Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Pewność w niepewności

Można przyjąć tezę filozoficzną, że życie to ciąg niepewności, nie mieliśmy wpływu na termin swych narodzin, nie znamy i nie ustalimy sobie daty śmierci. Niepewność zapewne jest treścią naszego bytu, ale – proszę państwa – tak się nie da żyć. Bo gdy zawieram z kimś umowę, taką jak to bywa, przeróżną umowę: od wykonania drobnego remontu po umowę małżeńską, najistotniejsza jest pewność jej dotrzymania.

Pan X, właściciel knajpy „Chudy Bolek” (to taka fikcja literacka) zawarł z Państwem Polskim, reprezentowanym przez kompetentne organy, umowę na sprzedaż piwa. Ponieważ wyszynk jest u nas działalnością reglamentowaną, pan X musiał spełnić odpowiednie warunki, obiecał spełnienie innych warunków, zapłacił odpowiednią kwotę za koncesję. Poniósł dodatkowo koszt przystosowania lokalu do sprzedaży piwa (zgodnie z warunkami podyktowanymi przez sanepid i inne inspekcje państwowe), zatrudnił odpowiedni personel (spełniając wobec niego warunki kontrolowane przez PIP i inne inspekcje handlowe), zakupił piwo (płacąc w jego cenie podatki zwykłe i akcyzę, co sprawdza od razu kontrola skarbowa i inne służby), itd. Na koniec dowiedział się, że owe piwa sprzedawać nie może, bo picie w „Chudym Bolku” grozi zarażaniem się koronawirusem. Taka historia jest, niestety, banałem w naszej rzeczywistości.

Gdybym zawarł z panem Y umowę na remont pieca, zapłacił za to, spełnił wszelkie leżące po mojej stronie warunki, a pan Y zamiast przyjść do roboty, powiedział, że robi mi „lokdałn”, bo wirusy latają, to miałbym ochotę mu skopać d***, żądałbym zwrotu pieniędzy i odszkodowania za stracony czas i nerwy, opublikowałbym w internecie ostrzeżenie przed podobnymi draniami. Nie dotrzymywanie umów jest łotrostwem, a wyłgiwanie się z płacenia odszkodowania – łotrostwem do kwadratu. Można, oczywiście, czasami wytłumaczyć się podając ważną przyczynę (co i tak nie zwalnia od naprawienia szkody). Nie zawsze to działa, o czym wie pan X. Gdyby nie dotrzymał umowy, nie zapłacił w terminie opłaty koncesyjnej, to tłumaczenie, że chorował, że miał śmierć w rodzinie, że go okradli, pomogło by mu tyle, co zmarłemu kadzidło, przywalono by karę i cofnięto koncesję. Państwo ma liczne służby, uzbrojone i nieuzbrojone, dbające byśmy się – jako obywatele – wywiązywali z obowiązków wobec państwa. Gorzej, gdy jest odwrotnie, gdy państwo nie dotrzymuje zawartej z obywatelem umowy. Można siąść, zapłakać, prosić rozżalonym tonem: „Pany, pomiłujcie, nie bijcie tak mocno, bo ja już stary”.

Mimo, że pandemia i koronowirus zawładnęła umysłami, innymi powtarzalnymi słowami w 2020 r. były: praworządność i prawa człowieka. Materia imaginacji ma swoją siłę, wszystko można podnieść do poziomu abstrakcji, odrealniając rzeczywistość. Można w imię obrony praw człowieka skoncentrować wysiłek na odszukaniu w Polsce buddystów gnębiących z przyczyn rasowych Eskimosów. Ala szlachetność abstrakcji nie powinna nas zaślepiać.

Niedotrzymywanie umów przez Państwo Polskie, jednostronne naruszenia ustalonych reguł gry, siłowe wymuszanie akceptacji takiego stanu, to ewidentne i jaskrawe naruszanie podstawowych praw obywatelskich i zasad praworządności. To zamiana Rzeczpospolitej, w tyranię gnębiącą poddanych niewolników. W tym „wymyślonym” „Chudym Bolku” nie chodzi o piwo, ale o wolność, godność, własność. O fundament cywilizacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content