Czasy kiedy balkony były jedynie miejscem do przechowywania rowerów czy suszenia prania odeszły w zapomnienie. Dziś każdy mieszkaniec bloku marzy o pięknym balkonie. Odpowiednio zaaranżowany, może stać się ulubionym miejscem na relaks w słoneczne dni. Stwórzmy zatem własny, niepowtarzalny azyl na przydomowym tarasie.
Pomysł na aranżację balkonu zależy od jego wielkości i kreatywności właścicieli. Nawet najmniejszy balkon może stać się miłym i przytulnym miejscem do wypicia porannej kawy czy odpoczynku. Wystarczy, że z balkonu usuniemy niepotrzebne sprzęty, zaplanujemy i przemyślimy jego wystrój, odpowiednio dobierzemy dodatki, a stanie się idealnym miejscem na relaks.
Meble
Nawet niewielki czy wąski balkon można urządzić tak, by był praktyczny i spełniał funkcję komfortowego miejsca. Zanim zabierzemy się do jego aranżacji, warto zwrócić uwagę, jak będzie on wyglądał, kiedy będziemy na niego patrzeć z wnętrza mieszkania. Aby tworzył spójną całość z resztą mieszkania powinien być dopasowany wystrojem do wnętrza i nie powinien zbytnio kontrastować z elewacją czy bryłą budynku.
Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia balkonu są meble. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment: drewniane, metalowe, wykonane z tworzywa. Wiele z nich ma lekką konstrukcję, nie wymaga konserwacji i są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy śnieg. W przypadku niewielkich przestrzeni należy dokładnie dobrać wielkość i ilość mebli. Tu najlepszym rozwiązaniem są niewielkie gabarytowo, z wąskimi oparciami i podłokietnikami.
Warto także zadbać o miejsce do składowania balkonowych akcesoriów. Na rynku dostępne są różne skrzynie. Umieszczając w nich podręczne przedmioty zaoszczędzimy miejsce i łatwo utrzymamy porządek. A poza skrzynią, zyskamy praktyczny stolik lub siedzisko.
Rośliny
Nie ma przytulnego balkonu bez roślinności. Różne gatunki kwiatów, ziół, czy nawet miniaturowych krzewów to po prostu obowiązek każdego posiadacza balkonu. O tej porze roku można obsadzić taras stokrotkami, czy wielobarwnymi bratkami. Świetnie sprawdzą się także petunie (surfinie), które pięknie pachną i są bardzo wytrzymałe. Oprócz typowych odmian o kwiatach barwy cyklamenowej, są także ciemno i jasnofioletowe, białe, a ostatnio także jasnożółte i czerwone. Podobnie pelargonie czy też begonie.
W nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach świetnie sprawdzą się rośliny iglaste, o prostych, geometrycznych formach, takie jak: cis pospolity, żywotnik zachodni, świerk sitkajski, sosna górska, sosna gęstokwiatowa, czy płożące jałowce. Posadzenie niskich drzewek wzdłuż barierek spowoduje, że wnętrze balkonu będzie mniej widoczne dla przechodniów i zapewni mieszkańcom więcej intymności.
W balkonowej aranżacji sprawdzają się nie tylko drzewka i kwiaty, ale także zioła, czy rośliny owocodajne takie jak: truskawki, poziomki, borówki czy pomidorki.
Światło
Dopełnieniem – choć niekoniecznym – aranżacji balkonowej będzie zakup odpowiedniego oświetlenia. W zależności od tego, jaki styl wyposażenia wybraliśmy oraz jaką ilością miejsca dysponujemy, do wyboru mamy lampiony, świece, lampki solarne, świecące kule itp. Ważne, by oświetlenie było stosunkowo stonowane i adekwatne do przestrzeni.
Bez względu na to, w jakim stylu urządzimy balkon czy taras i czy wpisuje się on w obowiązujące trendy ogrodnicze, najważniejsze, byśmy czuli się na nim swojsko. Niech to będzie nasza prywatna oaza spokoju i wytchnienia.
1 Komentarz
Szanowna pani Redaktor bardzo fajny artykuł,ale nie do końca zgodzę się z jego treścią. Niestety mieszkam na dzielnicy Trzech Wieszczów, gdzie balkony wyglądaj jak w PRLu,nie tylko
rowery i suszące się pranie, ale zwykłe rupieciarstwo.Zamiast rupiecie wystawić na śmietnik, wystawiane są na balkony – bo może się przyda.
Szanowna pani Redaktor bardzo fajny artykuł,ale nie do końca zgodzę się z jego treścią. Niestety mieszkam na dzielnicy Trzech Wieszczów, gdzie balkony wyglądaj jak w PRLu,nie tylko
rowery i suszące się pranie, ale zwykłe rupieciarstwo.Zamiast rupiecie wystawić na śmietnik, wystawiane są na balkony – bo może się przyda.