Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Od zera do milionera dzięki polityce? cz. 1

Analiza początkowych i końcowych oświadczeń majątkowych radnych VIII kadencji
część 1

VIII kadencja rady miasta Częstochowy na lata 2018-2024 właśnie dobiegła końca. Była to wyjątkowo długa kadencja z dwóch powodów. Po pierwsze na początku 2018 roku weszła w życie ustawa, która wydłużyła urzędowanie wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych, z czterech do pięciu lat. Po drugie, z powodu skumulowania dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, których termin – zgodnie z kalendarzem wyborczym – przypadał na jesień 2023 roku, zdecydowano o przesunięciu wyborów samorządowych jeszcze o pół roku, na wiosnę 2024.
Kilka dni temu częstochowianie wybierali w wyborach samorządowych nowych radnych i prezydenta. Zanim jednak rozstaniemy się z tymi, którzy zdaniem elektoratu nie zasłużyli, by zasiadać w fotelach radnych – poddajmy analizie oświadczenia majątkowe wszystkich radnych VIII kadencji rady miasta Częstochowy, porównując ich stan posiadania na początku kadencji, z jej końcem.
Jak bardzo i czy w ogóle radni powiększyli swoje majątki?

Łukasz Banaś – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)
Z pierwszego oświadczenia majątkowego poprzedniej kadencji rady miasta w 2018 roku, złożonego przez radnego Łukasza Banasia wynika, że prowadził on działalność gospodarczą, jednak dochód, który osiągnął przez niemal cały rok wyniósł 0 złotych. Źródłem utrzymania Banasia w 2018 była dieta radnego oraz tajemnicza umowa o pracę. Skromne dochody polityk Koalicji Obywatelskiej szybko zamienił na lukratywną posadę w ZGM z roczną pensją prawie 150 tysięcy złotych. Zatrudnienie otrzymał od częstochowskiej Lewicy w ramach układu koalicyjnego SLD-PO z 2014 roku. Tuż przed wyborami samorządowymi radny Banaś przyjął inną posadę, co zapewne miało podłoże wyborcze. Nie wypada bowiem, by pracownik prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka (Lewica) krytykował go jako jego konkurent polityczny w walce o fotel prezydencki, o który Banaś zabiegał. Radny dostał stanowisko w przejętym po PiS-ie przez KO Funduszu Górnośląskim S.A.
Co jeszcze wiemy z oświadczeń majątkowych radnego? W ostatnim czasie Łukasz Banaś stał się posiadaczem niewielkich oszczędności. Nie ma natomiast żadnych nieruchomości – domu, mieszkania, działki czy pola. W trakcie kadencji zmienił za to samochód – Kie Sportage z 2009 zastąpił Hyundaiem z 2022 roku.

Tomasz Blukacz – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Radny Tomasz Blukacz nie ma powodów do narzekań. Podczas ostatniej kadencji rady miasta Częstochowy znacznie powiększył swój stan posiadania zarówno w nieruchomościach, jak i w mieniu ruchomym. Zawodowo też nie było najgorzej – z doradcy prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka w latach 2015-2016, radny Blukacz najpierw przeszedł do rady nadzorczej ZGM w Częstochowie, a potem związał się z firmą TAURON SERWIS Sp. z o.o. Od 2022 roku w rejestrach figuruje jako członek rady nadzorczej spółki Tauron Serwis. W trakcie kadencji rady miasta pełnił też funkcję członka rady nadzorczej w Zakładzie Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. Mysłowice, gdzie jego roczne zarobki przekraczały 200 tysięcy złotych.

Artur Gawroński – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Wspólnie dla Częstochowy)
Radny Artur Gawroński to jeden z niewielu radnych, o których trudno powiedzieć, że dorobił się na polityce, chociaż zajmuje się nią od prawie 20 lat. Z oświadczeń majątkowych minionej kadencji rady miasta Częstochowy wynika, że u radnego Gawrońskiego nastąpiły tylko dwie zmiany: odszedł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przeszedł do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. Wcześniej, przez wiele lat prowadził własną działalność gospodarczą, jednak stan zdrowia nie pozwolił mu jej kontynuować [u radnego zdiagnozowano chorobę Kennedy’ego: opuszkowo-rdzeniowy zanik mięśni – przyp. red.].
Kolejna zmiana dotyczy zakupu przez radnego Artura Gawrońskiego samochodu marki Peugeot 208 z 2020 roku o wartości 90 tysięcy złotych.
W przypadku radnego Artura Gawrońskiego należy dodać, że nie było – jak dotąd w radzie miasta – radnego, który wykazywałby się tak ogromną znajomością spraw miasta.

