Analiza początkowych i końcowych oświadczeń majątkowych radnych VIII kadencji część 4.
Przypadająca na lata 2018-2024 VIII kadencja rady miasta Częstochowy jest już tylko wspomnieniem, podobnie zresztą jak co niektórzy radni.
Zanim jednak na dobre rozstaniemy się z radnymi VIII kadencji, tymi, którzy zdaniem elektoratu nie zasłużyli, a także tymi, którzy zasłużyli, by zasiadać w fotelach radnych – poddajmy analizie oświadczenia majątkowe wszystkich radnych minionej kadencji rady miasta Częstochowy, porównując ich stan posiadania na początku kadencji, z jej końcem.
Jak bardzo i czy w ogóle radni powiększyli swoje majątki?
Ewa Lewandowska – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Ewa Lewandowska urodziła się w Trzebiatowie w województwie zachodniopomorskim, a studia ukończyła na kierunku zarządzanie na Politechnice Częstochowskiej.
Radna Ewa Lewandowska zalicza się do obozu, który niechętnie pisze w oświadczeniach majątkowych o karierach zawodowych. Lewandowska pracuje w Zakładzie Gospodarki Komunalnej TBS, jako kierowniczka referatu kadr. Nie musiała rezygnować z pracy, musiała natomiast pożegnać się z działalnością w radzie nadzorczej ZGM TBS, do której została wybrana jako przedstawicielka załogi – radny nie może być w radzie nadzorczej miejskiej spółki. Kiedyś działała w radzie dzielnicy Śródmieście (też jako radna musiała z tego zrezygnować). Lewandowska w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z listy KW Sojusz Lewicy Demokratycznej z miejsca 9. Na 44.354 głosów, które udało się zdobyć wszystkim kandydatom z listy, Lewandowska uzyskała 1.776. Nie dostała się na jesień do Sejmu, ani na wiosnę do rady miasta.
Ewa Lewandowska prywatnie jest synową Rafała Lewandowskiego, byłego wiceprezydenta Częstochowy i prezesa Oczyszczalni Ścieków „Warta” oraz szwagierką innego radnego – Michała Lewandowskiego, również z SLD.
Michał Lewandowski – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Michał Lewandowski podczas wyborów w 2018 roku zdobył zbyt mało głosów, bo „samodzielnie” wejść do rady miasta Częstochowy. Radnym co prawda został, ale mandat objął po Ewelinie Balt, która została członkiem zarządu Wodociągów Częstochowskich, a że nie można tego łączyć z funkcją miejskiej radnej, wybrała pracę w spółce. Lewandowski jest kierownikiem Wydziału Strefy Parkowania w Miejskim Zarządzie Dróg w Częstochowie.
Z początkowych i końcowych oświadczeń majątkowych można wywnioskować, że oszczędności radnego mocno wzrosły, ale kiedyś miał duży dom, a dziś go już nie ma. Poza tym w życiu radnego niewiele się zmieniło.
Michał Lewandowski prywatnie jest synem Rafała Lewandowskiego, byłego prezesa Oczyszczalni Ścieków „Warta” i szwagrem radnej Ewy Lewandowskiej.
Monika Pohorecka – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Monika Pohorecka urodziła się w Radomsku. Z wykształcenia jest pedagogiem po częstochowskiej WSP (dziś Uniwersytet im. Jana Długosza). Przez wiele lat pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, jako starszy specjalista pracy socjalnej. Zajmowała się rodzinami, w których dochodzi do przemocy. W 2020 roku pożegnała się z podległym prezydentowi Matyjaszczykowi (SLD) MOPS-em, by przejść do podległej PiS spółki Skarbu Państwa JAFP („córki” RFG) na stanowisko wiceprezesa, na którym pozostaje do dziś.
Radna Pohorecka zasłynęła z ujawnienia afery kradzież danych osobowych z częstochowskim MOPS-ie.
Startowała w jesiennych wyborach do Senatu z listy PiS oraz na wiosnę w wyborach samorządowych na prezydenta, gdzie dostała się do drugiej tury wraz z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Pohorecka nie została jednak ani senatorem ani prezydentem.
Oceniając zasobność portfela radnej z początku i końca VIII kadencji rady miasta, jej poziom życia znacznie się poprawił – ponad trzykrotnie, przede wszystkim z powodu zmiany pracy i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, co widać w pozycji oszczędności i mieniu ruchomym.
Paweł Ruksza – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Paweł Ruksza mówi o sobie, że jest zawodowym urzędnikiem. Za prezydentury Tadeusza Wrony był naczelnikiem wydziału organizacyjnego, a także pełnomocnikiem prezydenta ds. organizacji pozarządowych. W latach 2011-2015 pełnił funkcję sekretarza gminy Secemin i zastępcy tamtejszego wójta. Los rzucił go także na stanowisko dyrektora w Komunalnym Zakładzie Budżetowym Szczekociny oraz do Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie (asystent). Był też członkiem rady nadzorczej w MPK Radomsko, a nadal pozostaje członkiem rady w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. Katowice. Opinia publiczna dowiedziała się również, że Ruksza pracował w katolickim radiu Fiat.
Paweł Ruksza na liście PiS do rady miasta Częstochowy w 2018 roku znalazł się, jako jedyny, dzięki Porozumieniu Jarosława Gowina, zresztą był prezesem zarządu okręgu Porozumienia w Częstochowie. I chociaż jego ówczesny szef polityczny w 2021 roku zrezygnował ze współpracy z PiS-em, Ruksza nie poszedł za przykładem Gowina i ponownie – wiosną 2024 roku – wystartował z listy PiS na radnego, którym został.
Emilia Skrzypczyńska – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Emilia Skrzypczyńska zaraz po studiach podjęła pracę w Urzędzie Miasta Częstochowy, w wydziale kultury, promocji i sportu. To na pół etatu, bo na drugie pół była sekretarzem Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Administracji Publicznej. Obecnie dzięki zależnościom partyjnym pracuje w Oczyszczalni Ścieków „WARTA”, jako specjalista ds. kadr.
W wyborach parlamentarnych w roku 2019 oraz 2023 kandydowała do Sejmu – bez powodzenia.
Radna Skrzypczyńska przed wyborami samorządowymi wiosną 2024 roku chwaliła się w internecie, że dzięki jej osobistym staraniom udało się m.in.:
* wykonać przystanek autobusowy „Równoległa”;
* wymienić chodnik przy al. Niepodległości 25;
* wymienić bramę wjazdową przy Szkole Podstawowej nr 8;
* wesprzeć wznowienie działalności apteki przy ulicy Bardowskiego;
* sprzedać budynek po Wojewódzkim Związku Kółek Rolniczych przy ulicy Szczytowej,
* postawić lampę doświetlająca plac zabaw, a także kosze i wiatę na kosze oraz ławki przy ulicy Bardowskiego.
W nowej kadencji rady miasta Częstochowy Emilii Skrzypczyńskiej nie ma.
Renata R. Kluczna