Jak się okazuje – z miasta na wieś całkiem niedaleko. Związki Młodzieży Wiejskiej są przeznaczone są dla osób, które chcą poświęcić swój wolny czas nie dla siebie, a dla innych.
Nazwa ZMW sugerowałaby, że może on powstać tylko na terenach wiejskich. Nie do końca jest to prawdą. Okazuje się, że miasto może założyć własne koła. W regionie częstochowskim jest 16 ugrupowań znajdujących się na terenie wsi i 3 na terenie miasta (Grabówka, Kiedrzyn, Śródmieście). – Dużo osób migruje ze wsi do miasta, chcemy również dać im możliwości rozwoju – tłumaczy Grzegorz Boski, działacz Związku Młodzieży Wiejskiej.
Podstawowe koło ZMW może założyć minimum 5 chętnych osób (działaczy) poprzez złożenie deklaracji. Z pośród tych osób należy wyłonić prezesa, skarbnika, sekretarza i pozostałych działaczy. Jednym z obowiązków każdej jednostki jest coroczne sprawozdanie z działalności koła. Sposób przekazywania sprawozdań jest prosty. Gmina udostępnia informacje powiatowi, powiat województwu, a województwo kieruje je do centrali w Warszawie. Wszystko jest całkowicie jawne. Raz w roku pojawiają się publikacje opisujące poczynania związku powiatowego w Częstochowie.
Działalność jest charytatywna ponieważ członkowie nie pozyskują żadnych korzyści pieniężnych. Związki także nie otrzymują pieniędzy. – Nie dostajemy żadnych regularnych uposażeń. Jeśli chcemy pozyskać pieniądze na konkretne zadanie to należy poszukiwać sponsorów, na przykład fundacji. Można również składać wnioski do programu „Młodzież w działaniu”, który jest otwarty na nowe przedsięwzięcia – dodaje Boski. Aktywne związki poszukują również partnerów finansowych. Mają do tego pełne prawo. Wszystkie prawa i obowiązki ZMW są określone w statucie, który obowiązuje określone jednostki (od gminnych do krajowych). Wyjazdy, z których korzystają młodzi ludzie w ramach rozmaitych projektów są w 70% dofinansowane.
Jednym z najważniejszych zadań Związków Młodzieży Wiejskiej są wymiany międzynarodowe dla młodych osób. Każdy wyjazd wiąże się z określonym celem oraz tematem. Młodzież sama wymyśla tematykę wymian. Oprócz tego jednostki gminne organizują eventy skierowane do młodych na przykład w postaci meczów piłki nożnej. Jak widać można zrobić tak wiele przy tak niewielu wysiłkach.