Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia ponad 100 opiekunek. W większości polskich miast osoby zajmujące się chorymi i starszymi zatrudniają organizacje pozarządowe. To już trzeci raz jak Częstochowa próbuje wprowadzić podobny system w naszym mieście.
Pierwsza tego typu próba miała miejsce w 2000 roku. Wówczas jako przykład przedstawiono Gdańsk. Działające tam organizacje pozarządowe nie tylko przejęły od miasta zadania opiekuńcze, ale również prowadzą placówki dla bezdomnych, osób starszych i niepełnosprawnych, domy pomocy społecznej oraz Centrum Interwencji Kryzysowej.
W lutym,w częstochowskim magistracie zorganizowano spotkanie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, podczas którego miały odpowiedzieć na pytanie, czy są zainteresowane wprowadzeniem rozwiązań podobnych do gdańskich.
W związku z zainteresowaniem częstochowskich organizacji miasto ogłosi konkurs. Jego zasady nie są jeszcze do końca jasne, wiadomo jednak, że gra toczyć się będzie o środowiskowy dom samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi przy ul. Lakowej, dzienny dom pobytu dla osób starszych, dzienny dom pobytu i centrum rehabilitacji dla osób z upośledzeniem umysłowym. Ponadto organizacje, które przejmą od MOPS-u zadania związane z pomocą społeczną przejmą również część opiekunek, które zajmują się na co dzień potrzebującymi w ich domach. Dzięki temu organizacje będą mogły realizować zadania społeczne i poszerzać zakres działań. Niewątpliwym atutem proponowanych rozwiązań jest możliwość ubiegania się organizacji o dodatkowe środki na swoją działalność.
Wiążące decyzje powinny zapaść do końca kwietnia, gdyż konkurs ma być rozstrzygnięty do końca kolejnego miesiąca. Zgodnie z założeniami organizacje przejęłyby nowe zadania od 1 lipca, część z nich od nowego roku. Przejęci pracownicy otrzymają roczną gwarancję zatrudnienia.