Częstochowa przystąpiła do rządowego programu, mającego na celu wsparcie w codziennym funkcjonowaniu pełnoletnich osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Odpowiednią uchwałę podjęła Rada Miasta.
Za rządowy, finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” (edycja 2019-2020) odpowiedzialne jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Raport sporządzony na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wykazał, że pomoc takiego asystenta jest koniecznym warunkiem włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie lokalnych społeczności.
Celem Programu jest więc wprowadzenie takiej usługi jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu poprzez umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.
Wśród świadczonych przez asystenta przez 7 dni w tygodniu usług będą m.in.: pomoc w wyjściu z domu, zakupach, załatwianiu urzędowych spraw czy dojazdach na rehabilitację.
Projekt uchwały dotyczącej przystąpienia Częstochowy do programu został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. W listopadzie zeszłego roku na wniosek miasta przyznano mu ponad 1 mln zł na realizację programu w 2020 roku.
W Częstochowie zadanie będzie zlecone organizacji pozarządowej wybranej w otwartym konkursie ofert na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zainteresowani skorzystaniem z usługi asystenta osobistego powinny kierować się po szczegółowe informacje do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Pierwsza edycja programu, na który w tym roku ministerstwo ma przeznaczyć w skali kraju łącznie 50 mln zł z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, będzie realizowana do końca grudnia 2020 roku.