Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Niebezpieczne konsekwencje zalegającego śniegu

Zaledwie 15-centymetrowa warstwa śniegu o powierzchni 1 m2 waży aż 50 kg. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą zalegający na dachu śnieg, rośnie wraz z upływem czasu, nawet przy braku dalszych opadów i zwiększa się dodatkowo w czasie odwilży. Podczas gdy metr sześcienny świeżego puchu waży 200 kg, metr sześcienny śniegu mokrego to już 800 kg, a topniejącego aż 900 kg. Jak uchronić budynek przed katastrofą budowlaną spowodowaną naporem śniegu?

Jak duże zagrożenie niesie ze sobą nieusunięty śnieg przekonaliśmy się szczególnie boleśnie w 2006 r., gdy pod naporem śniegu zawaliła się śląska hala MTK. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Według długoterminowych prognoz pogody, w tym roku możemy spodziewać się wyjątkowo mroźnej zimy z temperaturami sięgającymi nawet 30 stopni poniżej zera. Opady śniegu nieodzownie wiążą się z koniecznością odśnieżania, także dachów. Problem ten dotyczy w szczególności obiektów wielkopowierzchniowych (m.in. supermarkety, hale, magazyny).

Zasady, którymi każdy przedsiębiorca powinien kierować się podczas odśnieżania dachu określone są przepisami BHP dla prac na wysokości (czyli prac wykonywanych co najmniej 1 m nad ziemią).

Każdy pracownik odśnieżający dach powinien być wyposażony w sprzęt do asekuracji: odpowiednią uprząż i liny. Ponadto bezpieczeństwo powinna zapewniać lina kotwicząca mocowana do stałych elementów konstrukcji. Pracownik taki musi mieć zapewniony ochronny kask, a także odpowiednie ubranie i obuwie oraz pomieszczenie, w którym ogrzeje się po zakończeniu pracy, i gorące napoje. Odśnieżanie powinno być zawsze nadzorowane przez osoby do tego wyznaczone, a teren prac musi być odpowiednio zabezpieczony i oznaczony. Pracownicy odśnieżający muszą przedstawić orzeczenie lekarskie dopuszczający ich do pracy na wysokości. Aby ograniczyć ryzyko, pracodawca powinien także wprowadzić imienny podział pracy, przedstawić kolejność wykonywanych czynności, zapoznać pracowników z konstrukcją dachu (rozkładem kominów wentylacyjnych itp.). Powierzchnia znajdująca się na wysokości, na której odbywają się prace, powinna być otoczona ochronną barierką, co jest często trudne do osiągnięcia w wypadku dachów. Przestrzeganie wszystkich zaleceń i przepisów bezpieczeństwa minimalizujących ryzyko wypadku jest więc tym bardziej istotne.

– Każdy, kto jest odpowiedzialny za budynki powinien zimą pamiętać nie tylko o odśnieżeniu chodników i ulic, ale także o dachach, oczyszczając je sukcesywnie ze śniegu. W myśl art. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w okresie zimowym, na właścicielu nieruchomości spoczywają obowiązki związane z uprzątnięciem błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Zgodnie z orzecznictwem sądów, obowiązek dbałości o zdrowie i życie człowieka może wynikać nie tylko z normy ustawowej, ale ze zwykłego rozsądku, popartego zasadami doświadczenia życiowego, które nakazują również unikanie niepodyktowanego koniecznością ryzyka, a także podjęcia niezbędnych czynności zapobiegających możliwości powstania zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka. Właściciel lub zarządca nieruchomości są zatem zobowiązani do podejmowania wszelkich środków, mających na celu minimalizację zagrożenia – mówi Marcin Pabiś, dyrektor jednego z Biur Ubezpieczeń.

Należy także zadbać o usunięcie zwisających z dachu sopli, które mogą uszkodzić np. zaparkowany przed budynkiem samochód. Pamiętajmy też o usunięciu śniegu i lodu z chodnika przed obiektem.

Jeśli przechodzień poślizgnie się przed obiektem lub spadnie na niego z dachu śnieg albo lód, wówczas odpowiedzialność za to zdarzenie spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości, który może być zmuszony pokryć koszty leczenia i rehabilitacji, a czasem też wypłacić zadośćuczynienie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content