W najbliższą środę, 26 października w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej przy ul. Armii Krajowej w godz. 12-18 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku dla 2,5-letniego Tobiasza i innych chorych na białaczkę. Każdy zarejestrowany to dla chorego szansa na nowe życie.
Tobiaszek to ciekawy świata 2,5-latek. Jest pełen energii, uwielbia zabawy, chętnie rysuje, kocha auta. Zanim zachorował wraz z rodzicami chodził po górach i żeglował. Tata Tobiasza, Rafał pochodzi z Częstochowy, tutaj mieszka również jego babcia. W połowie lipca u Tobiaszka zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Niedawno został zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, gdyż ani jego rodzice, ani siostrzyczka nie mogą być dawcami.
Wyrok: białaczka
W Polsce o godzinę ktoś słyszy wyrok – nowotwór krwi, czyli białaczka. Szacuje się, że w naszym kraju na białaczkę choruje 5 -7 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Wskaźnik ten co roku wzrasta o 4 procent. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego – tego dawcy nie znajduje. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
W Polsce zarejestrowanych jest około 230 tys. potencjalnych dawców, z czego 157 tys. znajduje się w bazie DKMS Polska. W blisko 40 – milionowym kraju to naprawdę niewiele. Równie niewiele – jedynie odrobinę chęci i chwilę czasu – kosztuje rejestracja. A świadomość, że daliśmy komuś życie – jest bezcenna.
Podnieść świadomość
Niestety w naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że pobranie szpiku jest niezwykle bolesnym i inwazyjnym zabiegiem. Trzeba jasno powiedzieć – to nie boli. Szpik pobierany jest w znieczuleniu ogólnym metodą punkcji – z talerza biodrowego lub z żył. W drugim przypadku pobranie odbywa się na zasadzie autotransfuzji. Krew z żyły jednej ręki biegnie do urządzenia, z którego oddzielany jest szpik, a następnie wraca żyłą drugiej ręki do krwiobiegu dawcy. Szpik jest substancją samoodnawialną, w związku z czym nie powoduje zmian w organizmie dawcy.
Kto może być dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Podczas rejestracji pobiera się 4 ml krwi, co zajmuje tylko chwilę i jest bezbolesne. Na podstawie próbki zostają określone cechy zgodności antygenowej. Przeszczep jest możliwy, jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem chorego. Przystępując do rejestracji należy mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna. Jej koszt (250 zł) w całości pokrywa Fundacja.
Uratuj Tobiaszka, uratuj innych
Tata Tobiaszka prowadzi blog (www.tobiaszek.sos.pl). Opisuje na nim zmagania rodziny z chorobą syna – na bieżąco, od dnia diagnozy. Jeśli nie przekonują Cię cyfry, to zrobią to słowa ojca. Jeśli i to nie pomoże – zastanów się, jakim jesteś człowiekiem?