Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Niepełnosprawni w pociągach z nowym pełnomocnikiem

Niepełnosprawni, pełnoprawnymi pasażerami w pociągach

PKP Intercity informuje, że zamierza zakupić nowe wagony – wagony COMBO posiadające liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się w nich specjalny przedział dla dwóch osób z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów. Przedział posiada dwa pełnowymiarowe fotele oraz dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, indywidualne stoliki oraz dużą śmietniczkę. Rampa pozwala osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać na pokład. Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe oraz bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się po nich. Wszystkie piktogramy są przetłumaczone na język Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta również przystosowana jest do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Jak informuje przewoźnik osoby z niepełnosprawnościami lub osoby z ograniczoną możliwością poruszania się, mogą liczyć na pomoc:

* w ustaleniu, które pociągi są przystosowane do podróży osób poruszających się na wózku;

* przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu;

* w znalezieniu miejsca w pociągu, w zajęciu miejsca;

* w miarę możliwości pomoc w dostaniu się do komunikacji zastępczej (pociągu lub autobusu), jeśli zmieni się organizacja ruchu pociągów. Osoby poruszające się na wózku, mogą liczyć na uruchomienie windy lub rozłożenie platformy, o ile takie znajdują się w pociągu.

Na niektórych stacjach możemy też otrzymać wsparcie przy przemieszczaniu się:

* po terenie dworca;

* po peronach;

* przejściami podziemnymi;

* kładkami i innymi ciągami komunikacyjnymi, po których mogą poruszać się piesi.

Pełną informację możemy uzyskać w internetowych wyszukiwarkach połączeń kolejowych, na plakatach z rozkładami jazdy pociągów dostępnych na stacjach. Informacje te można też uzyskać na pod numerem telefonu: 42 / 205 45 31.

Osoba z niepełnosprawnością, jak i jej opiekun, jeśli są uprawnieni, mogą przy przejazdach korzystać z refundowanych przez budżet państwa ulg ustawowych, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów. Ulgi są uzależnione od klasy pociągów, od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, a także od tego, czy są to bilety jednorazowe, czy miesięczne.

***

Zmiany Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Po wyborach na stanowisko nowego Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na miejsce Pawła Wdówika został powołany Łukasz Krasoń.

Łukasz Krasoń jest trenerem, mówcą motywacyjnym, a także zaangażowanym aktywistą i działaczem społecznym. Wcześniej pracował również m.in. jako specjalista ds. zrównoważonego rozwoju czy ekspert CSR w wielu korporacjach. Ekspert w Instytucie Strategie 2050, gdzie przewodzi zespołowi pracującemu na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z Instytutem stworzył dokument Pełnoprawni, który pokazuje model myślenia o wsparciu tej grupy społecznej. Jego dewizą jest, że „Polityka powinna być od załatwiania spraw ludzi. Jej zadaniem jest sprawić, aby takie grupy społeczne jak osoby z niepełnosprawnościami czuły się ważne i zaopiekowane. ”

Jak sam o sobie mówi, chce być ambasadorem osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Zaznacza, że system wsparcia dla tej szczególnej grupy jest niejako polisą na przyszłość dla nas wszystkich, ponieważ niepełnosprawność może dotknąć każdego, w każdym momencie życia.

„Wierzę, że za rok będziemy w innym już miejscu. Że będziemy pełnoprawnymi obywatelami, których się słucha i którym daje się narzędzia do poprawy jutra. Że Konwencja ONZ dotycząca osób z niepełnosprawnościami będzie realizowana dużo bardziej, a Polska będzie wykorzystywać cały potencjał, jaki się za nią kryje. Wierzę, że będziemy w stanie odpowiedzieć na pytania wielu rodziców – co będzie z moim dzieckiem, kiedy mnie zabraknie – i że ta odpowiedź będzie naprawdę czymś budującym” – zapewniał Łukasz Krasoń.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content