Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

MEW-y zabijają rzeki

Suchany (gm. Miedźno)Artykuł, który ukazał się w poprzednim numerze dotyczący Małej Elektrowni Wodnej mającej powstać na odcinku Liswarty w Suchanach, wywołał odzew ze strony Polskiego Związku Wędkarskiego.

 – Przede wszystkim od strony prawnej PZW jest Użytkownikiem Rybackim rzek, które dzierżawione są od Skarbu Państwa i jesteśmy stroną we wszystkich postępowaniach – wyjaśnia Artur Wachecki, dyrektor biura częstochowskiego oddziału PZW. Środowisko wędkarskie w zdecydowanej większości ma jasno sprecyzowane poglądy na temat budowy jakichkolwiek urządzeń spiętrzających poziom rzecznej wody. Wędkarze argumentują, że elektrownie, zwane MEW-kami, są nieopłacalne i niszczą ekosystem. – Energii uzyskanej z nich nie można w żadnym razie nazwać czystą, jak w przypadku energii słonecznej z kolektorów. Wpływ na ichtiofaunę, czyli na ogół gatunków zamieszkujących dane środowisko wodne, jest negatywny. Obowiązkowe okresowe płukanie na takiej instalacji powoduje spływ rumoszu uniemożliwia migrację ryb w górę rzeki na tarło, który w efekcie zabija wiele gatunków. Ikra jest bezbronna – mówi Artur Wachecki, będący również ichtiologiem.
Ekonomiczne uzasadnienie dla tej inwestycji także jest poddawane w wątpliwość. MEW-a o mocy 180 kW wytwarzałaby prąd dla zaledwie kilku gospodarstw. W porównaniu do kosztów budowy i konsekwencji dla środowiska nie byłoby to ekologicznie rozsądne. Korzyści dla mieszkańców nie będzie jeśli chodzi o pracę, ponieważ do obsługi wystarczy dorywczo jedna osoba, a wiele z nich jest bezobsługowa. Gmina też z tego nic nie będzie mieć, bo ten inwestor zarejestrowany jest w Katowicach. Wartość gruntów i działek w pobliżu również spadnie. Poza tym umiejscowienie MEW-ki na tym fragmencie Liswarty wydaje się zupełnym nieporozumieniem. – Występuje tam zaledwie bystrotok, a nie spiętrzenie. Nie jest tak, jak na zbiorniku Poraj, gdzie funkcjonuje taka MEW-a. Tam już środowisku nie można bardziej zaszkodzić. Liswartę, naszą najpiękniejszą rzekę w regionie w ten sposób po prostu się zabije – przekonuje Wachecki.
Zainteresowane strony inaczej interpretują fakty, więc trudno się spodziewać przy takich rozbieżnościach kompromisu. Być może wyjaśnią coś regulacje prawne odnośnie stworzenia bardziej przejrzystych zasad tworzenia projektów tego typu w całym kraju. Wydane przez Ministerstwo Środowiska w zeszłym roku oficjalne stanowisko w tej sprawie jest obiecujące, lecz od spełnienia zapowiedzi zależy czy sporna elektrownia ostatecznie powstanie, czy też nie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content