Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Polowanie na emeryta

Apel do seniorów.Jeśli jesteś osobą starszą i do tego samotną – UWAŻAJ, bo oszuści na ciebie czyhają (i nie ma w tym za grosz przesady).Nie otwieraj domofonem drzwi do klatki schodowej osobom, których nie znasz i nie wiesz po co przyszły, tym bardziej nie otwieraj drzwi do własnego mieszkania. Nie zawieraj żadnych transakcji handlowych przez telefon ani na ulicy. Dobrze się zastanów, czy rzeczywiście potrzebujesz przedmiotu, który jest ci oferowany na wycieczce bądź na pokazie, a przede wszystkim przemyśl, czy w ogóle cię na niego stać. PAMIĘTAJ! Nie daj się ustrzelić – oszust jest myśliwym, a ty jego ofiarą.

Już tyle na ten temat zostało powiedziane, że wydawać by się mogło, iż nie ma chyba w Polsce seniora, który dałby się nabrać. Niestety, wciąż nowe pomysły na oszustwa – zmuszają do wykonania terapii szokowej na osobach starszych.

Seniorzy!
Nie pozwalajcie, by młodzi ludzie uważali się za kogoś lepszego! Są sprytniejsi – to fakt, ale wy dzięki wiedzy i doświadczeniu bądźcie mądrzejsi od nich!

* Nie otwieraj drzwi domofonem na klatce schodowej osobie, która nie przedstawiła się i nie powiedziała, w jakiej sprawie do ciebie przychodzi. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość, po prostu jej nie wpuszczaj.

* Nie otwieraj drzwi domofonem osobie, która nie przyszła do ciebie. Jeśli chce widzieć się z twoim sąsiadem, niech do niego dzwoni.

* Nie otwieraj drzwi do własnego mieszkania osobie, która nie powiedziała, w jakiej sprawie do ciebie przychodzi. W razie wątpliwości rozmawiaj z nią przez drzwi.

* Jeżeli już otworzysz drzwi mieszkania, nie wpuszczaj do środka osoby, której nie znasz. Od pracownika jakiejkolwiek instytucji, np. ze spółdzielni mieszkaniowej, z zakładu energetycznego czy z gazowni – zażądaj okazania legitymacji służbowej. Zapamiętaj, a najlepiej spisz nazwisko tego pracownika. Jeżeli masz wątpliwości, zadzwoń do firmy, którą rzekomo ów pracownik reprezentuje (numery telefonów przygotuj sobie wcześniej i zawsze miej pod ręką).
[Na końcu artykułu podajemy numery telefonów, które powinieneś mieć.]

* Nigdy, ale to przenigdy nie przekazuj nieznanej ci osobie żadnych pieniędzy w gotówce oraz żadnych informacji na temat twojego konta bankowego, na którym trzymasz swoje oszczędności. Jeśli twój wnuczek czy ktokolwiek z rodziny ma problem i nagle potrzebuje pieniędzy, niech sam przyjdzie, niech przyjdą jego rodzice, rodzeństwo czy inna osoba z rodziny, którą znasz.

* Zanim podpiszesz nową umowę z pracownikiem jakieś firmy dostarczającej prąd, gaz czy usługi telefoniczne (zarówno w przypadku telefonu stacjonarnego, jak i telefonu komórkowego), który obiecuje ci niższe rachunki – uważnie przeczytaj umowę. Zresztą najlepiej byłoby nie podpisywać umowy od razu, lecz wcześniej poprosić o radę kogoś z rodziny, sąsiada, znajomą, a nawet księdza. Zdarza się, że nowa umowa nie oznacza, iż stara wygasła. Mogą ci wówczas przychodzić dwa rachunki, zapłacisz więc dużo więcej.

* Nie podejmuj pochopnie decyzji o kupowaniu garnków, mikserów czy pościeli lub innych przedmiotów, na wycieczkach czy pokazach. Jeśli sprzedający nie poinformował cię o prawie do zwrotu towaru w ciągu 10 dni, nie powiedział ci o tym, w jaki sposób możesz złożyć reklamację w przypadku awarii sprzętu – możesz założyć, że ktoś próbuje cię naciągnąć. 
Zapytaj przedstawiciela firmy, jaki będzie całkowity koszt nabytej przez ciebie rzeczy. Zastanów się dobrze, czy stać cię na zakup tego przedmiotu, nawet jeśli jego spłata jest rozłożona na raty. Potem przez wiele miesięcy, a nawet lat twoja emerytura lub renta będzie niższa. Gdy już towar kupisz, pamiętaj o regularnym spłacaniu rat, bo w przeciwnym wypadku może odwiedzić cię komornik, a wtedy koszty będą jeszcze większe.  

