Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Niska emisja w Gminie Żarki dzięki wymianie pieców na nowe

WFOŚiGW w KatowiachGmina Żarki wdraża ekologiczne rozwiązania dla mieszkańców i walczy z niską emisją. Jeszcze w tym roku wymienionych zostanie 100 kotłów, natomiast w 2018 roku – 130. W praktyce to mieszkańcy skorzystają i wymienią przestarzałe piece na nowe, ekologiczne. Wszystko za sprawą pozyskanych dotacji oraz pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Mieszkańca nowa inwestycja kosztuje 50 proc. wartości zadania. Warunkiem koniecznym jest, aby piec miał atest energetyczno-emisyjny.

– Otrzymamy 460 tys. dotacji oraz 690 tys. zł pożyczki na działania ekologiczne w zakresie ochrony atmosfery. Jest podpisana umowa z WFOŚiGW w Katowicach na realizację zadania. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów z mieszkańcami – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

Mieszkańcy do wyboru mieli cztery rodzaje kotłów: na ekogroszek 5 klasy, piec na biomasę 5 klasy, piec gazowy oraz olejowy. Teraz nadeszła pora realizacji zadania. W lipcu złożono wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pod nazwą „Modernizacja źródeł ciepła w budynkach indywidualnych realizowana w ramach programu ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy Żarki”.

– Mieszkańcy, którzy zostali zakwalifikowani do programu w 2017 roku  kompletują dokumenty potrzebne do podpisania umowy i w październiku zaczynamy podpisywać umowy trójstronne między gminą, wykonawcą, a mieszkańcem  – dodaje burmistrz Klemens Podlejski. 
–  Dotacja jest udzielana w formie pożyczki. Pożyczkę zaciąga Gmina Żarki. Dzięki temu każda wymiana starego pieca w 50 proc. będzie opłacana z dofinansowania, a w wysokości 50 proc. przez mieszkańca. 

Warto przypomnieć, iż to druga tego typu akcja, która pomaga mieszkańcom w wymianie pieca. Pierwsza edycja programu była wdrażana w latach 2012/2013.
W 2012 roku na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ukazała się lista zadań kwalifikujących się do uzyskania dofinansowania w zakresie ochrony atmosfery. Na liście znalazła się również Gmina Żarki. W praktyce skorzystali mieszkańcy i wymienili przestarzałe piece na nowe, ekologiczne. Żarecki wniosek pt. „Modernizacja źródeł ciepła w budynkach indywidualnych realizowany w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Żarki” znalazł się na liście pozytywnie rozpatrzonych.

– Otrzymaliśmy 348 tys. zł pożyczki na działania ekologiczne w zakresie ochrony atmosfery – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
– Program był sfinansowany ze środków gminy oraz mieszkańców, przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wartość całego projektu oszacowano na 600 tys. zł. Pozostałe środki 240 tys. zł to udział mieszkańców w tym projekcie.

Zakres zadania polegał na wymianie źródeł ciepła w budynkach indywidualnych, zlokalizowanych na terenie gminy Żarki poprzez montaż nowych ekologicznych pieców w 50 domach. Obojętne, czy piec był na gaz, ekogroszek, olej, czy inne paliwo. Warunkiem koniecznym było, aby piec miał atest energetyczno-emisyjny. 

Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu, Gmina Żarki zainwestowała w nowoczesne rozwiązania i zamontowała 156 sztuk paneli fotowoltaicznych przy oczyszczalni o mocy 255 W każdy, co daje łączną moc 39,78 kW energii.
– Zadanie wykonaliśmy w 2016 r. – dodaje burmistrz.

Zadanie o nazwie „Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kW na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Żarkach” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie dotacji 49 tys. zł. Ta instytucja zapewniła również pożyczkę w wysokości 93.688,00 zł. Całość zadania kosztowała 241.080 zł. 

– Zadanie w imieniu Gminy Żarki realizował Zakład Usług Komunalnych – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. 
– Inwestycję wykonała wyłoniona w przetargu firma częstochowska spółka EcoJura.

W ramach zadania wykonano: roboty budowlano-montażowe instalacji fotowoltaicznej oraz montaż 156 sztuk paneli o mocy 255 W na oczyszczalni ścieków. Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na zakupach energii.

– Inwestycja na oczyszczalni pozwoliła na ograniczenie rachunków za energię elektryczną. Z pewnością też jest jedną tego typu w tej części województwa – dodaje burmistrz. 

Niska emisja głównym działaniem Gminy Żarki

W Gminie Żarki zamontowano pompy ciepła, a montaż solarów jest na finiszu. Do czerwca 2018 roku zostaną zamontowane urządzenia fotowoltaiczne. Na blisko 500 prywatnych posesjach przybędzie ekologicznych urządzeń. Zadanie jest realizowane przez Urząd Miasta z udziałem środków unijnych. 

W lipcu br.  burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski podpisał umowę z firmą Polska Ekologia. Zadaniem firmy był zakup, montaż oraz uruchomienie 320 zestawów instalacji solarnych oraz 17 sztuk pomp ciepła. Instalacje przewidziane są do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Żarki.

– Od dnia 10 lipca rozpoczęliśmy montaż pomp ciepła, w następnej kolejności firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę montowała zestawy solarne na terenie Gminy Żarki – informuje burmistrz Klemens Podlejski.
– Pompy ciepła już działają, montaż solarów jest praktycznie na ukończeniu. 

Integralną częścią zadania jest montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie prywatnych posesji. Montaż potrwa do czerwca 2018 roku. Umowa na realizację zadania jest już podpisana. Wykonawstwo zrealizuje firma FlexiPower Group.

– Na projektach najbardziej korzystają mieszkańcy, którzy zostali zakwalifikowani do programu – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
– A my dzięki tym działaniom ograniczamy niską emisję. 

W konsekwencji zamontowanych zostanie 320 szt. kompletnych zestawów solarnych. Zestawy solarne zostały przydzielone gospodarstwu domowemu wedle bieżącego zużycia wody użytkowej oraz ilości osób zamieszkujących. 
Ostatecznie ustalono:
– 77 zestawów nr 1: 2 kolektory słoneczne + 200 litrowy zasobnika na ciepła wodę;
– 220 zestawów nr 2: 3 kolektory słoneczne + 300 litrowy zasobnik na ciepłą wodę;
– 23 zestawów nr 3: 4 szt. kolektorów słonecznych i 400 litrowy bojler.

Z kolei dla inwestycji, dla których wyeliminowano drogą inwentaryzacji możliwości technicznego montażu kolektorów słonecznych przewidziano montaż pompy ciepła do podgrzewania cwu w liczbie 17 sztuk.

Celem ograniczenia zużycia energii elektrycznej zaproponowano montaż 134 sztuk instalacji fotowoltaicznych z oparciu o panele fotowoltaiczne wpięte do sieci. Na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej gospodarstw objętych projektem zaproponowano montaż:
– 48 szt. instalacji mocy 2 kW;
– 1 szt. instalacji mocy 2,5 kW;
– 44 szt. instalacji mocy 3 kW;
– 6 szt. instalacji mocy 3,5 kW;
– oraz 35 instalacji mocy 4 kW.

Warto dodać, iż Gmina Żarki ma już doświadczenie w realizacji tego typu zdań. W 2015 roku zakończono już jedno zadanie tego typu. Zestawy solarne pojawiły się na 91 domach na terenie Gminy Żarki za sprawą środków unijnych. 

Przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta

 

https://www.wfosigw.katowice.pl/files/loga/uklad_pionowy.jpg

 

„Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

“Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content