Sytuacja nie jest dobra. Częstochowa nie podpisała żadnej umowy na dostawę prądu dla miasta i jednostek podległych na 2023 rok. Chaos, do którego doprowadzili lokalni politycy ma – podobnie jak w sprawie węgla, a raczej jego braku – bezpośredni wpływ na życie mieszkańców. Jedyne, czym dziś władza w Częstochowie może się pochwalić, to stanowisko radnych, w którym rada wyraziła pilną potrzebę zawarcia umowy na dostawy prądu w przyszłym roku – z uwagi na brak dotychczasowych ofert ze strony państwowych spółek energetycznych. Uchwałę w sprawie stanowiska przyjęto głosami radnych, którzy sprzyjają prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi (SLD). Większość radnych PiS wstrzymała się od głosu, a dwóch: Paweł Ruksza i Piotr Wrona byli przeciw. Przyjęte stanowisko radni postanowili przesłać do premiera, ministra Aktywów Państwowych i posłów z regionu.
Treść stanowiska:
„Rada Miasta Częstochowy wyraża swoje rozczarowanie w związku z niezłożeniem ofert dotyczących dostaw energii elektrycznej dla miasta Częstochowy i jednostek podległych przez państwowe spółki energetyczne.
Pomimo złożonych zapytań ze strony państwowych spółek energetycznych w trakcie poprzednich dwóch przetargów, nie wpłynęła żadna oferta, co jest niezrozumiałe zarówno dla władz miasta, jak i mieszkańców Częstochowy.
Obecnie miasto Częstochowa rozpisało w tej sprawie trzeci przetarg, ale z uwagi na znaczny upływ czasu – ze skróconym terminem składania ofert.
Rada Miasta Częstochowy wyraża swoje obawy w związku z brakiem zapewnienia energii elektrycznej w 2023 roku dla zaspokojenia zbiorowych potrzeb mieszkańców przez państwowe spółki, które zostały do tego powołane.
Zapowiedzi zwiększenia ceny energii elektrycznej i opóźnianie procesu wyboru dostawcy wpływają negatywnie na sytuację miasta i jednostek podległych, co wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców.
Częstochowa zmuszona trudną sytuacją energetyczną w kraju, jak i brakiem działań ze strony państwowych podmiotów energetycznych wprowadza oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.
Wobec przedstawionych argumentów, zwracamy się do Pana Premiera, Pana Ministra
i parlamentarzystów regionu częstochowskiego o jak najszybsze doprowadzenie do rozwiązania problemu z zawarciem umowy na dostawy energii elektrycznej dla miasta Częstochowy i jednostek podległych w 2023 roku.”
1 Komentarz
Mam nadzieję, że przetarg prowadził ktoś inny niż ten co renegocjowal przetarg na dk1 z Nowak mosty.
Mam nadzieję, że przetarg prowadził ktoś inny niż ten co renegocjowal przetarg na dk1 z Nowak mosty.