W Częstochowie i okolicach trwa usuwanie skutków ataku zimy. Intensywne opady mokrego śniegu połączone z wiatrem spowodowały powalenie lub nadłamanie wielu drzew, przerwy w dostawach prądu dla części mieszkańców oraz utrudnienia komunikacyjne. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i starosta powiatu częstochowskiego Krzysztof Smela odebrali w środę w Miejsko-Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego informacje o aktualnej sytuacji w mieście i powiecie od przedstawicieli służb, straży i inspekcji. Według informacji z Tauronu od rana nad przywróceniem dostaw prądu w Częstochowie i okolicach pracowało 30 zespołów usuwających awarie sieci energetycznych. Prądu pozbawionych zostało blisko 4 tysiące mieszkańców miasta i blisko 40 tysięcy gospodarstw domowych na terenie powiatu częstochowskiego ziemskiego.
Już od godz. 19 we wtorek w Częstochowie pracowały służby utrzymania drogowego. Główne drogi w mieście były rano przejezdne, choć warunki jazdy, z racji ciągle padającego śniegu, były miejscami trudne. Problemy z kursowaniem tramwajów wiązały się z awariami sieci zasilającej, przeszkodami na torowiskach lub koniecznością usunięcia kolejnych zagrożeń dla sieci trakcyjnej np. ze strony zwisających gałęzi drzew. Autobusy także zmagały się na niektórych trasach ze skutkami ataku zimy, czego skutkiem były opóźnienia w kursowaniu.
Według informacji ze stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej
w Częstochowie od godziny 20.00 18 kwietnia do godz. 10:00 19 kwietnia strażacy odnotowali blisko 400 zdarzeń, z czego na terenie miasta Częstochowy ponad 200 a w powiecie częstochowskim niespełna 200. Na godzinę 10:00 w działania zaangażowanych było 70 zastępów straży pożarnych zarówno PSP jak i OSP. Z uwagi na dynamikę sytuacji i wpływające nowe zdarzenia liczba ta stale ulega zmianie. Najwięcej interwencji dotyczy usuwania drzew lub konarów powalonych na szlaki komunikacyjne, budynki lub samochody.
Informacja ze spotkania w Miejsko-Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego
19 kwietnia 2017 r. odbyło się spotkanie władz miasta Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego z przedstawicielami miejskich i powiatowych służb, inspekcji i straży, które dotyczyło działań podjętych w związku z intensywnymi opadami śniegu, które wystąpiły 18 kwietnia wieczorem oraz trwały w nocy i nad ranem 19 kwietnia 2017 r. na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie, Tauron Dystrybucja S.A., Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Na podstawie informacji przekazanych przez uczestników spotkania ustalono, że:
* intensywne opady śniegu (pokrywa grubości ok. 50-60 cm) powinny zanikać w godzinach okołopołudniowych;
* na terenie miasta Częstochowy na godz. 9:00. ok. 4 tys. odbiorców pozbawionych było dostaw energii elektrycznej (mają zostać przywrócone maksymalnie w ciągu 48 godzin);
do prowadzenia działań Tauron Dystrybucja S. A. uruchomił 30 brygad usuwających awarie (dodatkowo zostały skierowane zespoły z sąsiednich okręgów energetycznych);
* na bieżąco prowadzona jest akcja odśnieżania ulic i chodników (w akcji uczestniczy 14 pługopiaskarek i 3 brygady ręczne); obecnie wszystkie ulice główne są przejezdne, a od godz. 11 służby przystąpiły do odśnieżania pozostałych ulic;
* na terenie Częstochowy oraz w gminach obsługiwanych w ramach związku komunalnego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego nie wystąpiły problemy z dostawami wody pitnej; te kłopoty mogą występować w innych gminach na terenie powiatu częstochowskiego, pozbawionych obecnie dostaw energii elektrycznej;
* stany wód w rzekach na terenie miasta Częstochowy są niskie i w chwili obecnej nie ma zagrożenia powodzią; mogą występować lokalne podtopienia posesji w związku
z topnieniem zalegającej pokrywy śnieżniej;
* miejska komunikacja autobusowa i tramwajowa funkcjonuje z niewielkimi zakłóceniami w związku z niekorzystnymi warunkami drogowymi (aktualna sprawność jest oceniana na 97%);
* Pogotowie Ratunkowe i szpitale na terenie miasta funkcjonują bez zakłóceń.
Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację związaną z opadami śniegu na terenie miasta. Wszystkie problemy zgłoszone przez mieszkańców przekazywane są do właściwych służb i straży. Do godz. 11:00 Centrum przyjęło ponad 80 zgłoszeń dotyczących awarii sieci energetycznej i utrudnień związanych z nieprzejezdnością dróg spowodowaną opadami śniegu.
