Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Między nami strażakami wymieniamy się pracami.. magisterskimi

Na Przemysława Klitę, radnego gminy Koniecpol padło podejrzenie o plagiat pracy magisterskiej. Postępowanie prowadzi Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Czyn Klity – jeśli się potwierdzi – jest o tyle bulwersujący, że dotyczy osoby będącej nie tylko radnym gminy, ale też wykonującej zawód zaufania publicznego – pracownika Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach.

Przemysław Klita nie jest jeszcze oskarżony. Dopóki prokuratura nie zakończy postępowania, nie można przesądzać o jego winie. Domniemanie plagiatu dotyczyło pracy magisterskiej złożonej przez Klitę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Smaczku sprawie dodaje fakt, że w procederze plagiatowania pracy uczestniczyło wiele osób. Nie będzie to więc łatwy orzech do zgryzienia dla częstochowskich organów ścigania.

O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego częstochowskiej Policji:

„Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, działając na podstawie własnych ustaleń, w dniu 3 listopada 2015r wszczęli postępowanie przygotowawcze w sprawie  przywłaszczenia  autorstwa  pracy magisterskiej przez mieszkańca powiatu częstochowskiego. tj. o czyn z art. 115ust.1 Ustawy o prawie  autorskim i prawach pokrewnych. W sprawie tej wykonano czynności procesowe w postaci przesłuchań świadków  oraz zabezpieczono oryginały  pierwowzoru pracy inżynieryjnej oraz  pracy magisterskiej,  osoby  wobec której zaistniało podejrzenie plagiatu. Postępowania przygotowawcze prowadzone przez policję mają różny charakter, nie ma stałych procedur postępowania, w zależności też od zebranego materiału dowodowego, prowadzący  podejmuje decyzje  o sposobie ich zakończenia. 
W dniu 15 grudnia  2015r. referent  postępowania wydała  postanowienie o umorzeniu  dochodzenia wobec stwierdzenia , że  społeczna szkodliwość czynu  jest znikoma.  
Po analizie materiałów w tej sprawie, Kierownictwo Komendy Miejskiej Policji  uznało, iż decyzja o zakończeniu tego postępowania  była przedwczesna, dlatego też 2 lutego br. zwróciliśmy się  do Prokuratury o  podjęcie  postępowania  w trybie art. 327par.1 kpk, celem jego dalszego prowadzenia przez Policję. 
Niezależnie też od postępowania karnego,  działając zgodnie z Ustawą z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, skierowaliśmy  do Rektora Szkoły Wyższej wystąpienie o wdrożenie właściwego  postępowania administracyjnego – art. 193.ustawy.  (Organ właściwy, w drodze decyzji, stwierdza nieważność postępowania w sprawie nadania tytułu zawodowego, jeżeli w pracy stanowiącej podstawę nadania tytułu zawodowego osoba ubiegająca się o ten tytuł przypisała sobie autorstwo istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu lub ustalenia naukowego.)”.

Sprawą ewentualnego plagiatu Przemysława Klity zajmuje się również Dział Naukowo-Dydaktyczny i Studencki Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Redakcja „7 dni” poprosiła uczelnię o komentarz: 
„W sprawie toczy się w Uczelni postępowanie wyjaśniające zgodnie z przepisami prawa i uczelnianymi procedurami. Do czasu zakończenia postępowania w tej sprawie nie możemy ujawniać jego szczegółów. W przypadku stwierdzenia popełnienia plagiatu w pracy dyplomowej
absolwenta uczelnia (rektor) może unieważnić nadanie tytułu zawodowego.
Prorektor ds. Naukowo-Dydaktycznych i Studenckich”.

Nikt nikogo nie zmusza do starania się o tytuł magistra. Miejmy nadzieję, że szczególnie osoby pełniące funkcje publiczne są na tyle odpowiedzialne, by nie kraść cudzej własności intelektualnej.

Udostępnij:

2 komentarzy

 • teng

  Magistra winien dekretem nadawać prezio wszystkim chętnym za niewielką opłatą manipulacyjną…100% magistrów na koniec kadencji i po problemie z plagiatami.

 • teng

  Magistra winien dekretem nadawać prezio wszystkim chętnym za niewielką opłatą manipulacyjną…100% magistrów na koniec kadencji i po problemie z plagiatami.

 • Anonim

  bo to jest radny bezradny i sam nie moze nic wymyslic

 • Anonim

  bo to jest radny bezradny i sam nie moze nic wymyslic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content