Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Nowa atrakcja turystyczna w Rudnikach

Dawniej wydobywano stąd wapień, teraz będzie można tutaj połączyć przyjemne z pożytecznym – aktywny wypoczynek z edukacją. W kamieniołomie „Lipówka” w Rudnikach powstała przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Kopalnia przywrócona naturze”. Jest to kolejna atrakcja turystyczna wykreowana przez CEMEX Polska – właściciela Cementowni Rudniki.  

W regionie Rudnik przemysł cementowy rozwija się od XIX wieku. Wszystko dzięki bogatym złożom kamienia wapiennego – głównego surowca w produkcji cementu. W kamieniołomie „Lipówka” wydobywano wapień do 1989 roku. Dyrekcja CEMEX Polska postanowiła wykorzystać ten teren na nowo, zmieniając jego oblicze. W dawnym wyrobisku został dostrzeżony potencjał turystyczny, dzięki czemu mieszkańcy regionu będą mogli odnaleźć tu miejsce aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz atrakcyjne narzędzie do edukacji dzieci i młodzieży. Takie możliwości otwiera ścieżka dydaktyczna „Kopalnia przywrócona naturze”, która jest efektem współpracy CEMEX Polska z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. Projekt został dofinansowany przez Fundację CEMEX „Budujemy przyszłość”.

2-kilometrowa ścieżka na terenie dawnego wyrobiska została zaopatrzona w tablice edukacyjne. Spacerując tą trasą, natkniemy się na jeziora, poznamy ciekawe rośliny i zwierzęta, zobaczymy urokliwe krajobrazy i różnorodność przyrody. Trzeba się przygotować na minimum jednogodzinną wędrówkę i zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Na potrzebę zaawansowanej eskapady można się zaopatrzyć wydany w ramach projektu przewodnik po ścieżce. Ta publikacja zostanie na początku przekazana nieodpłatnie lokalnym ośrodkom edukacyjno-wychowawczym oraz jednostkom administracji lokalnej, ale później zostanie udostępniona w internecie. Uroczyste otwarcie ścieżki dydaktycznej w kamieniołomie „Lipówka” odbędzie się 10 maja. 

Ścieżka przyrodnicza „Kopalnia przywrócona naturze” to już druga atrakcja turystyczna udostępniona przez CEMEX Polska na terenie Cementowni Rudniki. Od 2010 roku można zwiedzać kopalnię odkrywkową „Latosówka”, gdzie wapień eksploatowany jest przy użyciu materiału wybuchowego. Pokaz tych robót strzałowych zainteresowani mogą oglądać ze specjalnego tarasu widokowego.

Na zdjęciu: Lipówka z lotu ptaka.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content