Zgłoszenia związane z awariami sieci energetycznej należy przekazywać do pogotowia energetycznego pod nr tel. 991, a związane z nieprzejezdnością dróg pod nr 34 361 60 19.
Miejskie służby kryzysowe przypominają o obowiązku odśnieżania ciągów pieszych (chodników) przez administratorów osiedli mieszkaniowych i właścicieli posesji.
Zalecają też ostrożność w parkowaniu w pobliżu obciążonych mokrym śniegiem drzew oraz zwracanie uwagi na stan trakcji i przewodów sieci energetycznej.
Powiat częstochowski
Sytuacja w powiecie częstochowskim i zagrożenia spowodowane niespotykanymi o tej porze roku obfitymi opadami śniegu były tematem zwołanego przez starostę częstochowskiego Krzysztofa Smelę zebrania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. O godz. 11.00 w starostwie powiatowym spotkali się przedstawiciele straży pożarnej, policji, Zarządu Dróg Powiatowych, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Zarządu Gospodarki Wodnej w Katowicach (posterunki w Częstochowie i Poraju), Śląskiego Zarządu Urządzeń i Gospodarki Wodnej w Katowicach(oddział w Częstochowie), Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Wydziału Ochrony Środowiska.
W ocenie starosty Smeli największym problemem w chwili obecnej są pozrywane przez łamiące się drzewa i konary linie energetyczne, czego skutkiem są przerwy w dostawie energii elektrycznej odnotowane we wszystkich gminach naszego powiatu. Z danych przekazanych przez Tauron –Dystrybucja S.A. wynika, że o godz. 9.00 dnia dzisiejszego bez prądu było około 40 tys. klientów – najwięcej w gminach Kłomnice (5937), Mykanów (5726), Rędziny (3604) i Janów (3188). W niektórych gminach (zwłaszcza tych nienależących do Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacj) brak prądu pozbawił mieszkańców także dopływu wody (np. w gminach Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska). Mimo że od wczorajszego wieczora w terenie non-stop pracuje 30 zespołów usuwających awarie, mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Zgodnie z przewidywaniami energetyków naprawy mogą potrwać w niektórych gminach nawet do do piątku 21 kwietnia.
Dyrektor PZD Bożena Zalewska poinformowała, że po całonocnej pracy 16 pługów i ekip usuwających połamane drzewa, wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe są już przejezdne. Kłopoty mogą mieć natomiast kierowcy poruszający się drogami lokalnymi. Choć od kilkunastu godzin strażacy (ochotnicy i zawodowi) usuwają drzewa tarasujące drogi i zagrażające liniom energetycznym, zgłoszeń dotyczących takich sytuacji wciąż przybywa. Jak poinformował komendant Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie st. bryg. Jarosław Piotrowski, od godziny 20.00 18 kwietnia do godz. 10:00 19 kwietnia strażacy odnotowali blisko 400 zdarzeń, z czego na terenie miasta Częstochowy ponad 200, a w powiecie częstochowskim niespełna 200. W działania zaangażowanych było 70 zastępów straży pożarnych.
Z danych przedstawionych przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego Bogdana Anioła wynika, że nie odnotowano uszkodzeń budynków. A że prognozy nie przewidują w najbliższych dniach dalszych opadów śniegu, można mieć nadzieję, że do żadnych zniszczeń w tym zakresie już nie dojdzie. W chwili obecnej nie ma też zagrożenia powodziowego. Zbiornik w Poraju przygotowany jest do przyjęcia zwiększonej ilości wody, a ze starostwa pocztą kurierska wysłano do osób mających pozwolenie na spiętrzanie wody pismo przypominające o obowiązku spuszczania wody w sytuacji zagrożenia powodziowego.
Kolejne spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbędzie się jutro (20 kwietnia) o godz. 9.00.
2 komentarzy
Natura po raz kolejny udowodniła nam,
jak bezradni jesteśmy w takich chwilach.Jedynie minister Szyszko ( największy szkodnik przyrody w Polsce) ma powód do radości – tyle drzew uległo zniszczeniu.Pozdrawiam wszystkich cieplutko,głowa do góry idzie wiosna.
Natura po raz kolejny udowodniła nam,
jak bezradni jesteśmy w takich chwilach.Jedynie minister Szyszko ( największy szkodnik przyrody w Polsce) ma powód do radości – tyle drzew uległo zniszczeniu.Pozdrawiam wszystkich cieplutko,głowa do góry idzie wiosna.