CzAS: Apelujemy o darmową komunikację miejską dla kierowcówOd początku nowego roku w Częstochowie mamy do czynienia z katastrofalnym pogorszeniem jakości powietrza na skutek niskiej emisji. Niestety codziennością są przekroczenia norm.
Dane z 1 stycznia 2018
PM2.5 wyniosło 157 μg/m3, przy czym bezpieczna dla zdrowia człowieka średnia dobowa norma stężenia to 25μg/m3. W tym dniu przekroczenie sięgnęło aż 628 %.
PM10 – 273 μg/m3, a norma wynosi 50 μg/m3. Przekroczenie średniej dobowej normy to 546 %.
W Częstochowie podczas takich dni wdychamy zanieczyszczenia, które penetrują najgłębsze partie płuc, ze względu na niewielkie rozmiary tych cząsteczek.
Zatem uznać należy, że ze względu na tak wielkie zanieczyszczenie powietrza spełniony został warunek do uruchomienia darmowej komunikacji dla kierowców i pasażerów samochodów.
Czy możemy liczyć na antysmogową komunikację? Jako Częstochowski Alarm Smogowy postulujemy za wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej na czas sezonu grzewczego w naszym mieście.
Dla przykładu w Krakowie podczas bardzo wysokich przekroczeń norm, aby skorzystać z darmowej komunikacji należy mieć przy sobie lub być w towarzystwie osoby, która posiada dowód rejestracyjny. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.
Na takich samych zasadach z bezpłatnych przejazdów mogliby korzystać też częstochowianie, posiadający dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy.
Tymczasem, duma prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka – „Częstochowskie Hybrydy” stoją na parkingu i są przedmiotem śledztwa Prokuratury Okręgowej, między innymi ze względu na nadmierny hałas, który stanowi również zanieczyszczenie środowiska. Magistrat uprawia propagandę, chwaląc się na każdym kroku, że walczy ze smogiem i tu cytat:
„W II połowie 2015 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp. z o.o. zakupiło 40 autobusów hybrydowych CNG (25 autobusów 12 m. i 15 autobusów 18 m.). Projekt pod nazwą „Zakup i dostawa niskoemisyjnych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej świadczonej przez MPK w Częstochowie Sp. z o. o.”, który oprócz zakupu ekologicznego taboru przewidywał również szkolenia dla obsługujących kierowców został w 100% dofinansowany ze środków NFOŚiGW. Wartość projektu wyniosła 65.850.000 zł. Te inwestycje zostały zrealizowane ze środków własnych miasta Częstochowy.”
Nie ma co, idealny przykład na walkę z niską emisją…?
1 Komentarz
Bezpłatne bilety na mpk dla rowerzystów i zasłużonych honorowych dawców krwi tego pragnę Jacek
Bezpłatne bilety na mpk dla rowerzystów i zasłużonych honorowych dawców krwi tego pragnę Jacek