Barbara Gieroń – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)
Radna Barbara Gieroń na oficjalnych forach kreuje się jako prezes Stowarzyszenia Współpracy z Osobami Niepełnosprawnymi „TACY SAMI”. Wspomina też o członkostwie w zarządzie Banku Żywności w Częstochowie. Nieco rzadziej wspomina o tym, że kiedyś pracowała w urzędzie miasta Częstochowy i zasiadała w sądzie w roli ławnika. Im dalej w las, tym radna Gieroń staje się coraz mniej wylewna, zwłaszcza przy niewygodnych politycznie tematach (o czym pisaliśmy w 2012 roku).
Przepytywana wiele lat temu przez 7 dni radna Gieroń nie chwaliła się pracą w miejskich służbach prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (Lewica), więc przyzwyczaiła mieszkańców Częstochowy do tego, że i w oświadczeniach majątkowych mijającej kadencji rady miasta również miejsca pracy nie będzie. Radna Gieroń była jedną z tych działaczek Platformy Obywatelskiej, która stosunkowo szybko, bo w 2015 roku, skorzystała na koalicji Platformy z Lewicą. Bez cienia żenady przyjęła „fuchę” w miejskiej spółce ZGM TBS. Już tam nie pracuje, bo w trakcie ostatniej kadencji rady miasta przyjęła nową propozycję pracy od Lewicy, do innej miejskiej spółki CzPK.
Oświadczenia majątkowe radnej Barbary Gieroń są najwyraźniej przepisywane z roku na rok, bez jakiejkolwiek refleksji. Wartość jej prawie 130 metrowego domu wraz z działką, od 6 lat wynosi tyle samo.

Małgorzata Iżyńska – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Radna Małgorzata Iżyńska zadebiutowała w radzie miasta w 2010 roku kandydując z listy PO, ale po roku przeszła do SLD. Zależności polityczne dały jej możliwość pracy w miejskiej spółce Hali Sportowej Częstochowa. W oświadczeniach majątkowych radna nie przyznaje się, gdzie pracuje, a prócz Hali zaliczyła jeszcze kilka innych podmiotów miejskich – CzPK czy Oczyszczalnię Ścieków „WARTA”. Radna Iżyńska uchodzi za jedną z radnych, której zarobki roczne sięgają ponad 200 tysięcy złotych.
A czy coś się zmieniło przez ostatnie ponad 5 lat? Radna Iżyńska wymieniła przechodzone dwa samochody marki Renault na Volvo C70 z 2007 roku, Toyotę Camry 2020 rok i Reanulta Kadjar 2019 roku.

Konrad Jarzyński – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Radny Konrad Jarzyński jako działacz Prawa i Sprawiedliwości i jednocześnie członek rodziny lidera częstochowskiego PiS posła Szymona Giżyńskiego, przez ostatnie 8 lat nie miał powodów do narzekań. Najpierw był dyrektorem regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a potem szefował oddziałowi terenowemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie. Wydawało się, że po zmianie rządów w kraju i zapowiadanych przez Donalda Tuska rozliczeniach członków PiS zarządzających państwowymi instytucjami, radny Konrad Jarzyński pożegna się z KOWR-em. Jednak utrata przez Jarzyńskiego fotela dyrektora, która nastąpiła, nie oznacza, że go w KOWR-ze nie ma. Jest i ma się dobrze… także finansowo. W KOWR-ze został zatrudniony jako główny specjalista.
O tym, że radny Jarzyński miał więcej szczęścia niż przeciętny mieszkaniec Częstochowy świadczą jego oświadczenia majątkowe ostatniej kadencji rady miasta Częstochowy. Zakupił dom i samochód marki Audi Q5 2013 roku, których wcześniej nie miał. Ale kto bogatemu zabroni… przy ponad 230 tysiącach złotych rocznie.

Katarzyna Jastrzębska – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Trzeba przyznać, że radna Katarzyna Jastrzębska jest jedną z niewielu radnych, której zawodowo udało się uchronić od układów politycznych. Radna Jastrzębska to nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej w gminie Kłomnice. Jej zarobki z początku kadencji (niewiele ponad 2 tysiące złotych) ostatnio znacznie się poprawiły (około 6 tysięcy), ale ma to związek wyłącznie ze wzrostem krajowych wynagrodzeń w oświacie.
Radna Jastrzębska nie posiada domu i mieszkania, nie ma też samochodu, a nawet żadnych zobowiązań kredytowych. Prywatnie jest żoną i matką trójki dzieci.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

2 komentarzy

  • mario

    Narodek toleruje przekręciarzy, karierowiczów, pieczeniarzy, a nawet złodziei… w “samorządach”.
    Szemrane towarzycho i kolesiowsko-mafijne układy i reguły gry – brudnej gry.
    Łojący kapuchę łączcie się!
    Kompetencje – ich brak – nie są problemem.
    Tylko lojalność w cenie, milczenie, kłamstwo i chodzenie w zaparte w razie wpadki to też atuty…
    Nie dziwi, że frekwencja wyborcza coraz niższa, a obrzydzenie “towarzystwem” coraz większe…

  • JAN

    Bardzo dobrze sie stało, ze wyborcy nie zagłosowali na TŁUSTE ŚWINIE z SLD i KO. NIE GŁOSUJVIE NA OBECNEGO PREZYDENTA CZESTOCHOWY.- NIENAWIDZI LUDZI UCZCIWYCH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content