W poniedziałek (14 listopada) w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie odbyło się szkolenie związane z wdrożeniem pilotażowej edycji programu „Podstępne WZW”.
Szkolenie adresowane było do koordynatorów programu ze szkół ponadgimnazjalnych w Częstochowie i powiecie częstochowskim, myszkowskim, kłobuckim, zawierciańskim i lublinieckim. Celem programu „Podstępne WZW” przygotowanego we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei jest wzrost wiedzy uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat zagrożeń wynikających z zakażeń HBV i HCV oraz sposobów zapobiegania tym zakażeniom. Impulsem do rozpoczęcia działań edukacyjnych w tym obszarze jest niski poziom wiedzy oraz świadomości społecznej w zakresie infekcji wywołanych przez wirusy zapalenia wątroby typu B i C. Szkolenie otworzył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie lek. med. Dariusz Nowicki.
Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego też wiele osób nie jest świadomych zakażenia i trwającej już, niekiedy bardzo zaawansowanej choroby. Do jej rozpoznania najczęściej dochodzi w momencie ujawniania się powikłań zakażenia, takich jak marskość lub nowotwór wątroby. Przyczyną tej groźnej choroby wątroby są wirusy HBV oraz HCV. Zakażeniu HBV ulec może każdy, kto nie został skutecznie zaszczepiony. HBV przenoszony jest przez krew oraz inne płyny ustrojowe. Do zakażenia HBV może dojść nawet w przypadku obecności wirusa w niewidocznej dla ludzkiego oka ilości krwi. Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas: zabiegów medycznych, zabiegów upiększających np. manicure, pedicure, kolczykowania, podczas wykonywania tatuażu, niezabezpieczonych kontaktów seksualnych, używania przedmiotów codziennego użytku należących do osoby zakażonej, mogących naruszyć ciągłość skóry: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążek itp., z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, w trakcie porodu i w okresie karmienia. Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce. Jest ona skuteczna, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych, rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie.