo nie chcesz, nie możesz, nie umiesz). Przyjmuj pozytywne założenia, wytyczaj sobie jasne ścieżki i kierunki działania. Zastanów się, co chcesz osiągnąć i szukaj dróg dojścia do założonego celu.

Pomysł na siebie
A jeśli nie chcesz studiować, ale boisz się reakcji rodziny na taką deklarację? Nie ma rady – dorosłość zobowiązuje do podejmowania decyzji i komunikowania ich reszcie świata. Istotna jest nie tylko ta decyzja, ale przede wszystkim motywy, które tobą kierują. Jeśli potrzebujesz czasu, żeby zorientować się, co tak naprawdę chcesz robić w życiu – masz do tego prawo. Podobnie w sytuacji, gdy czujesz się po prostu zmęczony po dwunastu latach spędzonych w szkole, lepiej dać sobie chwilę oddechu. Co nie znaczy jednak, że ma to być czas bezczynności.
Możesz iść do pracy. Warto poszukać takiego miejsca, w którym masz szansę nauczyć się czegoś nowego, zdobyć kwalifikacje przydatne w przyszłości. Pieniądze – zwłaszcza te samodzielnie zarobione – są ważne, ale ogłupiające, monotonne zajęcie przyniesie więcej problemów niż korzyści.
Poszukaj ciekawego pomysłu na siebie. Jeżeli wyjazd do pracy za granicę, to taki, który umożliwi ci pogłębienie znajomości języka obcego. Jeżeli marzy ci się własny biznes, skorzystaj z pomocy organizacji pozarządowych, które prowadzą szkolenia ułatwiające młodym przedsiębiorcom stawianie pierwszych kroków. Może warto aplikować o unijną dotację na własną firmę (masz na nią szansę, jeśli udowodnisz, że masz ciekawy i realny pomysł)? Takie fundusze są przyznawane na 12 miesięcy, czyli akurat na taki czas, który jest Ci potrzebny, żeby przekonać się, czy to właściwa ścieżka kariery.
Nie studiuj na siłę
Nie przyjęli cię na żaden z interesujących kierunków? Nie potrafisz podjąć sensownej decyzji? To jeszcze nie katastrofa. Nie ulegaj złudnemu prestiżowi studiowania. Naprawdę nie musisz podejmować jakichkolwiek studiów, byle tylko uspokoić swoje sumienie i uniknąć pretensji ze strony rodziny. Szkoda marnować czasu na coś, co kompletnie cię nie interesuje. Lepiej zrób prawo jazdy, certyfikat językowy, naucz się obsługiwać wózek widłowy albo zalicz kurs księgowości dla małych firm – z pewnością bardziej ci się to przyda w przyszłości, niż licencjat z czegoś, czego nie lubisz.
Rodzinna tradycja? Niekoniecznie
Być może od wczesnego dzieciństwa towarzyszysz swoim rodzicom w ich pracy i wszyscy oczekują, że pójdziesz w ich ślady. Jeśli naprawdę masz na to ochotę, nie ma przeszkód. Ale pamiętaj: geny determinują nas mniej więcej w połowie, reszta zależy od nas samych. Nie ulegaj rodzinnej presji, jeśli nie masz przekonania, że kontynuowanie profesji rodziców to dla ciebie optymalne rozwiązanie.
Gotowość do zmian
Od przedszkola wiesz, że będziesz architektem? Postanowiłeś zostać lekarzem? Nie wyobrażasz sobie siebie w innej roli niż dziennikarz? To świetnie. Rób wszystko, żeby zrealizować te plany i bądź gotowy na zmiany.
Życie nie jest do końca przewidywalne. Przyjmuje się, że sens ma planowanie na najbliższe 5 lat. Gdziekolwiek będziesz za te 5 lat, warto, byś miał przekonanie, że jesteś we właściwym miejscu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content