W sali Senatu Politechniki Częstochowskiej odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pracownikom Politechniki Częstochowskiej oraz firmom współpracującym, wręczono nagrody i wyróżnienia za wynalazki, które zdobyły uznanie na wielu Międzynarodowych Wystawach Innowacji w roku 2021, m.in. na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. Na uroczystości wręczone zostały również Dyplomy Uznania dla najlepiej ocenianych w 2021 roku rozwiązań wynalazczych, które nadał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Organizatorem wydarzenia było Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji.
Wśród wielu wyróżnionych i nagrodzonych wynalazców znalazł się m.in. dr hab. Marcin Nabiałek, prof. Politechniki Częstochowskiej oraz ukraińska firma MPS Technology Sp z o. o. specjalizująca się m. in. w recyklingu wiórów tytanu. Proekologiczne rozwiązania proponowane przez firmę z Ukrainy były bardzo wysoko oceniane przez międzynarodowe zespoły jurorów, co w efekcie przełożyło się na najwyższe wyniki medalowe oraz trzy Dyplomy Uznania od Ministra Edukacji i Nauki.
Spółka MPS Technology powstała w 2018 roku, a w grudniu 2019 r. uruchomiła najnowocześniejszą na skalę światową instalację do przerobu odpadów tytanu. Wdrożenie linii nastąpiło z zachowaniem wszelkich zasad dotyczących ochrony środowiska. Firma MPS Technology od początku swojego istnienia w Polsce współpracuje z Politechniką Częstochowską, czego efektem są cztery polskie i cztery europejskie wnioski patentowe oraz cztery umowy o współdzieleniu patentu.
O tym innowacyjnym rozwiązaniu Tygodnikowi 7 dni opowiedzieli przedstawiciele firmy MPS Technology Sp. z o.o., prezes zarządu Siergii Arestenko i dyrektor operacyjny Wojciech Kotas oraz dr hab. Marcin Nabiałek, prof. Politechniki Częstochowskiej.
– Zacznijmy od tego, że obecnie tytan jest materiałem strategicznym, dlatego wspólnie z Politechniką Częstochowską rozpoczęliśmy projekt, który pomaga oczyścić wióry tytanu. Mówiąc wprost, jest to proces recyklingu tytanu na dużą skalę. Do jego przeprowadzenia potrzebna nam była odpowiednia linia technologiczna, którą opracowaliśmy wspólnie właśnie z prof. Nabiałkiem i w tym momencie zaczynamy próby. Należy podkreślić, że wióry tytanu stanowią ogromny odsetek tytanu, który w rzeczywistości jest marnowany na niskogatunkowe produkty. Chcieliśmy to zmienić i jak widać osiągamy sukces. Udało nam się połączyć biznes z nauką, co uważamy za ogromny sukces wpisujący się w strategię Rządu Polski. Nasze badania dowiodły, że możemy doczyszczać wióry tytanowe do takiego poziomu, w którym mogą być one użyte do produkcji np. implantów stomatologicznych bądź biodrowych, czyli w medycynie. Inne branże, w których takiego oczyszczonego tytanu można użyć to lotnictwo oraz metalurgia – wyjaśnia dyrektor operacyjny MPS Technology Wojciech Kotas.
Prezes zarządu MPS Technology, Siergii Arestenko dodaje:
– Zajmujemy się tym procesem już od półtora roku. Mamy nadzieję, że do końca roku 2022 uda nam się wejść w cały proces technologiczny. Ze względu na to, że tytan jest surowcem występującym na świecie w bardzo ograniczonych ilościach, tym bardziej ważnym jest, że nam udaje się tak oczyścić wióry tytanowe, by dać im możliwość powrotu do obiegu w przemyśle do produktów o najwyższych wymaganiach czystości.
Bardzo duże wykorzystanie tytanu od zawsze było udziałem amerykańskiej branży lotniczej. Byliśmy niedawno z roboczą delegacją w USA, gdzie Amerykanie potwierdzili chęć współpracy, wsparcia i rozwoju zakładu oczyszczania tytanu na terenie Unii Europejskiej. Nie będę ukrywał, że wybrali właśnie nasz zakład, widząc w nas wielki potencjał, co potwierdzone zostało pierwszymi próbnymi seriami wysłanymi do USA. Z powodu wojny w Ukrainie skorygowaliśmy swoje plany i teraz mocno dążymy do postawienia w Częstochowie pieców indukcyjnych do topienia ferotytanu, który też jest ważny. W tym momencie w hutach i stalowniach jest deficyt tego produktu, bo dotąd produkowany był on w Rosji, Ukrainie, USA i Wielkiej Brytanii. Teraz, z wiadomych powodów, odpadła Rosja i Ukraina, dlatego chcemy to robić tu, w Częstochowie. Chcemy rozbudowywać swój zakład i powrócić do dobrych tradycji przemysłu metalowego w Częstochowie. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu władz miasta, uda nam się w krótkim czasie te plany zrealizować.
