Słodkie, soczyste i skąpane słońcem – sezonowe owoce to podstawa letniej kuchni. Choć można je serwować jako samodzielny posiłek, to również dobra baza do potraw wytrawnych i słodkich. Lekkie i niskokaloryczne, pełne witamin – są idealne podczas letnich upałów zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Sięgają po nie także zwolennicy wszelkich diet.
Borówki, jagody, maliny, jeżyny, czereśnie czy porzeczki właśnie teraz są dostępne wszędzie, smakują najlepiej i charakteryzują się wysokim poziomem wartości odżywczych. Wakacje to czas jagód. Nasze prababki i babki traktowały czarne jagody jak cudowny lek na wiele chorób, który musiał być w domu. Jagody prócz tego, że są pyszne, leczą oczy, obniżają poziom złego cholesterolu, uelastyczniają naczynia krwionośne. Suszone jagody szybko likwidują biegunki.
Napary z suszonych owoców borówki i jagód działają uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy leczą kaszel i infekcje układu oddechowego. Z kolei borówka amerykańska działa skutecznie w profilaktyce chorób nowotworowych.
Maliny są źródłem witaminy C. Zawierają też witaminę B1, beta-karoten, potas, fosfor oraz wapń.
Są środkiem przeciwgorączkowym i napotnym, działają przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają serce i mają działanie przeciwmiażdżycowe. Mogą wspomóc leczenie anemii, a według najnowszych badań, posiadają także właściwości przeciwnowotworowe.
Jednak najbardziej wartościowymi owocami są czarne porzeczki. To bardzo bogate źródło witamy C, a ponadto cennych mikroelementów, takich jak potas, magnez, żelazo, bor czy jod.
Jeżyny zawierają dużo wody i dlatego zalicza się je do owoców niskokalorycznych. Z tego względu śmiało mogą gościć w dietetycznym menu. Garść jeżyn dostarcza tylko 46 kcal. Ponadto obecność drobnych pestek, wiąże się z wysoką zawartością substancji balastowych, które pobudzając trawienie, zapobiegają uciążliwym zaparciom.
Ciemnopurpurowe owoce jeżyny dostarczają mnóstwo potasu, dlatego są szczególnie polecane osobom z podwyższonym ciśnieniem tętniczym oraz z chorobami serca. Wysoka zawartość żelaza jest szczególnie korzystna dla osób cierpiących na anemię, dzieci, kobiet ciężarnych, karmiących, wegetarian. Jeżyny są także źródłem wapnia, który pozytywnie wpływa na stan kośćca, prawidłowego przewodzenia bodźców w mózgu i sercu. Jeżyny wśród innych owoców wyróżniają się sporą zawartością kwasu elagowego, substancji bioaktywnej wspierającej układ odpornościowy oraz zwalczającej wolne rodniki, będące prekursorami komórek nowotworowych.
Tak więc na zdrowie i smacznego!