W głowie się kręci po podliczeniu, ilu członków, działaczy oraz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości przewinęło się przez ostanie 8 lat przez spółkę Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy w Częstochowie. A na tym nie koniec. Właśnie w spółce doszło do kolejnych zmian personalnych – można by rzec – rzutem na taśmę, bo przecież po utworzeniu rządu przez Donalda Tuska, RFG będzie zapewne wyczyszczone z ludzi PiS-u do zera. Nic to, od kilku dni spółka ma nowego prezesa.
Na początku 2016 roku, po przejęciu przez Prawo i Sprawiedliwość rządów w kraju, lokalni działacze partii Jarosława Kaczyńskiego przeprowadzili udany przewrót kadrowy w państwowych podmiotach, w tym w jedynej na terenie Częstochowy spółce Skarbu Państwa Regionalnym Funduszu Gospodarczym. Funkcję prezesa zarządu RFG objął wówczas Mirosław Matyszczak. W połowie marca 2022 prezes Matyszczak nagle zmarł. Przez kilka miesięcy funkcję prezesa spółki pełnił zastępca Matyszczaka – Artur Sokołowski. Kariera Sokołowskiego nie potrwała jednak długo, bo raptem do maja 2022. A stało się tak dlatego, że w trybie nadzwyczajnym zwołano posiedzenie rady nadzorczej RFG, która jednogłośnie (5-osobowy skład rady) pojęła decyzję o pożegnaniu się z Sokołowskim i odwołaniu go ze wszystkich pełnionych przez niego funkcji.
Do czasu wyboru nowego szefa spółki, funkcję prezesa pełniła przewodnicząca rady nadzorczej Marzena Kusio (z ramienia Ministra Aktywów Państwowych). Pani Kusio też nie zagrzała miejsca na fotelu prezesa RFG, bo już w październiku 2022 przyszedł z Lublińca nowy prezes – Arkadiusz Kulik, wcześniej związany z branżą energetyczną, w tym produkcją i projektowaniem transformatorów dużych mocy. Pan Kulik był w spółce ponad rok, po czym i z nim się pożegnano. Na początku grudnia 2023 roku do RFG wrócił prezes sprzed lat – Marek Manikowski. Był już prezesem RFG w latach 2006-2009. Obecnie Manikowski, jako członek rady nadzorczej oddelegowany został do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki.
Podmiany, zmiany, powołania i odwołanie nie ominęły także zastępców prezesa RFG.
Pierwszym członkiem zarządu po 2015 roku był – co prawda tylko kilka dni – Zdzisław Radecki.
Zaraz po nim nastał Artur Sokołowski, który „zabetonował” fotel członka zarządu na lat 6. Po usunięciu Sokołowskiego z RFG w 2022 roku, jego miejsce zajął – i jak wynika z KRS – trwa nadal Tomasz Maj.
Podobne roszady dotknęły radę nadzorczą spółki.
Powołani w 2016 roku na członków rady: Piotr Nowak, Janusz Kula i Zdzisław Radecki, zostali wręcz spektakularnie odwołani, na początku 2022 roku. Jedynie Piotr Nowak powrócił po kilku miesiącach do rady nadzorczej RFG i pozostaje w niej do dziś.
W 2017 roku powołano Andrzeja Śpiewaka, by w 2018 go odwołać.
W 2018 roku do składu rady nadzorczej dołączyli Stanisław Łukaszewski i Tomasz Szwejkowski. Obu panów odwołano w 2022 roku.
Chwilowym awansem cieszyły się też dwie kolejne osoby: Magdalena Drewniak i Robert Salecki. Ich przygoda w radzie nadzorczej RFG trwała tylko kilka miesięcy, bo w roku powołania (2022) zostali odwołani.
Powołani w 2022 roku członkowie rady nadzorczej RFG w osobach: Marzena Kusio, Krzysztof Janus, Marek Manikowski, Anna Buszewska, Michał Jurczyk i wspomniany wcześniej Piotr Nowak – pozostają w radzie do dziś.
Renata R. Kluczna