PAMIĘTAJ! Oszust będzie ci opowiadać niestworzone historie – nie wierz, nie ufaj. Naciągacz na ciebie poluje – nie bądź bezwolną ofiarą.

Mówi się, że człowiek na starość dziecinnieje, ale to nie dotyczy ciebie – zadaj kłam takim opiniom. 
PAMIĘTAJ! Oszuści wymyślają wciąż nowe metody, jak pozbawić cię oszczędności życia.

Niech przykłady twoich rówieśników, będą dla ciebie ostrzeżeniem.

Hanna ze Śródmieścia
– Zadzwoniły do drzwi mojego mieszkania, dwie miłe panie. Mówiły, że są z zakładu energetycznego i muszą spisać stan mojego licznika. Czemu miałam im zabronić…? Zanim wyszły poprosiły, abym  podpisała się pod – podobno – odczytem licznika. Kilka dni później okazało się, że niechcący podpisałam nową umowę na dostarczanie prądu z firmą z Gdańska. Rachunek był dużo wyższy niż wcześniej.

Bogumił z Rakowa
– Byliśmy z żoną na pokazie, gdzie daliśmy się namówić na kupno kompletu super garnków, za ponad 7 tysięcy złotych. Nie mieliśmy naraz takich pieniędzy, więc się zapożyczyliśmy – gary wzięliśmy na raty. Po krótkim czasie, podczas gotowania pokrywka „wybuchła”. Mało brakło, a  poparzyłby mi twarz. Chcieliśmy od razu złożyć reklamację na ten garnek, ale okazało się, że firma która nam go sprzedała już nie istnieje. 

Janina z Tysiąclecia
– Domofonem zadzwoniła jakaś młoda osoba, mówiąc że ma ulotki do rozniesienia. Powiedziałam jej, żeby włożyła je do skrzynki na ulotki, która wisi na klatce. Tak mnie błagała, tak mnie prosiła… Mówiła, że ma 20 groszy od ulotki, i że potem ją sprawdzają. To ją wpuściłam, a niech se dziecko zarobi… Po chwili zadzwoniła jednak do drzwi i zaczęła mi wciskać jakąś zdrowotną kołdrę. Była tak natarczywa, że nie mogłam się jej z domu pozbyć.

Przykładów jest mnóstwo. Nie zawsze kończą się one tylko startą finansową, nierzadko dochodzi do bardziej dramatycznych sytuacji. Jedną z nich wspomina Ryszard z Trzech Wieszczów. Jego sąsiadka wpuściła do mieszkania obce osoby, podające się za pracowników administracji. Nie byli nimi. Staruszce udało się udaremnić kradzież, ale za to została dotkliwie pobita.
 
Ważne numery telefonów
ogólny numer alarmowy – 112
pogotowie – 999
straż pożarna – 998
policja – 997
pogotowie wodno-kanalizacyjne – 994
pogotowie ciepłownicze – 993
pogotowie gazowe – 992
pogotowie energetyczne – 991
telefon zaufania – 988
straż miejska – 986
rzecznik konsumentów – 800 007 707

spółdzielnie mieszkaniowe:
Śródmiejska – 34 / 372 36 00
Północ – 34 / 322 07 17
Nasza Praca – 34 / 325 73 55
Metalurg – 34 / 368 23 13
Jura – 34 / 363 82 38
Parkitka – 34 / 324 76 11
Segment – 34 / 322 23 55
Górnik – 34 / 368 10 89
ZGM TBS – 34 / 368 24 61 (pogotowie awaryjne – 34 / 368 25 22)

Udostępnij:

1 Komentarz

  • bystry

    Ludziom można pisać w gazetach,tłumaczyć na zebraniu Wspólnoty,ksiądz z ambony ludzi upomina i ostrzega,wszystko na darmo.Bo wystarczy dzwonek domofonu i kretyni drzwi otwierają.Głupich nikt nie sieje, oni się tacy rodzą.

  • bystry

    Ludziom można pisać w gazetach,tłumaczyć na zebraniu Wspólnoty,ksiądz z ambony ludzi upomina i ostrzega,wszystko na darmo.Bo wystarczy dzwonek domofonu i kretyni drzwi otwierają.Głupich nikt nie sieje, oni się tacy rodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content