O ekologicznych aspektach oczyszczania tytanu, opowiedział nam również prof. Marcin Nabiałek.
– Trzeba zaznaczyć, że oczyszczamy wióry będące odpadem. Firma może składować kilkanaście ton wiórów przez miesiąc, a następnie musi je przesyłać dalej. Zatem odpad ten jest praktycznie niezużywalny, przez co dostaje się do środowiska naturalnego, co stoi w sprzeczności z szeroko pojętą ekologią. Nasza linia technologiczna daje możliwość ekologicznego doczyszczania tytanu do produktu, który jest w 100 proc. „czysty”. Nie zanieczyszcza wody, gleby i powietrza, co dzieje się podczas normalnego przepalania czy obmywania tytanu, w efekcie czego powstają obszary o zaniżonym udziale tlenu w atmosferze oraz skażonej glebie, co oczywiście szkodzi środowisku naturalnemu.
Z powodu trwającej na Ukrainie wojny, spółka MPS Technology chce w całości przenieść linię recyklingu z Ukrainy do zakładu w Częstochowie. Główny właściciel firmy, Feliks Kusiev postanowił rozbudować przedsiębiorstwo w Częstochowie i stworzyć największe centrum recyklingu tytanu w Europie, które zapewni niezależność od dostaw tego materiału z terenu Rosji. Jego ideą jest osiąganie najlepszego produktu przy zachowania najostrzejszych reżimów ekologicznych. Władze Częstochowy już podjęły decyzję o przyznaniu wszystkich możliwych zezwoleń, jakie są konieczne do prowadzenia tego typu działalności.
Według prof. Nabiałka, oczyszczanie wiórów tytanu na terenie zakładu w Częstochowie, to szansa rozwoju dla miasta i dla samego przemysłu metalurgii, który ma w naszym mieście długie tradycje. – Jak wiemy Huta Częstochowa nie działa tak prężnie jak dawniej, a nasza działalność i współpraca z firmą ukraińską ma szansę tę niszę wypełnić. Choć zakład MPS Technology przy ul. Legionów w Częstochowie działa już od 2 lat, to cały czas dynamicznie się rozrasta i cieszy bardzo dobrą opinią. Firma przestrzega wszystkich możliwych przepisów i posiada certyfikaty umożliwiające sprzedaż surowca. I najważniejsze – jest bardzo mocno ekologiczna, co jest rzadkie w przypadku recyklingu tytanu. Produktem końcowym naszej działalności jest gotowy wsad do pieca, który może być dowolnie stosowany i przy tym nie zanieczyszcza środowiska.
Lodówki bardziej przyjazne środowisku
Wśród wynalazków nagrodzonych złotym medalem, znalazło się również rozwiązanie dr hab. inż. Piotra Gębary, prof. PCz, które ma na celu eliminację gazów cieplarnianych z urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak chłodziarki czy klimatyzatory. Profesor Gębara wraz z dr Śniadeckim z Polskiej Akademii Nauk, opracowali grupę stopów magnetycznych mogących w przyszłości mieć zastosowanie w lodówkach magnetycznych. Lodówki tego typu odznaczają się najwyższą możliwą sprawnością energetyczną oraz nie zawierają gazów cieplarnianych, przez co są przyjazne środowisku naturalnemu.
Z przebiegu uroczystości można wywnioskować, że Politechnika Częstochowska jest uczelnią innowacyjną i dobrze działającą w wielu dziedzinach. Współpracuje z rozwijającymi się firmami z regionu częstochowskiego, co świadczy o jej dużym wpływie na gospodarkę regionu. Kształci m.in. przyszłe kadry, mogące zasilić szeregi pracowników w zakładach branży metalowej. O jej dużym potencjale innowacyjnym i szerokiej współpracy mówiła podczas uroczystości również Anna Tymoszenko, kierownik Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Częstochowa.