Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Nie mam z czego zapłacić ZGM-owi za wodę”

– Nie rozumiem, dlaczego mam dopłacić prawie 500 zł do wody, przecież co miesiąc płaciłam, ile kazali – rozpacza najemca lokalu gminnego w bloku przy Słowackiego 8.Pierwsze myśli pani llony P., po otrzymaniu od ZGM-u rozliczenia zużycia wody w swoim mieszkaniu za rok 2014 krążyły wokół ogromnego basenu w salonie, bo lokatorka do dziś nie zrozumie, skąd bierze się po raz kolejny (sytuacja powtarza się rokrocznie) tak duża dopłata. – Niemożliwością jest, by płacąc co miesiąc ponad 200 zł, jeszcze dopłacać prawie 500 zł przy rozliczaniu rocznym – twierdzi lokatorka.

„Winowajca” jest ukryty w gąszczu dokumentów i rachunków, które pani Ilona otrzymuje z ZGM-u. Po pierwsze, inaczej rozliczani są mieszkańcy na tak zwanym ryczałcie, a inaczej ci, którzy mają zainstalowane indywidualne (w swoich mieszkaniach) wodomierze. Po drugie, niebagatelną różnicę stanowi status lokatora – inaczej płaci właściciel mieszkania a inaczej najemca ZGM-u. Skąd ta różnica? Rozwikłanie zagadki powierzyliśmy zarządowi Wspólnoty Mieszkaniowej ze Słowackiego 8.

– Ta sprawa naszej Wspólnocie nie jest obca, zresztą od 3 lat usiłujemy wyjaśnić ją z ZGM-em i z Wydziałem Komunalnym miasta Częstochowy. Odnosząc się do pierwszego pytania to rzeczywiście osoba posiadająca wodomierz płaci tylko tyle, ile zużyła wody, co wynika ze wskazania wodomierza. Najczęściej jest to mniejsza kwota niż w przypadku ryczałtu. Osoby nieposiadające wodomierzy w mieszkaniu są rozliczani ryczałtowo, a kwota ustalana jest – w naszym przypadku – przez Wspólnotę Mieszkaniową. Ostatnią w tej sprawie uchwałę podjęliśmy w 2012 roku, podnosząc ryczałt zużycia wody na jedną osobę w lokalu z 5,5 metrów sześciennych na 6,5 – miesięcznie. Takie stawki w przypadku ryczałtu powinni płacić wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego czy są właścicielami lokalu czy tylko najemcami ZGM-u – wyjaśnia członek zarządu Wspólnoty Słowackiego 8.

Trzeba przyznać, że zużycie wody w całym budynku jest większe niż wpłacane przez mieszkańców zaliczki. Po zakończeniu roku kalendarzowego administrator, na podstawie faktur z wodociągów rozlicza wodę całego bloku.

– Z lokalami opomiarowanymi sprawa jest prosta, ile zużyli tyle płacą. Natomiast w mieszkaniach bez wodomierzy znaczenie ma ilość zużytej wody i kwota wpłaconych zaliczek. Od 2012 roku wpłaty nie pokrywają faktycznego zużycia, więc mieszkańcy muszą dopłacać. Zdumiewa nas jednak różnica w dopłatach do wody w lokalach gminnych, a własnościowych. Właściciel ma do wyrównania za 2014 rok kwotę 3,50 zł za osobę, a najemcy około 120 zł na osobę. Nie wiemy, skąd się biorą takie różnice – informuje członek zarządu Wspólnoty.

Rozbieżność wynika z tego, że ZGM nadal nalicza lokatorom na ryczałcie opłaty za 5,5 metrów sześciennych na osobę, zamiast 6,5.

– Wszystkie uchwały podjęte przez Wspólnotę Mieszkaniową Słowackiego 8 są przesyłane do Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Częstochowy, któremu podlega ZGM. Urzędnicy nie mogą się więc tłumaczyć, że nie wiedzą o wyższym ryczałcie obowiązującym na budynku. A mimo to nadal ZGM wprowadza ludzi w błąd, naliczając im zaniżone zaliczki na podstawie niższych norm. W ten sposób pracownicy ZGM-u i urzędu miasta krzywdzą najuboższych mieszkańców, których nawet nie stać na założenie wodomierza, a co dopiero na jednorazową wpłatę 500 zł. Każdy z nich wolałby co miesiąc płacić ciut więcej niż potem naraz tak dużą kwotę. Co roku, my Wspólnota Mieszkaniowa jesteśmy świadkami dramatu najemców ZGM-u…  – mówi przedstawiciel Wspólnoty Słowackiego 8.

Udostępnij:

4 komentarzy

 • Czytelnik

  Trzeba zapłacić za tych, którzy nie płacą. Granda

 • Czytelnik

  Trzeba zapłacić za tych, którzy nie płacą. Granda

 • Anonim

  dobrali by się w końcu do tyłków radzie nadzorczej zgm tbs

 • Anonim

  dobrali by się w końcu do tyłków radzie nadzorczej zgm tbs

 • Czytelnik

  Swój swojemu oka nie wykole

 • Czytelnik

  Swój swojemu oka nie wykole

 • Dzidek

  Szkoda ludzi

 • Dzidek

  Szkoda ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content